Szpieg senatu

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Szpieg senatu
Tytuł oryginalny: Senate Spy
Serial: Wojny klonów (The Clone Wars)
Sezon: 2
Odcinek: 4
Scenariusz:
Reżyseria: Steward Lee
Data premiery w USA: 16 października 2009
Data premiery w Polsce: 29 kwietnia 2010
Czas trwania: 22 min.
Czas w chronologii: 21 BBY
Poprzedni: Dzieci Mocy
Następny: Lądowanie w punkcie deszczu


Szpieg senatu (Senate Spy) to dwudziesty szósty odcinek serialu Wojny klonów i zarazem czwarty odcinek drugiego sezonu. Jest także chronologicznie trzydziestym drugim odcinkiem serialu. Został wyemitowany 16 października 2009 w amerykańskim Cartoon Network. W Polsce emisja nastąpiła 29 kwietnia 2010, o godzinie 19:00 na kanale Cartoon Network.

Opis

Oryginalny

At the Jedi Council's request, Padmé investigates a Separatist conspiracy in the Senate.

Tłumaczenie

Na prośbę Rady Jedi Padmé bada konspiracyjne działania Separatystów w Senacie.

Streszczenie

Wersja oryginalna
The Clone Wars
Senate Spy
Treachery in the Senate! The Jedi
Council suspects that Senator Rush
Clovis is secretly taking part in a
Separatist conspiracy. But to find
out what the Senator from Scipio
is up to, the Council will need a spy
of its own. Meanwhile, Jedi Anakin
Skywalker has been away from
Coruscant on a lengthy tour of duty
leading the clone army. Now Anakin
returns for a long-awaited reunion
with his wife, Padmé Amidala.... 
Wersja spolszczona
Wojny Klonów
Szpieg senatu
Zdrada w Senacie. Rada Jedi podejrzewa,
że senator Rush Clovis w tajemnicy bierze
udział w konspiracji Separatystów.
Aby przejrzeć zamiary senatora ze Scipio,
Rada będzie potrzebować szpiega wewnątrz.
W między czasie Jedi Anakin Skywalker długo
przebywał poza Coruscant dowodząc armią
klonów. Teraz Anakin wraca, by spotkać się
ze swoją żoną, Padme Amidalą....

A true heart should never be doubted.[1]

Anakin spotyka się z żoną po długiej przerwie.

Anakin Skywalker wraca na Coruscant. Jego pierwszym celem jest mieszkanie jego żony, Padmé Naberrie. Amidala widząc męża rzuca mu się na szyję. Jedi przynosi kolację, mówiąc, że przyleciał frachtowcem. Zaniepokojona Padmé pyta co stało się z jego transportem wojskowym. Anakin z zadowoleniem odpowiada, że wybuchł. Małżonkowie zamierzają spędzić razem wieczór.

W tym samym czasie Najwyższa Rada Jedi omawia prawdopodobną zdradę senatora Rusha Clovisa. Zgodnie stwierdzają, że szpiegować go powinna Amidala, jednak przekonać ją może tylko Skywalker, który nie wrócił od kilku klików.

Anakin zostaje wezwany do świątyni Jedi. Zawiedziona Padmé rozpoczyna kłótnie z mężem. Ten odpowiada, że powinien się zgłosić już dawno temu. Jedi, mówi też, że podczas wojny obowiązek jest najważniejszy.

Skywalker wraca do świątyni. Dostaje polecenie przekonania Amidali do szpiegowania Clovisa, gdyż ten może współpracować z Separatystami. Anakin słysząc te słowa zaczyna wyliczać niebezpieczeństwa płynące z tej misji. Yoda jednak twierdzi, że to najlepszy wybór, biorąc pod uwagę przeszłość senatorów.

Anakin spotyka Amidalę w Senacie. Jego żona jest wciąż zła o jego odejście z ich wieczoru. Młody Jedi pyta ją o przeszłość z Clovisem, Padmé twierdzi, że byli przyjaciółmi. Jest też oburzona, że Anakin przychodzi do niej ze sprawami Jedi. Ten mówi jej o podejrzeniach Rady. Pani senator błyskawicznie zmienia zdanie, chce szpiegować Clovisa, dla dobra Republiki. Skywalker zabrania jej się narażać lecz jego żona wykorzystuje jego słowa, że obowiązek jest najważniejszy, zwłaszcza w czasie wojny.

Padmé spotyka się z Radą. Mistrzowie cieszą się że to ona będzie współpracować z Clovisem, ze względu na przeszłość. Wtedy Anakin dowiaduje się, że senatorowie byli razem. Amidala postanawia się skontaktować z Rushem, a Skywalker obiecuje ją chronić.

Padmé na kolacji z Clovisem.

Naberrie spotyka się z Clovisem na kolacji w jednej z restauracji Coruscant. Tam zaczyna flirtować z senatorem. Rush ciągle ma słabość do Amidali. Proponuje jej wyjazd wraz z nim na Cato Neimoidie, gdyż jak twierdzi będzie załatwiał tam interesy Klanu Bankowego.

Od pierwszej chwili lotu, Clovis próbuje uwieźć Amidalę. Anakin chroni żonę od pocałunku senatora, poprzez gwałtowny ruch statkiem. Po wylądowaniu na Cato Neimoidii, senatorów wita Lott Dod. Amidala zostaje odprowadzona wraz z C-3PO do pokojów gości, a Rush odchodzi do interesów.

Lott, Rush i Poggle Mniejszy omawiają nową fabrykę droidów na Geonosis. Neimoidianin chce większych zysków z fabryki. Rush mówi mu, że nie ma nic do powiedzenia po sprzedaniu udziałów Klanowi Bankowemu. Nagle przychodzi Amidala. Clovis odprowadza ją do pokoju, prosząc by przygotowała się do kolacji. Lott i Poggle postanawiają otruć panią senator, gdyż uważają ją za słaby punkt Clovisa.

Padmé idąc na kolację, zostaje zaczepiona przez senatora Doda, który chce aby napiła się wraz z nim w imię przyjaźni. Amidala oczywiście się godzi, przez co zostaje otruta. Po kolacji Clovis bierze ukochaną na zwiedzanie pałacu Doda. Gdy są koło miejsca, w którym Amidala przyłapała go na interesach z Lottem, pani senator zachciewa się pić. Prosi Rusha, aby jej przyniósł. Sama w tym czasie odblokowuje hologram z informacjami o nowej fabryce droidów i wzywa Anakina.

Clovis wraca i chce żeby Amidala udała się z nim na dalsze zwiedzanie. Padmé rzuca mu się na szyję, aby ukryć skradziony dysk z hologramem. W tej samej chwili przybywa Skywalker, lekko zniesmaczony widokiem żony w objęciach Clovisa. Ta upuszcza dysk, a Anakin łapie go za pomocą Mocy.

Jedi udaje się do statku i przekazuje nośnik R2-D2, po czym wraca po żonę. W tym czasie Amidala zdążyła zemdleć. Rush domyślił się, że otruł ją Dod. Po rozmowie z senatorem, dowiaduje się o kradzieży dysku z hologramem. Wraca do Amidali, która na chwilę odzyskała przytomność. Pani senator oskarża go o zdradę. W tym samym czasie przybywa Skywalker. Nakazuje Clovisowi odejście, po czym chce odlecieć na Coruscant. Rush mówi mu, że Dod na pewno ma antidotum.

Rush grozi Lottowi blasterem.

Anakin zabiera chorą, aby umieścić ją na statku. Clovis grozi Dodowi blasterem, aby dał antidotum dla Padmé. Skywalker wsiada na statek i odlatuje, nie zabierając Clovisa, gdyż wierzy w jego umiejętności przetrwania. Clovis zostaje wezwany przez Lotta, który przybywa na lądowisko z droidami w celu wymierzenia kary Rushowi.

Zawartość

W tym haśle należy dodać lub uzupełnić spis zawartości.
[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Aktorzy podkładający głos

Oryginalni

Polski dubbing

Ciekawostki

 • W odcinku nie miał miejsca ani jeden wystrzał blastera, ani razu nie włączono miecza świetlnego, ani razu nic nie wybuchło.
 • W tym odcinku pojawia się wiele miejsc, które wcześniej pojawiły się w filmach aktorskich, w tym: weranda w apartamencie Padmé (Zemsta Sithów), korytarze Senatu (Atak klonów) i sala senatu (Mroczne widmo), pokój narad wojennych (Zemsta Sithów), czy Cato Neimoidia (Zemsta Sithów).
 • W pierwszych pomysłach dla tej historii zamiast Rusha Clovisa miał się pojawić Palo, o którym Padmé wspomina w Epizodzie II. Ostatecznie zrezygnowano z tej postaci z kilku oczywistych powodów: po pierwsze Palo miał porzucić politykę, żeby zostać artystą, po drugie ich związek miał miejsce wiele lat przed akcją serialu, gdy Padmé miała 12 lat, a do intrygi bardziej pasowało, gdy był to związek, który Padmé przeżywała gdy była dorosła.
 • Opakowanie na jedzenie, które przynosi Anakin, podpisane jest z jednej strony napisem "WARM FOOD", a z drugiej "SUSHI". Z kolei zdobienia w kształcie fal pochodzą z niedawno wyprodukowanego ręcznika do herbaty R2-D2.
 • Anakin używa "klików" jako jednostki czasu, choć we wcześniejszych odcinkach korzystano z niej jako jednostki odległości - kilometrów. Obecnie nie wiadomo ile trwa jeden "klik".
 • Padmé wspomina Rushowi Clovisowi o HoloNecie, co jest pierwszą taką wzmianką w tego rodzaju źródle. Sieć HoloNet to międzyplanetarna sieć komunikacyjna, która pełni swego rodzaju role telewizji i internetu w odległej galaktyce. Po raz pierwszy wspomniano go w 1989 roku, w podręczniku do RPG.
 • Ruchome stanowiska w Senacie mają zamontowaną specjalną technologię zapewniającą prywatność, która zagłusza dźwięk, co pozwoliło Anakinowi i Padmé tak swobodnie rozmawiać na samym środku Sali Senatu.
 • Wszystkie krzesła używane podczas neimoidiańskiej kolacji to ruchome, samobieżne mechanofotele.
 • Na ekranie holograficznego projektora w bibliotece Lott Doda tak naprawdę wyświetlony jest w aurebeshu fragment podręcznika podstaw animacji 3D.
 • W bibliotece Lotta Doda widać wiele obrazów przedstawiających heroiczne wyczyny Neimoidian, namalowanych w stylu klasycznym.

Linki zewnętrzne

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
odcinka Szpieg senatu.

Przypisy

 1. Nigdy nie wątp w szczerość serca.


Wojny klonów (The Clone Wars)
[Pokaż/Ukryj]
Główne Film kinowy - Serial telewizyjny
Odcinki Sezon pierwszy: 1: Zasadzka - 2: Wzlot Malevolence - 3: Cień Malevolence - 4: Zniszczyć Malevolence - 5: Rekruci
6: Upadek droida - 7: Pojedynek droidów - 8: Bombad Jedi - 9: Peleryna ciemności - 10: Kryjówka Grievousa
11: Pojmanie Dooku - 12: Gungański generał - 13: Upadek Jedi - 14: Obrońcy pokoju - 15: Najście
16: Ukryty wróg - 17: Wirus błękitnego cienia - 18: Tajemnica tysiąca księżyców - 19: Burza nad Ryloth
20: Niewinni z Ryloth - 21: Wolne Ryloth - 22: Kryzys zakładników

Sezon drugi (Rise of the Bounty Hunters): 23: Kradzież holokronu - 24: Puszka Pandory - 25: Dzieci Mocy - 26: Szpieg senatu
27: Lądowanie w punkcie deszczu - 28: Fabryka broni - 29: Strzępy terroru - 30: Władcy umysłu - 31: Intryga Grievousa
32: Dezerter - 33: Zaginiony miecz świetlny - 34: Mandaloriański spisek - 35: Podróż na pokuszenie - 36: Księżna Mandalory
37: Morderstwa w senacie - 38: Kot i mysz - 39: Łowcy nagród - 40: Bestia Zillo - 41: Bestia Zillo kontratakuje
42: Śmiertelna pułapka - 43: Wracaj do domu, R2 - 44: Wytropić po mistrzowsku


Sezon trzeci (Secrets Revealed): 45: Klony kadeci - 46: Żołnierze ARC - 47: Linie wsparcia - 48: Strefa wpływów
49: Korupcja - 50: Akademia - 51: Zabójca - 52: Złowrogie plany - 53: Polowanie na Ziro - 54: Bohaterowie po obu stronach
55: Walka o pokój - 56: Siostry Nocy - 57: Potwór - 58: Wiedźmy mgły - 59: Władcy - 60: Ołtarz Mortis
61: Duchy Mortis - 62: Cytadela - 63: Kontratak - 64: Ratunek z Cytadeli - 65: Zaginiony padawan - 66: Polowanie na wookiee


Sezon czwarty (Battle Lines): 67: Wodna wojna - 68: Atak Gungan - 69: Więźniowie - 70: Cień wojownika - 71: Misja litości
72: Droidy Nomadzi - 73: Ciemność w Umbarze - 74: Generał - 75: Różnica zdań - 76: Masakra Krella - 77: Porwanie
78: Niewolnicy Republiki - 79: Ucieczka z Kadavo - 80: Przyjaciel w potrzebie - 81: Oszustwo - 82: Przyjaciele i wrogowie
83: Pudełko - 84: Kryzys na Naboo - 85: Masakra - 86: Nagroda - 87: Bracia - 88: Zemsta


Sezon piąty: 89: Odrodzenie - 90: Wojna na dwóch frontach - 91: Przodownicy - 92: Miękka wojna - 93: Punkty krytyczne
94: Spotkanie - 95: Test siły - 96: Na ratunek - 97: Niezbędna więź - 98: Sekretne bronie
99: Słoneczny dzień w pustce - 100: Zaginiony w akcji - 101: Punkt bez powrotu - 102: Eminencja - 103: Odcienie rozsądku
104: Bezprawny - 105: Sabotaż - 106: Jedi, która wiedziała za dużo - 107: Pochwycić Jedi - 108: Niewłaściwa Jedi


Sezon szósty (The Lost Missions): 109: Nieznany - 110: Konspiracja - 111: Uciekinier - 112: Rozkazy - 113: Stary przyjaciel
114: Powstanie Clovisa - 115: Kryzys w sercu - 116: Zniknięcie - część 1 - 117: Zniknięcie - część 2
118: Zaginiony - 119: Głosy - 120: Przeznaczenie - 121: Poświęcenie


The Clone Wars Legacy: 122: A Death on Utapau - 123: In Search of the Crystal - 124: Crystal Crisis - 125: The Big Bang


Sezon siódmy (The Final Season): 126: Parszywa zgraja - 127: Echo z oddali - 128: Na skrzydłach Keeradaków
129: Ryzykowna gra - 130: Na obcej ziemi - 131: Zerwana umowa - 132: Niebezpieczny dług - 133: Znowu razem
134: Stara przyjaźń nie rdzewieje - 135: Uczeń widma - 136: W gruzach - 137: Zwycięstwo i śmierć
Komiksy kanoniczne Darth Maul: Son of Dathomir: 1 - 2 - 3 - 4 - wydanie zbiorcze
Książki kanoniczne Mroczny uczeń - The Clone Wars: Stories of Light and Dark
Encyklopedie kanoniczne Character Encyclopedia - Join the battle!
Komiksy legendarne Komiks online

Sezon pierwszy: 1: Prelude - 2: Shakedown - 3: Procedure - 4: Agenda - 5: Mouse Hunt - 6: The Fall of Falleen - 7: Discount
8: Departure - 9: Transfer - 10: The Dreams of General Grievous - 11: Bait - 12: Switch - 13: Headgames - 14: Neighbors
15: Cold Snap - 16: Shadowed - 17: The Valley - 18: brak - 19: Covetous - 20: Curfew - 21: The Ballad of Cham Syndulla
22: Invitation Only

Między sezonami: Hunting the Hunters: 1 - 2 - 3

Sezon drugi: Act on Instinct | Sezon trzeci: The Valsedian Operation


Seria komiksowa: Niewolnicy Republiki: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - wydanie zbiorcze | W służbie Republiki: 7 - 8 - 9 - wydanie zbiorcze | Bohater Konfederacji: 10 - 11 - 12 - wydanie zbiorcze


Powieści graficzne: 1: Shipyards of Doom - 2: Crash Course - 3: The Wind Raiders of Taloraan - 4: The Colossus of Destiny
5: Deadly Hands of Shon-Ju - 6: The Starcrusher Trap - 7: Strange Allies - 8: The Enemy Within - 9: The Sith Hunters
10: Defenders of the Lost Temple - 11: The Smuggler's Code


Darth Maul: Death Sentence: 1 - 2 - 3 - 4 - wydanie zbiorcze

Inne: Wąwóz śmierci - Opress Unleashed
Książki legendarne Zwykłe:
Wojny klonów: Adaptacja książkowa filmu - Dzika przestrzeń - Żadnych jeńców - Gambit: Misja na Lanteeb - Gambit: Oblężenie

Dla dzieci i młodzieży: 3D Nowy wymiar zabawy - Ackbar's Underwater Army - Adaptacja książkowa dla młodzieży - Ahsoka in Action!
Ambush - Anakin in Action! - Battle at Teth - The Battle Begins - The Battle for Ryloth - Boba Fett: Jedi Hunter - Bombad Jedi
Bounty Hunter: Boba Fett - Captured - Chewbacca and the Wookiee Warriors - Children of the Force - The Dark Side
Shadow Conspiracy - Day One - Destroy Malevolence - Don't Wake the Zillo Beast! - Downfall of a Droid - Draw Star Wars: The Clone Wars - Forces of Darkness - Front Row Seat Storybook - Galactic Force - The Galactic Photobook - Grievous atakuje!
The Holocron Heist - The Hunt for Grievous - Intergalactic Adventure - Jedi Activity Cards - Jedi Adventures - Jedi Heroes
Jedi in Training - Journey Through Hyperspace - Łowcy holokronów - Masters of the Force - Meet Ahsoka Tano - Misje Yody
The New Padawan - Obrońcy Republiki - Official Movie Storybook - Operation: Huttlet - Padawan Puzzles - Paint with Water
Pirates... and Worse! - Planets in Peril - Prepare for Battle - Press Out 'n' Build - R2-D2's Adventure - Rescue in the Sky
The Secret Villain - Stand Aside - Bounty Hunters! - Starcie Mocy - Sticker Storyteller - Sticker Coloring and Activity - Strzępy terroru
W obronie Republiki - Warriors of the Deep - Watch out for Jabba the Hutt! - The Way of the Warrior - Wielka księga naklejek
Yoda in Action! - Złoczyńcy i Łowcy Nagród - Follow The Force


Tajne misje: Oddział Breakout - Klątwa piratów - Pojedynek przy Strzaskanej Skale - Guardians of the Chiss Key


Wybierz swoje przeznaczenie: Ścieżka Jedi - Przygoda na Teth - Zaginiony legion - Kryzys na Coruscant - Tajna armia Dooku
Przewodniki i encyklopedie legendarne The Art of Star Wars: The Clone Wars - Campaign Guide - Encyklopedia postaci - Episode Guide - Incredible Vehicles
Kim jest wojownik Sithów? - Kim są Jedi? - Official Episode Guide Series 1 and 2 - The Official Episode Guide: Season 1
The Visual Guide - The Clone Wars: Ultimate Battles - The Clone Wars: New Battlefronts
Gry legendarne Clone Wars Adventures - Jedi Alliance - Lightsaber Duels - Republic Heroes - The Clone Wars (gra na komórkę) - LEGO Star Wars III: The Clone Wars
Ścieżka dźwiękowa film kinowy - sezony 1-6 - sezon 7 odcinki: 1-4 | 5-8 | 9-12
Inne HoloNet News: Rodia Supply Lanes Attacked by Pirates - Chancellor Palpatine's Approval Rating Falls
Galaxy Divided: 1 - 2 - 3 - 4 - 5
Czasopisma: The Clone Wars