Droid astromechaniczny serii R2

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Droid astromechaniczny serii R2
Producent Industrial Automaton
Typ Droid astromechaniczny
Wysokość 96 cm



Droid astromechaniczny serii R2 to jeden z modeli droida astromechanicznego serii R wyprodukowany przez firmę Industrial Automaton.

Charakterystyka

Podobnie jak poprzednicy R2 był droidem diagnostyczno-naprawczym. Mógł pracować bez komplikacji zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz statków kosmicznych. W przeciwieństwie do swoich poprzedników doskonale się mieścił w gnieździe dla robotów na pokładach myśliwców. Było to dość radykalne posunięcie ze strony producenta. Do tej pory w myśliwcach używano droidów produkcji rządowej. Wkrótce stał się tak samo popularny wśród pilotów cywilnych, jak i tych Republiki.

Podłączony w tylnym stanowisku X-winga lub Y-winga przejmował kontrolę nad parametrami lotu, monitorował sytuacje krytyczne, diagnozował wszelkie problemy techniczne i wydobywał maksymalną moc z systemów gdy było to naprawdę konieczne. Potrafił zapamiętać współrzędne nadprzestrzenne, aż 10 punktów. Wiele droidów tego typu umiało ponadto uruchomić silniki i przeprowadzić w całości procedurę startu.

Rivoche Tarkin i jej droid astromechaniczny z serii R2.

R2 wyposażono w czwartą generację komputera Intellex, potrafiący obsługiwać 700 różnych statków kosmicznych i wiele czujników w tym: pełnozakresowy aparat nadawczo-odbiorczy oraz czujniki elektromagnetyczne, ciepła, ruchu i czujniki wykrywania form życia. Za pomocą ruchomego czujnika wideo android mógł badać niewielkie pomieszczenia.

Pierwsi nabywcy droidów byli mile zaskoczeni szerokim asortymentem narzędzi. W standardowe wyposażenie wchodziły dwa ramiona manipulatorów, elektryczną spawarkę łukową, piłę tarczową, projektor holograficzny, wewnętrzne pomieszczenia ładunkowe i gaśnicę pożarową. Zaprojektowano go tak, by ewentualne modernizacje nie były problemem. Modyfikacje mogły dotyczyć śruby napędu wodnego, wskaźnik laserowy, silniczki umożliwiające manewrowanie przy zerowej grawitacji, czujniki przyczepności oraz nadmuchiwane tratwy ratunkowe.

Osobowość R2 składała się głównie z pozytywnych cech takich jak szczerość, uczynność i zdolność szybkiego uczenia się. Jeżeli zbyt długo nie miał czyszczonej pamięci nabierał przesadnej pewności siebie. Okazało się to zaletą, gdyż wielu pilotów ceniło sobie przyjaciela, mającego własne zdanie.

Historia

Żadna robota nie przerasta główki tego facecika
— Slogan reklamowy promujący R2.

R2 był tak popularny, iż każdy pilot w galaktyce chciał wejść w posiadanie tego droida. Bardzo dobre recenzje robot zebrał w piśmie MechTech Ilustrated.

Zapotrzebowanie na droida nie spadło nawet kiedy R2-D2 został jednym z bohaterów galaktycznej wojny domowej. W swoich sloganach Industrial Automaton nie podkreślało bohaterskiej roli małego astromecha. Celem takich działań było nie wywoływanie konfliktu z władzami Nowej Republiki. Linia produkcyjna jako jedyna przetrwała do czasów Nowej Republiki.

Źródła