Kontratak

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Kontratak
Tytuł oryginalny: Counterattack
Serial: Wojny klonów
Sezon: 3
Odcinek: 19
Scenariusz: Matt Michnovetz
Reżyseria: Brian Kalin O'Connell
Data premiery w USA: 4 marca 2011
Data premiery w Polsce: 9 czerwca 2011
Czas trwania: 22 min.
Czas w chronologii: 20 BBY
Poprzedni: Cytadela
Następny: Ratunek z Cytadeli


Kontratak (Counterattack) to sześćdziesiąty trzeci odcinek serialu Wojny klonów i zarazem dziewiętnasty odcinek trzeciego sezonu. Jest także chronologicznie sześćdziesiątym czwartym odcinkiem serialu. Został wyemitowany w USA 4 marca 2011 na antenie Cartoon Network. W Polsce zadebiutował 9 czerwca tego samego roku.

Opis

Oryginalny

With freed prisoners in their possession and the brutal warden attempting desperately to thwart them, Obi-Wan and Anakin search for a way out of the Citadel and back to Coruscant. The prison, however, has more traps, perils and pitfalls in store for them than they had imagined and they must work past their differences if they are to escape. Their bid to board their shuttle fails when heavy weapons fire destroys the escape craft. ARC Trooper Echo dies in the blast. The escapees then flee to the caves and call for rescue from the Jedi Temple on Coruscant.

Polski

Po uwolnieniu więźniów Anakin i Obi-Wan rozpaczliwie próbują znaleźć drogę ucieczki z Cytadeli, lecz przeszkadza im w tym okrutny strażnik, który za wszelką cenę chce ich powstrzymać. Więzienie ma jednak więcej pułapek, niebezpiecznych miejsc i wilczych dołów, niż sobie to wyobrażali i muszą nauczyć się nie zważać na dzielące ich różnice, jeśli chcą uciec.

Streszczenie

Wersja oryginalna
The Clone Wars
Counterattack
Escape from a Separatist prison!
Carrying information about secret
routes into the heart of the Republic
and Separatist home-worlds, Jedi
Master Even Piell was captured and
imprisoned in a fortress known as
THE CITADEL. 

Leading an elite strike team,
Obi-Wan Kenobi and Anakin Skywalker
rescue Master Piell and his officers.
Now the Jedi have split up to evade
Separatist forces as they attempt
to escape the Citadel...
Wersja spolszczona
Wojny klonów
Kontratak
Ucieczka z więzienia Separatystów!
Ponieważ mistrz Jedi Even Piell nosił
informację na temat tajemnej drogi 
wiodącej w serce rodzimych światów
Republiki i Separatystów, to został
porwany i uwięziony w fortecy
znanej jako CYTADELA.  

Dowodząc elitarną drużyną uderzeniową,
Obi-Wan Kenobi i Anakin Skywalker 
ratują mistrza Piella i jego oficerów.
Teraz Jedi muszą się rozdzielić, aby
uniknąć sił Separatystów podczas
próby ucieczki z Cytadeli...

"Anything that can go wrong will."[1]

Żołnierze-klony w tunelach na Loli Sayu.

Na Loli Sayu grupa Skywalkera podąża starym tunelem pod Cytadelą. Mężczyzna kontaktuje się z R2-D2 i prosi go o przygotowanie promu do odlotu. Astromech nakazuje przeprogramowanym droidom bojowym wystartować. W fortecy grupa Obi-Wana wędruje szybem wentylacyjnym, aż dociera do wąskiego, pionowego przejścia, które ma ich doprowadzić do platformy lądowniczej. Drużyna wspina się poziom wyżej, a Kenobi nawiązuje kontakt z Artoo i prosi go o podlecenie promem do tylnej platformy. Przeprogramowany droid odpowiada, że otrzymał już rozkazy od Skywalkera, który kazał mu lecieć na przednią. Cody wspina się przez otwór i dostrzega sondę szpiegowską, która szybko zaczyna lecieć w górę. Even Piell rusza za nią i niszczy ją. W szybie zaczynają zamykać się drzwi bezpieczeństwa na każdym poziomie, więc Kenobi ostrzega resztę grupy. Jeden z klonów nie zdąża się podciągnąć i zostaje przecięty. Piell wycina otwór w zamkniętych drzwiach i informuje Kenobiego o fakcie straty żołnierza. Dodaje też, że czeka ich przecinanie ścian.

W centrum dowodzenia K2-B4 mówi Osiemu Sobeckowi, że chciałby się z nim skontaktować Dooku i dodaje, że hrabia już na niego czeka. Sith pyta się czy komandor ma problem z więźniem Jedi. Phindianin mówi mu o ucieczce i zapewnia, że sytuacja została opanowana, lecz na pytanie o zdobycie informacji od Piella odpowiada, że jeszcze ich nie ma. Dooku poucza go, że ten, kto je zdobędzie, będzie miał znaczną przewagę w wojnie i sugeruje, że może odwiedzić Cytadelę. Sobeck odwodzi go od tego pomysłu, a hrabia każe wydobyć mu informację i zabić wrogów. Osi przygniata do ściany droida taktycznego, rozkazując jej, aby nigdy nie zaskakiwała go rozmową z Sithem, ponieważ musi mieć czas na przygotowania.

Ahsoka Tano i Wilhuff Tarkin dyskutują o Cytadeli.

Grupa Anakina przemyka wąwozem, a rycerz niszczy sondę szpiegowską. Tarkin przyznaje, że zaczyna podziwiać Cytadelę, a Ahsoka pyta go jak może podobać mu się tak okropne miejsce. Kapitan zarzuca jej krótkowzroczność i dodaje, że takie miejsca dobrze służą swoim celom. Skywalker przyznaje mu rację i nakazuje padawance poprowadzić grupę dalej, a sam idzie na tył, aby chronić flanki. Togrutanka stwierdza, że dobrze zrobiła, że przyszła. Na Coruscant Mace Windu, Saesee Tiin i Plo Koon oglądają hologram z przesłanymi im informacjami z Cytadeli. Kel Dor informuje pozostałych, że ekipa ratunkowa podzieliła się na dwie grupy i ma zamiar spotkać się za jedną z wież. Korun pyta się co się stanie, jeśli plan się nie powiedzie, a mistrz odpowiada, że wówczas trzeba będzie wysłać całą flotę.

Wilfuff rozmawia z Rexem i wyraża swoje obawy dotyczące młodego wieku Tano. Klon zapewnia, że padawanka jest godna zaufania. Grupa dochodzi do ślepego zaułka. Artoo i droidy bojowe lecą promem i spostrzegają z daleka strażników, lecz decydują się wylądować i zaczekać na Kenobiego. Na miejscu okazuje się, że nie czeka na nich Jedi, lecz K2-B4, która informuje ich, że przybyli po czasie i na podstawie swoich wyliczeń stwierdza, że R2 może być zdrajcą i nakazuje towarzyszącym mu droidom zabrać go na przesłuchanie. Następnie kontaktuje się z Sobeckiem i mówi mu o fakcie znalezienia promu. Komandor nakazuje jej strzec pojazdu, który ma posłużyć za pułapkę na Jedi. Artoo i jego droidy wsiadają do windy, a jeden z nich przeprasza go, że potraktował go ostro przy K2. Maszyny zdają sobie sprawę, że skoro nie ma ich w promie, to Kenobi może wpaść w ręce wroga.

Jedi i klony wpadają w pułapkę Osiego Sobecka.

Grupę Ahsoki napadają superdroidy i komandosi wyposażeni w tarcze energetyczne. Zezłoszczony Anakin pyta uczennicy czemu nie wysadziła ściany, a ta odpowiada, iż według niej to był ślepy zaułek. Młodzieniec mówi, że jeśli Koon naprawdę wysłałby ją na misję, to przedstawiłby jej plan. Dziewczyna umieszcza ładunki wybuchowe na ścianie i toczy po ziemi detonatory termiczne w taki sposób, aby trafiły za tarcze wrogich maszyn. Grupa Obi-Wana obserwuje prom z szybu wentylacyjnego i zdaje sobie sprawę, że nie ma tam R2. Kenobi zaczyna się domyślać, że coś mogło się stać i sugeruje, aby przejść na inną pozycję, aby uzyskać widok z drugiej strony. Członkowie grupy jeden po drugim używają linki, aby zejść niżej. Mistrz odbiera połączenie z komunikatora, myśląc, że to Skywalker, lecz rozlega się w nim głos Sobecka, który gratuluje mu taktyki, ale oznajmia, że łatwo było przewidzieć ich ruchy. Na placu pojawiają się działa laserowe i oddziały wrogich żołnierzy.

Anakin wraz z grupą dochodzi do rurociągu, na szczycie którego ma spotkać się ze swoim astromechem. Rycerz nakazuje reszcie wejść do środka, lecz przestrzega ich przed włączaniem świateł i używaniem broni, ponieważ mogłoby to spowodować zapłon. W centrum dowodzenia Osi wita więźniów, a Kenobi wyznaje ironicznie, że nie wyobrażał sobie, by ktoś z tak miękkim głosem mógłby tak wyglądać. Phindianin ignoruje go i żąda od Evena informacji oraz grozi, że zacznie wykonywać egzekucje na klonach. Lannik mówi, że trwa wojna, przez co wszyscy są przygotowani na śmierć. Nadzorca zabija jednego żołnierza, a następnie przykłada lufę blastera do czoła kolejnego, lecz K2 informuje go, że znaleziono drugą grupę. Sobeck rozkazuje jej zabrać więźniów na przesłuchanie połączone z torturami.

Anakin i Ahsoka walczą z droidami.

R2 podłącza się do jednego z portów na korytarzu Cytadeli i dowiaduje się, że grupa Kenobiego jest właśnie przenoszona do bloku więziennego. Droidy postanawiają przechwycić ją od strażników i tak też robią. Artoo uwalnia Jedi i żołnierzy z kajdanek, a Obi-Wan decyduje się wrócić na prom. Anakin i jego towarzysze kontynuują wędrówkę po rurociągu. Tarkin zastanawia się ile czasu będą iść w ciemnościach, a młodzieniec zapytuje go czy nauczył się już mu ufać. Kapitan odpowiada, że Skywalker mu zaimponował, lecz reszta Jedi stosuje nieefektywne taktyki, ponieważ Kodeks zabrania im czasem sięgnąć po zwycięstwo za wszelką cenę. Młodzieniec spogląda na niego surowo, więc Wilhuff pyta się czy go obraził. Skywalker przyznaje, że metody jego zakonu czasem się nie sprawdzają. Tano znajduje właz wyjściowy i informuje resztę, że jest czysto. Jednak, gdy wychodzi, napadają na nią droidy. Żołnierze rozpoczynają walkę, powoli wycofując się za ścianę skalną. Rycerz wrzuca granat do rurociągu, co powoduje potężny wybuch, niszczący przeciwników. Następnie oznajmia, że przyszedł czas na plan zapasowy: spotkanie się z Artoo w miejscu, w którym miał zabrać Obi-Wana.

K2 pokazuje Osiemu hologram systemu jaskiń, którym podróżowała grupa Skywalkera. Jeden z droidów bojowych informuje dowódcę, że więźniowie nie dotarli na przesłuchanie, co złości Phindianina. Droid taktyczny oznajmia mu o czekającej transmisji od Dooku. Sobeck rozkazuje przekazać hrabiemu, że jest niedostępny i posyła żołnierzy na platformę lądowniczą. Przeprogramowane droidy prowadzą grupę Obi-Wana, lecz przy promie trafiają na straż. Maszyny informują ją, że chcą przenieść więźniów do punktu Tarron. Wrogie droidy dostają jednak wiadomość od K2, która ostrzega ich o możliwości ucieczki. Rozpoczyna się potyczka, a chwilę potem grupa chroni się przed ogniem turbolaserów. Anakin i reszta dołączają do walki. Wilhuff sugeruje, aby szybko dostać się do promu, lecz Kenobi zwraca uwagę na niebezpieczeństwo, jakie niosą ze sobą wieżyczki. Gdy nadlatują STAPy, Skywalker wskakuje na jeden z nich i zaczyna niszczyć wrogie jednostki; po chwili dołącza do niego Piell. Echo zauważa, że droid-komandos zajął stanowisko przy działku i informuje o tym Anakina. Gdy Jedi się rozbijają, klon bierze porzuconą tarczę i ściąga na siebie ogień. Pociski trafiają jednak w statek, a żołnierz ginie w wybuchu.

Śmierć Echa.

W świątyni Jedi mistrzowie odbierają transmisję od Obi-Wana, który informuje ich, że mają problem z promem. Skywalker dodaje, że chodzi o eksplozję i prosi o ratunek. Plo Koon zgadza się i oznajmia, że już wysyła krążowniki. Grupa z Loli Sayu kryje się w jaskini i omawia sytuację. Kenobi mówi, że będą musieli wytrzymać aż do przybycia posiłków. Fives zastanawia się jak przejdą do punktu zboru, skoro teren jest tak trudny do przebycia. Obi-Wan odpowiada, że właśnie to jest pułapka Cytadeli: nawet jeśli więźniom udaje się uciec z wieży, często nie udaje im się to na zewnątrz. Skywalker stwierdza, że nie są zwykłymi uciekinierami.

Zawartość

[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Postacie

Modele droidów

Wydarzenia

Miejsca

Organizacje i tytuły

Rasy rozumne

Pojazdy i statki

Broń i technologia

Różne

Aktorzy podkładający głos

Oryginalni

Przypisy

  1. "Co ma pójść źle, pójdzie."

Linki zewnętrzne

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
odcinka Kontratak.


Wojny klonów (The Clone Wars)
[Pokaż/Ukryj]
Główne Film kinowy - Serial telewizyjny
Odcinki Sezon pierwszy: 1: Zasadzka - 2: Wzlot Malevolence - 3: Cień Malevolence - 4: Zniszczyć Malevolence - 5: Rekruci
6: Upadek droida - 7: Pojedynek droidów - 8: Bombad Jedi - 9: Peleryna ciemności - 10: Kryjówka Grievousa
11: Pojmanie Dooku - 12: Gungański generał - 13: Upadek Jedi - 14: Obrońcy pokoju - 15: Najście
16: Ukryty wróg - 17: Wirus błękitnego cienia - 18: Tajemnica tysiąca księżyców - 19: Burza nad Ryloth
20: Niewinni z Ryloth - 21: Wolne Ryloth - 22: Kryzys zakładników

Sezon drugi (Rise of the Bounty Hunters): 23: Kradzież holokronu - 24: Puszka Pandory - 25: Dzieci Mocy - 26: Szpieg senatu
27: Lądowanie w punkcie deszczu - 28: Fabryka broni - 29: Strzępy terroru - 30: Władcy umysłu - 31: Intryga Grievousa
32: Dezerter - 33: Zaginiony miecz świetlny - 34: Mandaloriański spisek - 35: Podróż na pokuszenie - 36: Księżna Mandalory
37: Morderstwa w senacie - 38: Kot i mysz - 39: Łowcy nagród - 40: Bestia Zillo - 41: Bestia Zillo kontratakuje
42: Śmiertelna pułapka - 43: Wracaj do domu, R2 - 44: Wytropić po mistrzowsku


Sezon trzeci (Secrets Revealed): 45: Klony kadeci - 46: Żołnierze ARC - 47: Linie wsparcia - 48: Strefa wpływów
49: Korupcja - 50: Akademia - 51: Zabójca - 52: Złowrogie plany - 53: Polowanie na Ziro - 54: Bohaterowie po obu stronach
55: Walka o pokój - 56: Siostry Nocy - 57: Potwór - 58: Wiedźmy mgły - 59: Władcy - 60: Ołtarz Mortis
61: Duchy Mortis - 62: Cytadela - 63: Kontratak - 64: Ratunek z Cytadeli - 65: Zaginiony padawan - 66: Polowanie na wookiee


Sezon czwarty (Battle Lines): 67: Wodna wojna - 68: Atak Gungan - 69: Więźniowie - 70: Cień wojownika - 71: Misja litości
72: Droidy Nomadzi - 73: Ciemność w Umbarze - 74: Generał - 75: Różnica zdań - 76: Masakra Krella - 77: Porwanie
78: Niewolnicy Republiki - 79: Ucieczka z Kadavo - 80: Przyjaciel w potrzebie - 81: Oszustwo - 82: Przyjaciele i wrogowie
83: Pudełko - 84: Kryzys na Naboo - 85: Masakra - 86: Nagroda - 87: Bracia - 88: Zemsta


Sezon piąty: 89: Odrodzenie - 90: Wojna na dwóch frontach - 91: Przodownicy - 92: Miękka wojna - 93: Punkty krytyczne
94: Spotkanie - 95: Test siły - 96: Na ratunek - 97: Niezbędna więź - 98: Sekretne bronie
99: Słoneczny dzień w pustce - 100: Zaginiony w akcji - 101: Punkt bez powrotu - 102: Eminencja - 103: Odcienie rozsądku
104: Bezprawny - 105: Sabotaż - 106: Jedi, która wiedziała za dużo - 107: Pochwycić Jedi - 108: Niewłaściwa Jedi


Sezon szósty (The Lost Missions): 109: Nieznany - 110: Konspiracja - 111: Uciekinier - 112: Rozkazy - 113: Stary przyjaciel
114: Powstanie Clovisa - 115: Kryzys w sercu - 116: Zniknięcie - część 1 - 117: Zniknięcie - część 2
118: Zaginiony - 119: Głosy - 120: Przeznaczenie - 121: Poświęcenie


The Clone Wars Legacy: 122: A Death on Utapau - 123: In Search of the Crystal - 124: Crystal Crisis - 125: The Big Bang


Sezon siódmy (The Final Season): 126: Parszywa zgraja - 127: Echo z oddali - 128: Na skrzydłach Keeradaków
129: Ryzykowna gra - 130: Na obcej ziemi - 131: Zerwana umowa - 132: Niebezpieczny dług - 133: Znowu razem
134: Stara przyjaźń nie rdzewieje - 135: Uczeń widma - 136: W gruzach - 137: Zwycięstwo i śmierć
Komiksy kanoniczne Darth Maul: Son of Dathomir: 1 - 2 - 3 - 4 - wydanie zbiorcze
Książki kanoniczne Mroczny uczeń - The Clone Wars: Stories of Light and Dark
Encyklopedie kanoniczne Character Encyclopedia - Join the battle!
Komiksy legendarne Komiks online

Sezon pierwszy: 1: Prelude - 2: Shakedown - 3: Procedure - 4: Agenda - 5: Mouse Hunt - 6: The Fall of Falleen - 7: Discount
8: Departure - 9: Transfer - 10: The Dreams of General Grievous - 11: Bait - 12: Switch - 13: Headgames - 14: Neighbors
15: Cold Snap - 16: Shadowed - 17: The Valley - 18: brak - 19: Covetous - 20: Curfew - 21: The Ballad of Cham Syndulla
22: Invitation Only

Między sezonami: Hunting the Hunters: 1 - 2 - 3

Sezon drugi: Act on Instinct | Sezon trzeci: The Valsedian Operation


Seria komiksowa: Niewolnicy Republiki: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - wydanie zbiorcze | W służbie Republiki: 7 - 8 - 9 - wydanie zbiorcze | Bohater Konfederacji: 10 - 11 - 12 - wydanie zbiorcze


Powieści graficzne: 1: Shipyards of Doom - 2: Crash Course - 3: The Wind Raiders of Taloraan - 4: The Colossus of Destiny
5: Deadly Hands of Shon-Ju - 6: The Starcrusher Trap - 7: Strange Allies - 8: The Enemy Within - 9: The Sith Hunters
10: Defenders of the Lost Temple - 11: The Smuggler's Code


Darth Maul: Death Sentence: 1 - 2 - 3 - 4 - wydanie zbiorcze

Inne: Wąwóz śmierci - Opress Unleashed
Książki legendarne Zwykłe:
Wojny klonów: Adaptacja książkowa filmu - Dzika przestrzeń - Żadnych jeńców - Gambit: Misja na Lanteeb - Gambit: Oblężenie

Dla dzieci i młodzieży: 3D Nowy wymiar zabawy - Ackbar's Underwater Army - Adaptacja książkowa dla młodzieży - Ahsoka in Action!
Ambush - Anakin in Action! - Battle at Teth - The Battle Begins - The Battle for Ryloth - Boba Fett: Jedi Hunter - Bombad Jedi
Bounty Hunter: Boba Fett - Captured - Chewbacca and the Wookiee Warriors - Children of the Force - The Dark Side
Shadow Conspiracy - Day One - Destroy Malevolence - Don't Wake the Zillo Beast! - Downfall of a Droid - Draw Star Wars: The Clone Wars - Forces of Darkness - Front Row Seat Storybook - Galactic Force - The Galactic Photobook - Grievous atakuje!
The Holocron Heist - The Hunt for Grievous - Intergalactic Adventure - Jedi Activity Cards - Jedi Adventures - Jedi Heroes
Jedi in Training - Journey Through Hyperspace - Łowcy holokronów - Masters of the Force - Meet Ahsoka Tano - Misje Yody
The New Padawan - Obrońcy Republiki - Official Movie Storybook - Operation: Huttlet - Padawan Puzzles - Paint with Water
Pirates... and Worse! - Planets in Peril - Prepare for Battle - Press Out 'n' Build - R2-D2's Adventure - Rescue in the Sky
The Secret Villain - Stand Aside - Bounty Hunters! - Starcie Mocy - Sticker Storyteller - Sticker Coloring and Activity - Strzępy terroru
W obronie Republiki - Warriors of the Deep - Watch out for Jabba the Hutt! - The Way of the Warrior - Wielka księga naklejek
Yoda in Action! - Złoczyńcy i Łowcy Nagród - Follow The Force


Tajne misje: Oddział Breakout - Klątwa piratów - Pojedynek przy Strzaskanej Skale - Guardians of the Chiss Key


Wybierz swoje przeznaczenie: Ścieżka Jedi - Przygoda na Teth - Zaginiony legion - Kryzys na Coruscant - Tajna armia Dooku
Przewodniki i encyklopedie legendarne The Art of Star Wars: The Clone Wars - Campaign Guide - Encyklopedia postaci - Episode Guide - Incredible Vehicles
Kim jest wojownik Sithów? - Kim są Jedi? - Official Episode Guide Series 1 and 2 - The Official Episode Guide: Season 1
The Visual Guide - The Clone Wars: Ultimate Battles - The Clone Wars: New Battlefronts
Gry legendarne Clone Wars Adventures - Jedi Alliance - Lightsaber Duels - Republic Heroes - The Clone Wars (gra na komórkę) - LEGO Star Wars III: The Clone Wars
Ścieżka dźwiękowa film kinowy - sezony 1-6 - sezon 7 odcinki: 1-4 | 5-8 | 9-12
Inne HoloNet News: Rodia Supply Lanes Attacked by Pirates - Chancellor Palpatine's Approval Rating Falls
Galaxy Divided: 1 - 2 - 3 - 4 - 5
Czasopisma: The Clone Wars

[[ja: 決死の脱出]]