Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


212 Batalion Szturmowy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania212 Batalion Szturmowy był jednostką Wielkiej Armii Republiki. Był częścią 7 Korpusu Powietrznego należącego go 3 Armii Systemowej. Jego dowódcą był komandor Cody.

Batalion był jedną z najsłynniejszych i najbardziej zasłużonych jednostek Wielkiej Armii. Żołnierze tej jednostki nosili charakterystyczne zbroje z pomarańczowymi elementami.

212 Batalion Szturmowy był jednostką typowo szturmową przystosowaną do operacji desantowo-szturmowych. Miał charakter sabotażowo-bojowy, z możliwością przerzucenia w każde miejsce w jak najkrótszym czasie.

Historia

Bitwa o Christophsis

Walka z droidami na Christophsis.

212 Batalion został wysłany na Christophsis, ponieważ mieszkańcy tej planety nie byli w stanie samodzielnie przeciwstawić się Konfederacji Niezależnych Systemów.

W pierwszej fazie bitwy, cenne informacje o ruchach i położeniu sił Republiki, Konfederacji wydawał zdrajca, sierżant Slick. Jednak dzięki działaniom dowódców, komandora "Cody'ego" oraz kapitana Rexa zdrajca został pojmany.

Separatyści mieli przewagę wojsk pancernych, jednak 212 Batalion był wyposażony w działa przeciwpancerne AV-7, dzięki którym skutecznie odparto atak kolumn wojsk zmechanizowanych. Separatyści podjęli drugą próbę szturmu, jednak tym razem pod osłoną pola energetycznego. Wtedy też działa AV-7 stały się bezużyteczne, a droidy wyparły klony ze swoich pozycji. 212 Batalion został zdziesiątkowany i broniły się już tylko pojedyncze grupy żołnierzy. Jednak pole energetyczne opadło dzięki sprawnie przeprowadzonej akcji dywersyjnej. Resztki sił Republiki wykorzystały moment zdezorientowania przeciwnika i ruszyły z kontratakiem. Większość sił Separatystów uległa zniszczeniu, a główny dowódca Whorm Loathsom został wzięty do niewoli. Mimo zwycięstwa, 212 Batalion poniósł bardzo dotkliwe straty. Przeżyło tylko około 20% stanu osobowego jednostki.

Bitwa o Ryloth

Żołnierze Kompanii Duch na Ryloth.

Pewien czas po bitwie na Cristophsis, należąca do 212 Batalionu, Kompania Duch, została wysłana na Ryloth, które zostało opanowane przez Konfederacje. Na powierzchni planety znajdowały się baterie artylerii Separatystów, które uniemożliwiały lądowanie krążownikom szturmowym typu Acclamator. Kompanii Duch przydzielono zadanie zniszczenia dział wroga. Na czele kompanii stanął mistrz Jedi Obi-Wan Kenobi.

Klonom udało się wylądować LAAT/i w pobliżu miasta Nabat, w którym znajdowały się baterie artylerii. Oddział Republiki rozpoczął marsz w stronę miasta przez pobliski las. Został jednak zauważony przez patrolujące teren droidy. Klony użyły detonatorów co pomogło im rozprawić się z przeciwnikiem. Chwilę później, Kompania Duch dotarła do celu. Wysłano zwiadowców, którzy mieli zlokalizować pozycje wroga oraz umiejscowienie dział. Po zlokalizowaniu baterii, Kenobi obmyślił plan ataku. Jednak podczas marszu przez opustoszałe miasto, kompania została zaatakowana przez rozwścieczone bestie, gutkurrki. Życie straciło kilkunastu żołnierzy 212 Batalionu, ale bestie zostały szybko odizolowane od klonów dzięki Kenobiemu, który użył do tego Mocy. Następnie rozpoczął się atak wojsk Republiki na pozycje wroga. Cody oraz jego podwładni ostrzelali maszyny, a Jedi zaczął uwalniać twi'leckich więźniów zgromadzonych tuż przy działach. Po uwolnieniu mieszkańców Ryloth, Obi-Wan przejął jedno działo i rozpoczął ostrzał pozostałych. Do walki wkroczyli także oswobodzeni tubylcy. Wszystkie działa oraz droidy zostały zniszczone, a misja 212 Batalionu zakończona powodzeniem. Krążowniki Republiki mogły teraz bezpiecznie lądować na powierzchni Ryloth.

Druga bitwa o Geonosis

212 Batalion oblężony przez siły Separatystów podczas walk na Geonosis.

Batalion został wysłany na Geonosis, gdzie powstała nowa fabryka droidów. Po opracowaniu planu działania, oddziały 212 Batalionu pod dowództwem Obi-Wana Kenobiego ruszyły z desantem. Miały zaatakować fabrykę od strony centrum.

Gdy jednostki Republiki zmierzały LAAT do wyznaczonego punktu zbiórki napotkały ciężki ostrzał broni przeciwlotniczej. Ostrzał był zbyt ciężki, by kontynuować lot więc dowódcy podjęli decyzję o awaryjnym lądowaniu. Siły 212 Batalionu od razu po wylądowaniu zostały zaatakowane przez droidy bojowe oraz czołgi Separatystów. Klony utworzyły kordon z kanonierek LAAT, maszyn AT-TE oraz wraków, wokół swoich pozycji. Sytuacja była bardzo ciężka. Setki droidów i dziesiątki maszyn naziemnych Konfederacji szturmowały pozycje garstki klonów. Jednak w krytycznym momencie przybyło wsparcie lotnicze w postaci eskadry myśliwców Y-wing.

Po zakończeniu głównej bitwy, zaginęła mistrzyni Unduli. Oddział żołnierzy 212 Batalionu wraz z dwójką Jedi udał się na jej poszukiwania. Ślad prowadził do świątyni Progate. Klony wkroczyły do labiryntu katakumb w poszukiwaniu Unduli. Podczas poszukiwań odnaleziono geonosjańską królową, Karinę Wielką, która więziła Mirialankę. Mistrz Kenobi opracował plan jej odbicia. Klony otoczyły salę królowej, a Jedi ruszyli na pertraktacje z Geonosjanką. Kiedy negocjacje zakończyły się niepowodzeniem, żołnierze 212 Batalionu włączyli latarki i oślepili przyzwyczajonych do życia pod ziemią Geonosjan. W trakcie zamieszana, Kenobi i Skywalker uwolnili towarzyszkę, po czym wszyscy rzucili się do ucieczki. Gdy Geonosjanie doganiali oddział Republiki, klony ostrzelały sklepienie co spowodowało zawalenie się Świątyni, a wraz z nim pogrzebanie królowej Kariny i geonosjańskich wojowników.

Pierwsza bitwa o Cato Neimoidię

Jedną z najsłynniejszych bitew, w której brał udział 212 Batalion Szturmowy była pierwsza bitwa o Cato Neimoidię. Batalion szturmował tam fortecę wicekróla Federacji Handlowej oraz jednego z przywódców Separatystów, Nute'a Gunraya. Oblężenie zakończyło się powodzeniem, a Batalion zdobył bardzo ważne informacje, które miały znaczący wkład w poszukiwaniach Dartha Sidiousa.

Bitwa o Utapau

212 Batalion Szturmowy podczas walk na Utapau.

W 19 BBY, wywiad Republiki wykrył, iż generał Grievous znajduje się na jednej z planet Zewnętrznych Rubieży, Utapau. Generał Kenobi zabrał tam swoją 3. Armię, między innymi także 212 Batalion.

Kiedy to Obi-Wan toczył walkę sam na sam z przywódcą Separatystów, klony rozpoczęły szturm. Walka była bardzo wyrównana i zacięta. Jednak wojska Republiki zyskały przewagę i szybkim tempem zdobywały bazę Konfederacji.

Bitwa miała się ku końcowi, gdy komandor Cody otrzymał rozkaz 66. Mimo przyjaźni łączącej komandora z Kenobim, klon kazał otworzyć ogień do mistrza Jedi. Następnie siły Separatystów zostały pokonane, a 212 Batalion wraz z innymi jednostkami 3. Armii rozpoczął okupację planety.

Bitwy z udziałem 212 Batalionu Szturmowego

Wyposażenie

Żołnierze 212 Batalionu byli wyposażeni w typowe uzbrojenie dla żołnierzy-klonów, czyli karabiny blasterowe DC-15A oraz DC-15S, ale także poszczególne modele broni ciężkiej i przeciwpancernej. Żołnierze byli wyposażeni w małe zbiorniki z bactą wykorzystywane podczas walki jako zestawy pierwszej pomocy.

Żołnierze Batalionu byli wspierani przez maszyny naziemne: AT-TE, AT-RT czy jednostki powietrzne LAAT/i oraz LAAT/c. Kanonierki LAAT służyły zarówno do transportu żołnierzy i maszyn jak i do wpierania walczących piechurów ogniem z powietrza.

Jednostki wchodzące w skład 212 Batalionu

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!