Wielka Armia Republiki

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Przeglądasz kanoniczną wersję tego artykułu.
Przejdź do legendarnej wersji tego artykułu.


Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Wielka Armia Republiki, w skrócie WAR, była formacją wojskową, którą Republika Galaktyczna, utworzyła na potrzeby konfliktu zbrojnego z Konfederacją Niezależnych Systemów. W jej szeregach służbę pełnili żołnierze-klony. W roku 19 BBY, została przekształcona przez imperatora Palpatine'a w Armię Imperialną.

Historia

Początki

Kilka lat przed wybuchem wojny mistrz Jedi Sifo-Dyas przewidział jej nadejście oraz ciężkich czasów dla Republiki i Zakonu Jedi. Wiedza ta spowodowała, że postanowił przygotować Zakon na nadejście wojny i w tajemnicy zlecił premierowi Kamino, utworzenie armii żołnierzy-klonów. O całym tym przedsięwzięciu poinformował tylko Dooku, z którym miał przyjacielskie stosunki. Przekazując te informacje Sifo-Dyas nie wiedział, że hrabia dołączył do Dartha Sidiousa i stał się jego uczniem. Dooku wraz ze swoim mistrzem postanowili, iż przejmą tworzoną armię i wykorzystają ją przeciwko Jedi. Hrabia zlecił zabicie swojego przyjaciela oraz dostarczył klonerom wzorzec dla żołnierzy, w postaci łowcy nagród Jango Fetta, cały czas utrzymując ich w przekonaniu, że działa z polecenia Sifo-Dyasa oraz Zakonu. Nakazał wszczepić wszystkim klonom, czip inhibicyjny, który wymuszał na żołnierzach bezwzględne posłuszeństwo wobec Kanclerza, a także zawierał rozkaz 66. Rozkaz ten, zakładał zwrócenie się żołnierzy-klonów przeciwko generałom Jedi oraz ich natychmiastową likwidację. Udał się również do świątyni Jedi na Coruscant, gdzie wykasował informacje dotyczące istnienia planety Kamino z archiwów Jedi, aby Zakon oraz Republika nie dowiedzieli się o tworzonej dla nich armii.

Oficjalne powołanie

Kilka lat później, w roku 22 BBY, Republika dalej nie posiadała regularnej armii, a gdy doszło do konfliktu z Konfederacją Niezależnych Systemów, kwestia jej powołania była głównym powodem głośnych obrad, które prowadzono w Senacie. Na czele senatorów, którzy byli zwolennikami rozwiązań pokojowych stała senator Padmé Naberrie, która nie zgadzała się z decyzją powstania armii. Z powodu tych przekonań, doszło do zamachu na jej życie.

Armia klonów na Kamino.

Śledztwo w tej sprawie, rozpoczął mistrz Obi-Wan Kenobi wraz z Anakinem Skywalkerem. W wyniku tego, trafił na Kamino, gdzie został przywitany przez Kaminoankę Taun We, która poprowadziła go na rozmowę, do premiera. Ten zdradził Kenobiemu, informacje na temat, zamówienia złożonego przez Sifo-Dyasa, a następnie oprowadził Jedi po całej placówce, gdzie pokazał tworzoną armię klonów. Po dokonanej inspekcji, Kenobi spotkał się z Jango Fettem, w którym rozpoznał wykonawcę zamachu na Amidalę. Jedi zdał raport Radzie Jedi, na temat swoich odkryć. Dostał polecenie pojmania Jango Fetta i przyprowadzenia go przed oblicze Rady, gdzie miał zostać przesłuchany. Kenobi udał się na platformę lądowniczą, gdzie łowca nagród szykował się do odlotu. Doszło między nimi do walki, w wyniku której łowca nagród uciekł, lecz Obi-Wanowi udało się przyczepić nadajnik do jego statku i ruszył za Fettem. Dotarł za nim, na planetę Geonosis, gdzie odkrył, że Separatyści tworzą armię droidów bojowych, a następnie mają na celu zaatakować Republikę. Kenobi przekazał te informacje Radzie Jedi oraz Kanclerzowi, lecz został złapany. W wyniku tych wydarzeń, Jar Jar Binks, pełniący rolę zastępcy Amidali w Senacie, jako reprezentant Naboo, zgłosił projekt uchwały o przyznaniu specjalnych uprawnień Kanclerzowi, która została przyjęta. Palpatine na mocy uprawnień, które zostały mu udzielone, powołał Wielką Armię Republiki. Mistrz Mace Windu, który wraz z Yodą, był obecny w senacie w trakcie obrad, zdecydował, że wyruszy wraz z innymi członkami Zakonu, na misję odbicia Kenobiego z rąk Separatystów. Yoda oznajmił, że wyruszy na Kamino, gdzie sprawdzi utworzoną armię klonów.

Wojny klonów

Gdy mistrz Mace Windu wraz z zebranymi Jedi, dotarli na Geonosis, udali się na arenę Petranaki, gdzie toczyła się egzekucja Kenobiego, Anakina Skywalkera oraz senator Padmé Amidali. Windu podszedł do nic niespodziewających się Dooku oraz Jango Fetta, a następnie przyłożył swój miecz świetlny do szyi łowcy nagród i po krótkiej wymianie zdań, doszło do walki między Jedi, a armią droidów. Wielu Jedi zginęło, a pozostali przy życiu zostali otoczeni przez droidy. Dooku zaproponował, że jeśli się poddadzą to daruje im życie, lecz ci nie przyjęli propozycji. Gdy miało dojść do zabicia ocalałych Jedi, w ostatniej chwili zostali uratowani przez mistrza Yodę, który przybył na czele Wielkiej Armii Republiki. Ocalali Jedi, rozpoczęli ewakuację i wsiedli na pokład kanonierek LAAT/i. Gdy rozpoczęła się bitwa, Windu, Ki-Adi-Mundi oraz Kit Fisto, wysiedli z kanonierki, a następnie objęli dowództwo nad klonami i ruszyli z nimi do szturmu. Po długich walkach Republika odniosła zwycięstwo a wydarzenie te zapoczątkowało wojny klonów.

Rozkaz 66

Pod koniec wojen klonów Palpatine wyjawił swoją tajemnicę Skywalkerowi i poprosił go o przyłączenie się do Sithów. Młody Jedi udał się do Windu i poinformował go, że Kanclerz, okazał się być Darthem Sidiousem, czyli poszukiwanym przez Zakon Jedi Mrocznym Lordem Sithów, który stał za sterem, po obu stronach barykady i wywołał konflikt pomiędzy Republiką a Separatystami. Mistrz Jedi od razu zebrał grupę szermierzy, w której skład wchodził Kit Fisto, Agen Kolar oraz Saesee Tiin i udał się z nimi do Senatu Galaktycznego, aby go aresztować. Nie udało im się to jednak, ponieważ Skywalker zdradził Jedi i przyłączył się do Sidiousa, przyczyniając się do śmierci Windu, który miał zabić Sitha. W wyniku tych wydarzeń, Sidious, mógł przystąpić do zrealizowania swojego planu, mającego na celu, zgładzenie wszystkich Jedi. Za pomocą transmisji holograficznych skontaktował się ze wszystkimi żołnierzami-klonami, którzy pełnili role dowódców WAR i przekazał im polecenie wykonania rozkazu 66. Klony natychmiast wypełniły polecenie przywódcy i zwróciły się przeciwko Jedi, którzy nie wiedzieli o całej intrydze, a następnie rozpoczęły ich eksterminację. W tym samym czasie, Anakin znany już jako Darth Vader, wraz z 501 Legionem, przeprowadził szturm na świątynię Jedi, gdzie dokonali masakry, na obecnych tam Jedi. Po wykonaniu rozkazu przez klony i zakończeniu wojny, Darth Sidious ogłosił się imperatorem, a Republikę Galaktyczną przekształcił w Imperium Galaktyczne. W wyniku tej decyzji, Wielka Armia Republiki została przekształcona w Armię Imperialną.

Wyposażenie

Broń

Przypisy

Źródła