Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Lama Su

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Lama Su.jpg
Lama Su
Miejsce pochodzenia: Kamino[1]
Rasa: Kaminoanin[1]
Wzrost: 229 cm[1]
Kolor włosów: Brak
Kolor oczu: Szare
Kolor skóry: Biała
Przynależność: Republika Galaktyczna
Profesja: Premier
Lama Su był Kaminoaninem żyjącym w ostatnich latach istnienia Republiki Galaktycznej. Na swojej ojczystej planecie pełnił funkcję premiera.

Biografia

Jakiś czas po inwazji na Naboo Lama Su otrzymał zlecenie od mistrza Jedi Sifo-Dyasa polegające na stworzeniu wielotysięcznej armii klonów na potrzeby Republiki. Po przyjęciu zlecenia kontakt ze strażnikiem pokoju został zerwany. Mimo tego po jakimś czasie na Kamino zjawił się łowca nagród, Jango Fett, który posłużył jako wzór dla przyszłego wojska. W rzeczywistości Mandalorianin został przysłany przez hrabiego Dooku, który dowiedział się o działaniach Sifo-Dyasa i zabił go, chcąc wykorzystać tworzoną armię do własnych celów.[2] Fett za użyczenie własnego kodu genetycznego zażądał wysokiego wynagrodzenia oraz niezmienionego klona samego siebie. Lama Su zgodził się na te warunki, przez co mógł realizować wyznaczone zadanie.

Lama Su podczas rozmowy z Obi-Wanem Kenobim.

Dziesięć lat później, podczas gdy wiele tysięcy jednostek było już gotowych, na Kamino zjawił się rycerz Jedi Obi-Wan Kenobi, który prowadził śledztwo w sprawie zamachu na Padmé Amidalę. Lama Su nie wiedział o tym fakcie, dlatego myślał, że strażnik pokoju jest wysłannikiem Rady Jedi, który przybył zlustrować jednostki. W związku z tym Kaminoanin oprowadził przybysza po mieście Tipoca, gdzie pokazał mu rozwijającą się armię. Kenobi ukrył swoje zaskoczenie na wieść o wojsku dla Republiki, po czym po krótkiej rozmowie wypytał premiera o Jango Fetta. Su wyjawił jego miejsce pobytu i pozwolił gościowi na odwiedzenie go. Po zdobyciu tych informacji Kenobi oddalił się, a niedługo potem odleciał z Kamino.

Nie minęło jednak dużo czasu, gdy z wizytą na planetę Lamy przybył mistrz Yoda. Wiekowy Jedi zlustrował armię, a gdy dowiedział się o zasadzce na Geonosis zarządził aktywność bojową pierwszych batalionów. Po jego odlocie Lama wciąż doglądał armii, do czasu wybuchu wojen klonów. Gdy rozpoczął się ten konflikt, Jedi przejęli opiekę nad kolejnymi partiami wojska.[3]

Jakiś czas później, w nieokreślonym czasie wojny, Lama Su był doradcą mistrzyni Jedi Shaak Ti, która była odpowiedzialna za nowe pokolenia żołnierzy. Doradzał jej między innymi w sprawie oddziału Domino, który nie radził sobie ze zdaniem egzaminów. Jako Kaminoanin nie szanował życia klonów, gdyż uważał je tylko za przedmioty. W związku z tym Togrutanka odrzuciła jego rady zlikwidowania nieudanej drużyny i dała jej kolejną szansę. Gdy doszło do wyznaczonego sprawdzianu, skreśleni w oczach premiera żołnierze zdali test.[4] Po upływie kilku miesięcy Separatyści rozpoczęli inwazję na Kamino. Lama pomógł w obronie miasta Tipoca, lecz nie w walce, ale jako jeden z republikańskich dowódców.[5]

Ciekawostki

Przypisy

  1. 1,0 1,1 1,2 Databank (pierwszy) Su, Lama w pierwszym Databanku (Link archiwalny z dnia 03.02.2010 na web.archive.org)
  2. Oczy rewolucji
  3. Atak klonów
  4. Clone Cadets
  5. ARC Troopers

Źródła

Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Lamy Su.

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!