Bitwa o Geonosis

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Życie wydaje się prostsze, kiedy coś naprawiasz.

Ten artykuł wymaga dopracowania.


Prosimy, dopracuj go pod względem języka i formy, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji. W tym artykule należy: uzupełnić źródła i poszerzyć sekcję "Wydarzenia".

Ten artykuł dotyczy pierwszej bitwy w wojnach klonów. Zobacz też: inne konflikty o planetę.

Bitwa o Geonosis była pierwszą bitwą pomiędzy Konfederacją Niezależnych Systemów a Republiką. Stoczona w roku 22 BBY, rozpoczęła konflikt znany jako wojny klonów.

Wydarzenia

Wstęp

Bitwa rozpoczęła się po tym, jak siły Separatystów uwięziły rycerza Jedi Obi-Wana Kenobiego na Geonosis. Anakin Skywalker oraz senator Padmé Amidala wyruszyli ratować Kenobiego, lecz również zostali schwytani i - podobnie jak Obi-Wan - skazani na śmierć. Ich egzekucja polegała na pozostawieniu ich na pastwę trzech potworów, Acklaya, Nexu oraz Reeka, podczas widowiska na Arenie.

Zanim Obi-Wan został złapany zdążył wysłać raport na Coruscant. Sprawozdanie Kenobiego o wzrastającej potędze Separatystów, ukrytych na Geonosis, spowodowało niemałe zamieszanie w Republice. Senat Galaktyczny przyznał Najwyższemu Kanclerzowi Palpatine'owi nadzwyczajne uprawnienia, by ten mógł zapobiec kryzysowi. Chwilę po przyznaniu pełnomocnictwa, Palpatine ogłosił powstanie Wielkiej Armii Republiki, która miała przeciwstawić się zagrożeniu ze strony Separatystów. Wojna była nieunikniona.

Przenikanie obrony

Oddział myśliwców Jedi zmierzających na Geonosis.

Grupa złożona z 212 Jedi pod dowództwem kilku mistrzów Jedi -Mace'a Windu, Ki-Adi-Mundiego, Plo Koona, Luminary Unduli, Shaak Ti oraz Kita Fisto - wyruszyła na Geonosis, aby uratować Kenobiego oraz zlikwidować zagrożenie ze strony Konfederacji.

Podczas wchodzenia do systemu, flota myśliwców Delta-7 została zatrzymana przez orbitalne urządzenia obronne. Mace Windu i Luminara Unduli spowodowali spowolnienie urządzeń i czołgów TX-130, uszkadzając orbitalne urządzenia. Droidy obronne próbowały ich zatrzymać, ale zostały zniszczone przez siły Republiki. Uszkodzenie zasilania spowodowało wybuch orbitalnych urządzeń.

Ostatnie urządzenie obronne znajdowało się w naziemnej placówce, a zadania jego zniszczenia podjął się Mace Windu. Przedarł się on przez obronę droidów i zniszczył ostatnie urządzenie zasilania przy pomocy swojego miecza świetlnego. Kiedy orbitalna obrona została wyłączona, statki Republiki mogły zacząć lądowanie na powierzchni planety.

Gdy zespół uderzeniowy Jedi znalazł się na planecie, ruszył w stronę areny Transportowcami Republiki. Mace i Luminara oczyścili drogę. Wreszcie Jedi dotarli do areny, gdzie zniszczyli 6 tuneli pełnych droidów bojowych.

Walka na Arenie

Martwi Jedi.

Zespół Jedi wkroczył na arenę. Odciągnęli oni Nexu, Reeka i Acklaya od Kenobiego, Skywalkera i Padmé. Oceniając zaistniałą sytuację, hrabia Dooku polecił wypuścić na arenę Armię Droidów Bojowych. Choć na jednego Jedi przypadało 50 droidów, nie zaprzestali obrony i walczyli do końca.

Gdy walka rozgorzała, włączył się do niej łowca nagród - Jango Fett - z zamiarem zabicia mistrza Jedi Mace'a Windu. Podczas walki wściekły Reek zaatakował Janga i uszkodził jego plecak odrzutowy. Po zabiciu potwora, Mace Windu zaatakował Fetta, który w ostatniej chwili próbował uruchomić swój plecak odrzutowy, jednak ten nie działał. Mace szybkim cięciem odciął głowę łowcy nagród.

Podczas krwawej i brutalnej potyczki, Jedi zostali zdziesiątkowani. W krytycznym momencie przyleciał jednak mistrz Yoda ze świeżo utworzoną Wielką Armią Republiki. Republikańskie kanonierki utworzyły kordon wokół ocalałych Jedi i po chwili wszyscy oni znaleźli się bezpiecznie na pokładach statków.

Śmierć Jango Fetta

Tak też rozpoczęła się bitwa, dająca początek wojnom klonów.

Pustynna walka

Zespół uderzeniowy Jedi.

Po uratowaniu rycerzy, armie klonów i droidów stanęły naprzeciwko siebie. Armia Republiki złożona z okrętów typu Acclamator, piechoty, uzbrojonych pojazdów, artylerii i wsparcia powietrznego starła się z Armią Separatystów złożoną z droidów i dużych pojazdów pod kontrolą robotów. Republika przeprowadziła powietrzny atak na myśliwce Separatystów, co pozwoliło jej uzyskać przez większość czasu pewną przewagę nad wrogiem.

Mimo przewagi liczebnej, droidy Separatystów niszczone były przez pojazdy powietrzne Republiki. Ciężkie maszyny AT-TE bez trudu radziły sobie z droidami-pająkami używanymi przez Separatystów.

Pilot kanonierki

Przegrywająca armia droidów ruszyła do ucieczki, Yoda widząc to zauważył, że duża część floty Separatystów wciąż odpiera ataki Republiki. Słabo uzbrojone statki Unii Technokratycznej ruszyły do ucieczki. Wiele z nich została zniszczona przez siły Republiki. Zielonoskóry mistrz Jedi wydał rozkaz artylerii, aby likwidowała rdzenie statków należące do Federacji Handlowej, biorąc pod uwagę to, że w każdym z nich znajdowały się setki, jeśli nie tysiące robotów bojowych.

Nowo utworzona Wielka Armia Republiki pod dowództwem rycerzy Jedi podczas bitwy o Geonosis.

W przestrzeni kosmicznej, flota Republiki niszczyła statki Separatystów, transportujące ocalałe droidy bojowe. Republika przejęła kontrolę nad powierzchnią planety i unieszkodliwiła statek dowodzenia Separatystów. Jeden z oddziałów specjalnych, nazywany Oddziałem Delta, wyruszył w misję zabicia generała geonosjańskich Separatystów Sun Faca, który próbował zbiec z planety swoim prywatnym myśliwcem. Później Oddział Delta wkroczył i zniszczył podziemną fabrykę robotów.

Pojedynek z Mrocznym Lordem

Walka Anakina Skywalkera z hrabią Dooku.

Podczas walk, lider Separatystów - hrabia Dooku - próbował uciec do hangaru, w którym był umieszczony jego statek. W pogoń za nim ruszyli Obi-Wan Kenobi, Anakin Skywalker i Padmé Amidala. Kanonierka wioząca Jedi, klony i senatora została kilka razy trafiona przez ścigacze, eskortujące Hrabiego. Na wskutek wstrząsów wypadła z niej Padmé wraz z jednym z klonów. Wtedy też doszło do kłótni między Anakinem a Obi-Wanem, gdyż młody Skywalker chciał ruszyć ukochanej z pomocą. Jego mistrz odwiódł go od tego pomysłu. Po dotarciu do hangaru, Kenobi polecił Skywalkerowi, by zaatakowali razem, lecz uczeń rzucił się w kierunku Dooku. Hrabia odparł atak, rażąc napastnika błyskawicami Mocy i chwilowo eliminując go z walki. Jego mistrz zdołał się obronić przed takim samym atakiem, parując wyładowania Mocy swoim mieczem świetlnym. Przez pewien czas dawał radę odpierać ciosy przeciwnika w szermierczym pojedynku, lecz w końcu uległ, zraniony płytkimi cięciami w ramię i udo. Gdy Dooku chciał dobić powalonego Obi-Wana, Anakin, który doszedł już do siebie, doskoczył do niego i zablokował cios swoim mieczem świetlnym. Kenobi, chcąc pomóc uczniowi, dorzucił mu jeszcze swoją broń. Skywalker nie zdołał jednak wykorzystać przewagi płynącej z władania dwoma ostrzami - hrabia najpierw zniszczył jeden z mieczy, po czym odciął przeciwnikowi prawe przedramię, jednocześnie ciskając Anakinem w kierunku jego mistrza.

Chwilę po tym do hangaru wkroczył Yoda. Mace Windu również chciał zatrzymać Dooku, lecz został powstrzymany przez jego trzech Mrocznych Akolitów, którzy bronili dolnego wejścia do hangaru. Stoczyli oni walkę z mistrzem Jedi, zostali jednak przez niego pokonani, dzięki wsparciu czołgu TX-130.

Walka między hrabią Dooku a Yodą.

Dooku cisnął w Yodę elementami hangaru i odłamkami sufitu. Później zaatakował go błyskawicami, lecz Yoda porezchwycił atak i odbił go w przeciwnika. Wkrótce rozpoczął się szybki pojedynek na miecze, w którym zielonoskóry mistrz miał przewagę nad byłym uczniem. Dooku, widząc zbliżającą się klęskę podjął próbę zrzucenia wielkej kolumny hangaru na leżących nieopodal, pokonanych wcześniej Jedi. Dzięki temu hrabia uzyskał czas potrzebny na ucieczkę, gdyż Yoda musiał przerwać pojedynek, aby nie dopuścić do zmiażdżenia przyjaciół. Chwilę po tym do hangaru wkroczyła Padmé wraz z posiłkami, jednak Dooku zdołał uciec.

Zakończenie

Hrabia Dooku poleciał na Coruscant, by spotkać się ze swym mistrzem. Podczas spotkania z Darthem Sidiousem, Mroczny Lord rozkazał Dooku, by poleciał na Raxus Prime, aby przygotować się do drugiej bitwy przeciwko Republice. Tymczasem nowo utworzona Wielka Armia Republiki została wysłana w różne zakątki galaktyki. Wojna rozgorzała na dobre.

Usprawiedliwieniem porażki dla Separatystów było to, że byli zupełnie zaskoczeni atakiem Republiki i nie byli na niego przygotowani. Armią nie dowodzili też najlepsi dowódcy - czyli gen. Grievous i Sev'rance Tann.

Depa Billaba chciała wcześniej zbombardować arenę, co zapobiegłoby wojnom klonów i śmierci milionów istnień. W takim wypadku jednak, Obi-Wan, Padmé i Anakin by zginęli.

Ważniejsi uczestnicy walki

Jedi i Republika

Separatyści

Galeria

Źródła


Ważniejsze bitwy i kampanie
[Pokaż/Ukryj]