Arena Petranaki

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Widok areny z lotu ptaka.

Arena Petranaki to miejsce służące do egzekucji wrogów publicznych rodziny królewskiej Geonosjan. Znajdowała się na Geonosis.

Charakterystyka

Budowla ta miała kształt nieregularnego koła z wystającymi trzema wieżami. Na jej murach mieściły się klatki dla zwierząt, które służyły do radowania tłumu widzów kiedy polowały na arenie na ofiary. Zwierzęcymi gladiatorami były między innymi: Reek, Nexu i ulubieniec tłumu Acklay.

Historia

Arena po bitwie.

Geonosjanie produkowali dla Federacji Handlowej i tym samym dla Separatystów droidy bojowe i ich ulepszoną wersję superdroida bojowego, byli też w posiadaniu planów Gwiazdy Śmierci. Republika dowiedziała się jednak co się dzieje, dopiero, gdy odkrył to Jedi Obi-Wan Kenobi, który śledząc łowcę nagród Jango Fetta dotarł na Geonosis. Podsłuchał spotkanie przywódcy Geonosjan, Poggle’a Mniejszego, z hrabią Dooku i innymi przywódcami separatystów. Został jednak złapany i uwięziony.

Bitwa o Geonosis.

Najwyższa Rada Jedi wysłała na ratunek Obi-Wanowi grupę złożoną z 212 rycerzy Jedi, do której dołączyli później także jego padawan Anakin Skywalker i senator Padmé Amidala. Na arenie, gdzie mieli zostać straceni, wywiązała się bitwa pomiędzy Jedi, a armią Separatystów. Batalia zakończyłaby się najprawdopodobniej klęską Jedi, których większość zginęła, gdyby nie nieoczekiwana pomoc armii klonów dowodzonej przez mistrza Yodę.

Bitwa o Geonosis była jednym z najważniejszych i największych starć w wojnach klonów, ona zresztą je rozpoczęła. Zakończyła się zwycięstwem Republiki, jednak przywódcom Separatystów, w tym hrabiemu Dooku, udało się uciec.

Źródła