Reek

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Reek
Planeta pochodzenia: Ilezja[1]
Przeciętny wzrost: 224 cm[1]
Kolor skóry: BrązowaReek to roślinożerne zwierzę pochodzące z planety Ilezja.

Charakterystyka

Reek na Geonosis.

Choć wśród reeków występowało wiele podgatunków, miały one wiele cech wspólnych. Były to duże, czworonożne zwierzęta, w stanie naturalnym posiadające brązową skórę. Róg wyrastający z czoła służył im do walki z innymi przedstawicielami gatunku, natomiast tych rosnących po bokach samce używały podczas potyczek o samice w okresie godowym. Aby zwrócić uwagę partnerki, samce często demonstrowały swoje rogi, które były znacznie większe, niż te należące do samic. Ponieważ wyrostki kostne rosły całe życie, reeki ścierały je, używając w tym celu drzew i kamieni[1][2].

Na wolności reeki tworzyły stada, które gromadziły się na łąkach i w lasach porośniętych drzewomchem. Zwierzęta te broniły swoich terenów z niezwykłą zajadłością. Do znajdywania pożywienia używały przednich szponów, którymi kopały w ściółce leśnej, oraz rogowych zębów, za pomocą których zdzierały drzewomech[1][2].

Choć z natury roślinożerne, reeki mogły ożywiać się mięsem, jeśli były głodne. Wówczas stawały się również bardziej agresywne. Odkrycie tego faktu doprowadziło do wyłapania wielu przedstawicieli tego gatunku i przewiezienia ich na areny gladiatorskie, na przykład na Geonosis. Niektóre rancza na księżycu codiańskim hodowały je, by w przyszłości mogły one uczestniczyć w walkach. Reeki trzymane w tym celu dostawały do jedzenia tylko tyle roślin, ile było potrzebne im do przeżycia. Nienaturalna dieta mięsna powodowała zmianę koloru skóry na czerwony[1][2].

Pomimo specyficznego nachylenia kończyn, przez które reeki nie poruszały się dość szybko, wiele osób używało ich jako wierzchowców. Do poskromienia ich potrzebowano cierpliwości i łagodnego treningu. Kilka rancz na księżycu codiańskim specjalizowało się w hodowli reeków wierzchowych[1][2]. Trzymano je również jako źródło pożywienia i innych materiałów.[3]

Podgatunki

Reek.

Reeki, przetransportowane z Ylesii na wiele innych światów, wyewoluowały w wiele podgatunków. Można je było rozpoznać na przykład po układzie plam na skórze[2].

Reek ithoriański

Reeki zamieszkujące Ithor zostały przetransportowane przez mieszkańców planety, aby służyły im do ciągnięcia pługów. Ithorianie doceniali ich siłę i łagodność. Podgatunek ten charakteryzował się większymi rozmiarami, choć jego rogi były mniejsze. Spowodowane to było faktem, iż Ithorianie przez większość czasu trzymali samce i samice oddzielnie, co zmniejszyło liczbę walk o dominację. Reeki pochodzące z Ithora miały żółtą skórę dzięki diecie, która składała się między innymi z liści drzew bafforr. Podgatunek ten został zniszczony podczas wojny z Yuuzhan Vongami[1].

Reek iridoniański

Zwierzęta te zostały przetransportowane na Iridonię w bardzo wczesnym okresie, wkrótce po tym, gdy Zabrakowie wyruszyli w swoje pierwsze podróże poza ojczystą planetę. Uznali oni, że reeki doskonale sprawdzą się jako wierzchowce służące do walki. Przedstawiciele tego podgatunku mieli grubszą skórę, która stwardniała w surowych warunkach panujących na Iridonii. Ponadto, miała ona kolor szary z powodu diety. Rogi były dłuższe i ostrzejsze, a Zabrakowie często ozdabiali je znakami, które przypominały ich własne tatuaże. Mogły one mówić o cechach zwierzęcia, jego imieniu, lub o rodzinie, do której należał. Reeki iridoniańskie były zachęcane do walk o dominację, aby przyzwyczaiły się do przemocy i by podczas walki nie stawały się zbyt narowiste. Chociaż znaczenie tych zwierząt spadło po tym, jak Zabrakowie zaczęli używać wyższych technologii, to jady na reekach uczyło się w większości szkół[1].

Ciekawostki

Przypisy

Źródła