Jar Jar Binks

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Przeglądasz kanoniczną wersję tego artykułu.
Przejdź do legendarnej wersji tego artykułu.


Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Jar Jar Binks
Miejsce pochodzenia: Naboo[1]
Rasa: Gunganin
Wzrost: 196 cm[2]
Kolor włosów: Brak
Kolor oczu: Żółte
Kolor skóry: Pomarańczowa
Przynależność:
Profesja:
Jar Jar Binks to Gunganin urodzony na Naboo. W pewnym momencie swojego życia został on wygnany z rodzinnego miasta. W 32 BBY wziął udział w bitwie przeciwko Federacji Handlowej. Był on drugim senatorem swojej planety zasiadającym w Senacie Galaktycznym Republiki Galaktycznej. Po przemianowaniu Republiki w Imperium nadal zasiadał w senacie. W pierwszy dniach jego istnienia był na pogrzebie Padmé Amidali. Po utworzeniu Nowej Republiki Jar Jar został ulicznym klaunem.

Biografia

Misja na Toydarii

Krótko po inwazji na planetę Ryloth, przeprowadzonej przez siły Separatystów, Jar Jar został przydzielony przez Najwyższa Radę Jedi do senatora Baila Organy, by razem udali się z wizytą dyplomatyczną do króla Toydarii, Katuunko. Mieli wspólnie przekonać władcę, by ten pozwolił wojskom Republiki stacjonować na swojej planecie. Dzięki temu byłoby możliwe wysłanie niezbędnego zaopatrzenia na Ryloth.

Po przybyciu senatora Organy, Jar Jar udał się wraz z nim na audiencję u króla. Bail przekazał jednak Gunganinowi, że to on będzie rozmawiał. Wspólnie przedstawili władcy swoją prośbę, lecz Katuunko wyjaśnił, że Toydaria nie miesza się do wojny. Sytuację pogorszyło pojawienie się senatora Lotta Doda, który przypomniał, że pomaganie Twi'lekom wiązałoby się z pogwałceniem neutralności Toydarian, ponieważ Ryloth był okupowany przez wojska Konfederacji.

"Gungańska sztuka konceptualna".

Po wymianie argumentów przez obie strony i naradzie z ministrami, król publicznie ogłosił decyzję, że nie będzie pomagał Twi'lekom. Jednak władca wkrótce spotkał się z Organą i Binksem na osobności i przekazał im wiadomość, że może się zgodzić na ich prośbę, pod warunkiem, że Federacja Handlowa nie dowie się o tym. Senator Organa wymyślił zatem plan, w którym to Jar Jar miał odwrócić uwagę Lotta Doda.

Przed kolacją Bail przekazał Gunganinowi komlink, przez który mieli się porozumiewać. Binks zapewnił, że nie zawiedzie. Gdy podano do stołu, Prestor powiadomił Jar Jara o planowanym odlocie statków zaopatrzeniowych. Aby odwrócić uwagę przedstawicieli Federacji, Binks wszedł na stół i zaprezentował "gungańską sztukę konceptualną", żonglując zastawą i ustawiając ją w wieżę. To zajęło Doda na tyle, że nie zauważył republikańskich statków za oknem. Następnego dnia Jar Jar i Organa postanowili opuścić Toydarię. Tuż przed ich odlotem pojawili się Katuunko i Dod. Neimoidianin zarzucał swoim rozmówcom, że w jakiś sposób współpracowali, gdyż Republika otrzymała wsparcie na Ryloth. Słysząc to senator Organa zaproponował przedstawienie sprawy Senatowi. Gdy Lott odszedł, Katuunko poinformował Jar Jara i jego towarzysza, że chciałby spotkać się z przedstawicielem zakonu Jedi w celu omówienia warunków przystąpienia do Republiki. Po zakończeniu rozmowy, dyplomaci pożegnali króla i opuścili planetę.[7]

Ciekawostki

Przypisy

Źródła

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Jar Jar Binksa.
Zobacz kolekcję cytatów
Jar Jar Binksa.