Droid bojowy serii OOM
Droid bojowy serii OOM |
Producent | Baktoid Combat Automata |
Model | Seria OOM |
Typ | Droid bojowy |
Wysokość | 191 cm |
Uzbrojenie | Różne, w zależności od funkcji |
Przynależność |
Droid bojowy serii OOM to jedna z pierwszych serii droida bojowego skonstruowanego na zlecenie Federacji Handlowej. Pełniące rolę dowódcy, pilota, strażnika oraz wielu innych odpowiedzialnych funkcji, droidy tej serii odgrywały kluczową rolę w armii i flocie kosmicznej organizacji, a później również w siłach Separatystów.
Wygląd i charakterystyka
- To co robimy?
- Strzelamy.
- — Rozmowa droidów OOM, w czasie bitwy o Ryloth[1]
Robota bojowego OOM stworzono w celu uzyskania, przez Federacje Handlową tanich i pewnych pilotów oraz strażników ich konwojów. Zaprojektowano go tak, by swoim wyglądem przypominał szkielet niepogrzebanego i niespalonego Neimoidiana, tym samym miał on budzić większą grozę. W porównaniu do swych późniejszych kuzynów droidów B1, jego komputer posiadał znacznie bardziej zaawansowane i niezależne oprogramowanie, dzięki czemu potrafił sam podejmować mniej skomplikowane decyzje. Za pomocą specjalnie wbudowanych manipulatorów, był w stanie operować większością broni zaprojektowanych dla ludzi.
Typy droidów
W celu zwiększenia wydajności droidów OOM, programowano je tak, aby były zdolne wykonywać wyspecjalizowane zadania, co doprowadziło do powstania kilku podjednostek robotów. W zależności od wykonywanej funkcji, droidy były pokryte specjalnymi kolorowymi oznaczeniami.
Żółty – Droid dowódca
Droid dowódca charakteryzował się żółto-pomarańczowym ubarwieniem w kształcie koła, umieszczonym na szczycie głowy oraz na brzuchu i plecaku. Zwykle był wyposażony w standardowy karabin blasterowy E-5, choć zdarzały się przypadki że ich nie posiadał. Na samym początku, był jedynym typem droida, który posiadał pewną niezależność i przekazywał polecenia z centralnego komputera sterującego. Dlatego powierzano mu dowodzenie oddziałami wojsk oraz strażników, a czasem nawet całą armią. Gdyby połączenie z centralnym komputerem zostałoby przerwane, dowódca mógł pozostać aktywny jeszcze przez jakiś czas, dzięki czemu mógłby na powrót nawiązać połączenie, podczas gdy jego kuzyni po prostu by się od razu wyłączyli. Później rozszerzono ich uprawniania, tak samo jak innym droidom, pozostając jednak jednym z najlepiej rozwiniętych droidów w armii Konfederacji. W czasie wojny klonów, droid pełnił rolę szeregowego dowódcy i odpowiadał za przekazywanie poleceń, wydawanych przez wyższych rangą dowódców oraz był ich bezpośrednim zastępcom, w przypadku ich niedyspozycji. Był także dowódcą pojedynczych okrętów floty Separatystów, takich jak Munificent.
Czerwony – Droid strażnik
Droid strażnik charakteryzował się czerwonymi ubarwieniami na ramionach i nadbrzuszu. Na jego wyposażeniu znajdował się standardowy karabin blasterowy E-5. Do jego zadań należało ochronna załóg okrętów wojennych Federacji Handlowej, a następnie Separatystów. Najczęściej działał w niewielkich oddziałach droidów strażników, dowodzonych przez droida dowódcę. Okazjonalnie, był również przydzielany jako członek eskorty ważnych osobistości, także więźniów politycznych. Mimo tego że miał najmniej skomplikowane oprogramowanie że wszystkich modeli OOM, jego system celowniczy i koordynacji ruchowej, był nieco lepszy od jego późniejszych kuzynów.
Niebieski – Droid pilot
Droid pilot charakteryzował się niebieskimi ubarwieniami na tułowiach. Ze względu na swe przeznaczenie, nie był zaprogramowany do walki, dlatego zwykle nie nosił broni, zatem w wypadku ataku był całkowicie bezbronny. Zdarzały się jednak przypadki że otrzymywał jakąś broń. Na jego wyposażeniu mógł znajdować się, w zależności od sytuacji, pistolet blasterowy SE-14C, granatnik RD-4 oraz bomby zegarowe TB-47. Do jego zadań należała obsługa pojazdów, najczęściej należącej do floty kosmicznej Federacji Handlowej, a następnie Separatystów. Jego oprogramowanie pozwalało mu na obsługiwanie wszystkich pojazdów w armii droidów, od potężnych okrętów wojennych Providence po lądowe transportery. Stosowano go także jako członków załogi, różnego rodzaju wieżyczek i stanowisk artylerii, mechaników, nosicieli amunicji dla szeregowych żołnierzy oraz zespołu monitorującego okręty wojenne, w czasie ich abordażu.
Zielony – Droid marine
Droid marine charakteryzował się zielonym ubarwieniami na tułowiach. Był najlepiej wyposażony że wszystkich innych droidów OOM. Na jego wyposażeniu znajdował się, w zależności od przydzielonej broni; karabin blasterowy E-5, pistolet blasterowy albo wyrzutnie rakiet E-60R. Oprócz tego posiadał co najmniej cztery detonatory termiczne. Został skonstruowany na zlecenie Separatystów, jaka ostatnia linia obronny mostku dowodzenia, w przypadku abordażu dokonanego przez klony. Był również przydatny, w czasie kiedy to siły Separatystów, dokonywali próby przejęcia bądź, zniszczenia okrętu wroga od środka. Dzięki wysoce rozwiniętemu systemowi celowniczemu i koordynacji ruchowej, był uznawany za jednego z najniebezpieczniejszych droidów. Mimo to wyprodukowano ich stosunkowo niewiele, że względu na to że wprowadzono je do służby dopiero pod koniec wojny.
Historia
- Uh... Generale? Cóż, wygląda na to że teraz ja tu dowodzę.
- — Droid OOM dowódca, w czasie bitwy o Bothawui[2]
Droidy serii OOM zostały skonstruowane na zlecenie Federacji Handlowej, kiedy doszli oni do wniosku, że utrzymanie odpowiedniej ilości personelu, do ochronny swych interesów będzie zbyt kosztowne. Zadanie to powierzono firmie Baktoid Combat Automata, którzy przedstawili im pierwsze modele OOM, o wysokiej jak na roboty niezależności. Obawiając się jednak, zbyt wysokich kosztów budowy swoich nowych żołnierzy, Federacja zażądała stworzenie ich gorszej, tańszej wersji, natomiast droidy OOM, skierowano do odpowiedzialniejszych zadać, jak ochrona swego bezpieczeństwa oraz pilotaż ich pojazdów. Wówczas te które były przeznaczono do walki, postawiono na czele ich powstającej armii, czyniąc z nich dowódców armii.
Po przystąpieniu Federacji do Separatystów oraz wybuchu wojen klonów, droidy OOM stały się jednym z kluczowych jednostek w nowo powstałej armii Konfederacji. Praktycznie w każdej armii znajdował się co najmniej jeden model OOM dowódcy, który kierował oddziałami szeregowymi. Sporo było też modeli pilotów, którzy znajdowali się na każdym większym okręcie Konfederacji, dzięki czemu zapewniali im większą skuteczność, niż załogi złożone z ich późniejszych kuzynów. Nieco mniej było modeli strażników, co było spowodowane faktem że członkowie Separatystów nie bardzo ufali ich umiejętnością i woleli powierzać swe bezpieczeństwo innym jednostkom, zwykle organicznym. Dlatego ich rola ograniczyła się głównie do ochrony okrętów wojennych. W czasie trwania konfliktu, opracowano również zupełnie nowy model zielony, przeznaczony do ochronny mostków dowodzenia, okrętów wojennych oraz abordażu wrogich jednostek. Zostały On jednak wprowadzony zbyt próżno, by wpłynąc na losy wojny i nie były zbyt powszechnie stosowany.
Po zakończeniu wojen klonów oraz śmierci członków Rady Separatystów, wydano rozkaz dezaktywacji wszystkich droidów armii Konfederacji, w tym także modeli OOM. Następnie nakazano je zezłomować i zakazano ich dalszej produkcji. Wyjątkiem okazały się droidy piloci, które były na tyle tanie oraz solidne, że były produkowane i wykorzystywane jeszcze przez wiele lat, zarówno przez Imperium jak i Sojusz Rebeliantów. Części starych modeli OOM, udało się przetrwać zagładę i wzięło udział w rebelii Gizora Dellso, skierowanej przeciwko nowo powstałemu Imperium Galaktycznemu. Armia Dellso poniosła jednak porażkę w bitwie o Mustafar, w wyniku której śmierć poniósł ich przywódca, a wszystkie droidy zostały zniszczone.
Ciekawostki
- W trylogii prequeli głosu droidom OOM użyczył Tom Sylla. Dodatkowo w Mrocznym widmie, głosu OOM-9 użyczył Taylor Murphy.
- W grze komputerowej Galactic Battlegrounds głosu droidom OOM użyczył Charles Martinet. Natomiast w Battlefront II zrobił to David W. Collins.
- W serialu Wojny klonów oraz filmie Wojny klonów głosu wszystkim droidom OOM użyczył Matthew Wood. Natomiast w polskiej wersji, zrobił to Jan Aleksandrowicz-Krasko.
Przypisy
- ↑ -What should we do? -Begin the attack- Burza nad Ryloth
- ↑ Uh...General? Well, I guess I'm in charge now - Upadek droida
Źródła
- Mroczne widmo (Pierwsze pojawienie)
- Atak klonów
- Wojny klonów (serial 3D)
- Wojny klonów (film)
- Wojny klonów (serial rysunkowy)
- Zemsta Sithów
- Battlefront
- Battlefront II
- Galactic Battlegrounds
- Galactic Battlegrounds: Clone Campaigns
- Część I: Słownik obrazkowy
- Atak klonów: Słownik obrazkowy
- Revenge of the Sith: The Visual Dictionary
- Databank (pierwszy)
- The Clone Wars (gra wideo)
- The New Droid Army
- The Clone Wars Campaign Guide
- The New Essential Guide to Droids