Krążownik

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Krążownik kalamariański MC80 Home One.

Krążownik to klasa okrętu kosmicznego. Jednostki, które do niej należały, charakteryzowały się przeznaczeniem militarnym, dużymi rozmiarami, liczną załogą, uniwersalnym uzbrojeniem i zdolnością do samodzielnego wykonywania rozbudowanych i skomplikowanych zadań. Specjalną podgrupą krążowników były Gwiezdne Niszczyciele.

Historia

Krążownik typu Interdictor.

Krążowniki, podobnie jak myśliwce, były stosowane od najdawniejszych czasów. W czasie wojen mandaloriańskich znanymi krążownikami były Interdictory (np. Leviathan) i Centuriony (np. Ravager). Oba typy doczekały się "potomków" w postaci krążowników używanych przez Imperium blisko 4000 lat później.

Krążownik typu Lucrehulk.

W ostatnich latach istnienia Republiki nastąpił rozwój krążowników. Do około 32 BBY, najbardziej znanymi były krążowniki typu Lucrehulk. Później, zaraz po wybuchu wojen klonów, ich przeciwnikami stały się republikańskie krążowniki typu Acclamator. W miarę przebiegu konfliktu, powstawały nowe rodzaje krążowników. Konfederacja Niezależnych Systemów stworzyła krążowniki typu Providence i ciężkie krążowniki typu Subjugator. Ich głównymi przeciwnikami stali się zaś następcy Acclamatorów - Venatory.

W 19 BBY władzę w galaktyce przejęło Imperium Galaktyczne. Nowa totalitarna władza potrzebowała odpowiednio potężnych jednostek, które zarówno byłyby zdolne do sterroryzowania mieszkańców, jak i były symbolem potęgi Imperium. Dominację w kosmosie przejęły wtedy Gwiezdne Niszczyciele typu Imperial. Ich przeciwnikami stały się krążowniki kalamariańskie należące do Sojuszu Rebeliantów.

Gwiezdny Niszczyciel typu Imperial-II.

Era Imperium była przełomem dla historii krążowników, gdyż wtedy to miały miejsce pierwsze i jednocześnie udane próby skonstruowania superniszczycieli, których owocem było powstanie Gwiezdnego Niszcyciela typu Super Executor.

Po upadku Imperium w bitwie o Endor, władzę w Galaktyce przejęła Nowa Republika. Wtedy to kontynuowano projekty rozpoczęte za czasów Imperium. Mowa tu przede wszystkim o powstaniu nowych typów krążowników kalamariańskich takich jak MC90 i kolejnych typów superniszcycieli Sovereign i Eclipse.

Gwiezdny Niszczyciel typu Pellaeon.

Ponad sto lat później, w erze dziedzictwa, kosmosem władały już inne maszyny. Były to Gwiezdne Niszczyciele typu Pellaeon należące do Nowego Imperium Galaktycznego i ich przeciwnicy, czyli krążowniki typu Scythe, należące do Sojuszu Galaktycznego.

Charakterystyka

Krążowniki, jako ciężkie jednostki bojowe posiadające liczną załogę, były wyposażone w większość systemów instalowanych w ogóle na statkach kosmicznych. Oprócz niezbędnych elementów, takich jak np. aparatura podtrzymująca życie, aparatura komunikacyjna, źródło zasilania i napęd podświetlny, czyli silniki jonowe, krążowniki niemal zawsze wyposażone były w cały garnitur osprzętu, który nie był konieczny. Do tej grupy należały przede wszystkim napęd nadświetlny, kapsuły ratunkowe, komputer nawigacyjny, komputer celowniczy i osłony.

W krążowniku niezbędne było uzbrojenie. Składały się na nie niemal zawsze działka laserowe i turbolasery. Rzadziej montowane były działa jonowe, wyrzutnie rakiet i torped protonowych. W krążownikach testowano i instalowano jednak również eksperymentalne rodzaje broni, takie jak generatory cienia masy i superlasery.

Krążowniki zazwyczaj posiadały hangar lub hangary, w których przechowywane były myśliwce, promy i inne jednostki.

Podział krążowników

Krążowniki dzieli się na cztery zasadnicze grupy:

Przykład krążownika specjalnego - krążownik przechwytujący typu Immobilizer.

Tłumaczenie nazewnictwa

W języku angielskim słowo cruiser, tłumaczone zazwyczaj jako krążownik, jest dużo bardziej uniwersalne i może być też stosowane w odniesieniu do wielu różnych jednostek, podczas gdy po polsku oznacza wyłącznie konkretną klasę okrętu. Określane są tak zarówno rzeczywiste krążowniki, jak i inne okręty (np. Rebel cruiser w odniesieniu do fregaty szpitalnej, Jedi cruiser itp.), statki pasażerskie lub nawet niewielkie prywatne jachty. Jest to niekiedy źródłem pomyłek w tłumaczeniu, stąd np. w Mrocznym widmie, Nute Gunray nazywa krążownikiem jacht J-327 Nubian.

Źródła