Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Jacht królewski Nubian typu J-327

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych
Ten artykuł wymaga poszerzenia o: The Official Star Wars Fact File i inne.

J-327.jpg
Jacht królewski Nubian typu J-327
Podstawowe dane
Producent: Theed Palace Space Vessel Engineering Corps
Rodzaj: Jacht kosmiczny
Specyfikacja techniczna
Silniki: 2 silniki jonowe
Prędkość w atmosferze: 920 km/h
Hipernapęd: Klasy 1.8
Uzbrojenie: Brak
Różne
Załoga:Jacht królewski Nubian typu J-327 to jacht kosmiczny wykonany ręcznie przez Theed Palace Space Vessel Engineering Corps dla królowej Amidali.

Nubian charakteryzował się smukłą sylwetką i chromowanym pokryciem. Silniki, podobne jak w myśliwcach N-1, nadawały jachtowi elegancki wygląd. Między wnękami reflektorów nawigacyjnych znajdowała się kwatera królewska, a tuż za nią ładownie - dziobowa i główna. Wyżej był kokpit i sala tronowa. Na dolnym pokładzie były zamontowane kapsuły ratunkowe, główny reaktor oraz stanowiska dla droidów astromechanicznych. J-327 wykorzystywano do wizyt oficjalnych u innych władców planet lub w Senacie Galaktycznym. Nubian służył głównie do misji dyplomatycznych i dlatego nie został wyposażony w uzbrojenie. Jacht również uczestniczył w licznych paradach i uroczystościach państwowych.

Historia

Nubian opuszcza Tatooine.

W 32 BBY podczas inwazji na Naboo jacht znajdował się na lądowisku w pałacu Theed na Naboo. Kiedy zjawili się Qui-Gon Jinn i Obi-Wan Kenobi, którzy uwolnili królową z rąk droidów bojowych Federacji, postanowili użyć statku do ucieczki. Kiedy dotarli do hangaru okazało się że jacht był chroniony przez wiele droidów. Po krótkiej walce Jedi pozbyli się strażników, a za sterami zasiadł Ric Olié. Kiedy wszyscy znaleźli się na pokładzie J-327 odleciał z Naboo. Po chwili statek natknął się na blokadę na orbicie. Kilka salw z dział spowodowało uszkodzenie projektora tarcz na prawej burcie. Natychmiast wysłano droidy astromechaniczne, aby naprawiły usterkę. Zniszczenia uniknął tylko jeden z nich, R2-D2, który naprawił generator i dzięki niemu jacht przebrnął przez blokadę, ale nastąpiło rozszczelnienie hipernapędu i Nubian musiał lądować na pobliskiej planecie, Tatooine. Po wylądowaniu mistrz Qui-Gon Jinn, Jar Jar, Padmé i Artoo wyruszyli do pobliskiego kosmoportu w celu zdobycia części zamiennych. Dzięki Anakinowi Skywalkerowi, który wygrał w wyścigu ścigaczy brakujące elementy, udało się naprawić statek i ruszyć w dalszą podróż na Coruscant. Kiedy królowa Amidala przedstawiła sytuację na jej ojczystej planecie kanclerzowi Valorumowi i wypowiedziała mu Wotum nieufności, postanowiła powrócić na Naboo. Po przybyciu na planetę statek wylądował w lesie niedaleko miasta Gungan. Dalsze losy jachtu nie są znane.

Ciekawostki

  • J-327 Nubian w całości został wykonany ręcznie.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!