Boonta Eve Classic

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Wielka Arena w Mos Espie.

Boonta Eve Classic to duży, coroczny wyścig podracerów organizowany przez Huttów w Święto Boonta. Odbywa się na planecie Tatooine, w mieście Mos Espa.

Okrążenie wyścigu Boonta Classic

Start wyścigu znajduje się na Wielkiej arenie w Mos Espie, gdzie tysiące widzów obserwuje wyścig i liczy, że ich faworyt wygra, a oni zdobędą fortunę w zakładach. Oczywiście kibice liczą na efektowne kolizje i inne spektakularne zjawiska. Po opuszczeniu Wielkiej areny w Mos Espie zawodnicy wjeżdżają na Rozgwieżdżone Równiny - płaski odcinek pustyni, gdzie ścigacze walczą o najmocniejsze pozycje. Następny odcinek trasy to kręty kanion przebiegający przez Równiny Waldo - tylko dobrzy piloci poradzą sobie z takimi zakrętami. Po kanionie są Grzyby Masa - pola w których dominują ogromne skały w kształcie grzybów. Potem jest Spadek Metta - nagły spadek gdzie ścigacze spadają aż do Doliny Krateru Ebe. Po przejechaniu przez dolinę na zawodników czeka Kanion Żebraków. Wyścig jest kontynuowany na pustynnych równinach Morza Wydm. Później piloci muszą minąć Łukowaty Kanion i podziemne Jaskinie Laguna. Po wyjeździe z jaskiń zawodnicy trafiają na Kanion Krętych Wydm, gdzie często obozują Ludzie Pustyni. Dalej muszą pokonać zakręt Bindy Bend, oraz kaniony Rolka, Zsyp Jetta i Korkociąg. Na końcu okrążenia jest Równina Huttów. Meta wyścigu, podobnie jak start znajduje się na arenie.

Wyścig w 32 BBY

Pierwsze okrążenie

Jabba Desilijic Tiure otwierający wyścig.

Zawody komentował Fodesinbeed. Wyścig zaczął się wtedy, kiedy Jabba odgryzł głowę Grogowi i wypluł ją w talerz. Wtedy zapaliło się pierwsze zielone światło i zawodnicy ruszyli, lecz Anakin Skywalker i Ben Quadinaros mieli problemy na starcie (przed startem Sebulba uszkodził ścigacz Anakina). Skywalkerowi udało się naprawić usterki i ruszył w pogoń za peletonem. Tymczasem w czołówce Mawhonic próbował wyprzedzić Sebulbę, ale sprytny Dug wyeliminował go spychając jego ścigacz na ścianę z klifu. Mawhonic przeżył i wyznaczył nagrodę za dwóch najmniejszych członków rodziny Sebulby. Nagrodę zebrał Jango Fett. Anakin wyprzedził Wana Sandage'a, Neva'e Kee, Duda Bolta oraz Clegga Holdfasta. Przy Jaskiniach Laguna wyprzedził Bolesa Roora i Ebe E. Endocotta. W ścigaczu Rattsa Tyerella zacięła się przepustnica i zginął, rozbijając się o skałę wyrastającą z góry. Po wyjściu z jaskini, w podracer Skywalkera trafił jeden z obozujących Tuskenów, lecz nie zrobił nic poważnego dla ścigacza. Tymczasem Quadinarosowi wysiadł napęd zasilania, wobec czego odpadł z wyścigu. Po pierwszym okrążeniu Sebulba był pierwszy, Gasgano - drugi, Ody Mandrell - trzeci, Teemto Pagalies - czwarty, a Aldar Beedo - piąty. W pit stopie robot Ody'ego Mandrella - DUM-4 zassał się do lewego silnika ścigacza, niszcząc go.

Drugie okrążenie

Na drugim okrążeniu Sebulba nielegalnie użył miotacza ognia i spalił silniki Clegga Holdfasta. Clegg stracił kontrolę i walnął w ścianę kanionu. W tym czasie Anakin przyśpieszył i wyprzedził Gasgana o mało nie zderzając się z Teemtem Pagaliesem, któremu żuk wpadł do oka. Później wyprzedził Aldara Beedo, dzięki czemu wskoczył na trzecie miejsce. W czołówce Sebulba wyciągnął kawałek metalu i wrzucił go do silnika Marsa Guo, który po chwili się rozbił. Fruwające szczątki ścigacza mało co nie trafiły w podracer Skywalkera. W Kanionie Wielkich Wydm Tuskeni znowu strzelali do śmigaczy. Anakinowi udało się uniknąć strzał, lecz Teemto Pagalies nie miał tyle szczęścia i rozbił się. Sebulba próbował wyeliminować Anakina dzięki miotaczowi ognia, ale sprytny chłopiec zrobił unik. Neva Kee zabłądził na Równinach Huttów i nie skończył wyścigu.

Ścigacz Sebulby - Plug-F Mammoth

Trzecie okrążenie

Na trzecim okrążeniu Anakin i Sebulba jechali łeb w łeb, póki Sebulba nie zepchnął Skywalkera na tor awaryjny, jednak chłopiec szybko opanował ścigacz i wracając na tor sprytnie przejechał nad Dugiem i prowadził w wyścigu. Niestety, wiszący kawałek metalu uszkodził silnik ścigacza Anakina i zaczął się palić, więc Skywalker próbował naprawić usterkę w locie, co po paru sekundach udało mu się. Tymczasem z tyłu stawki Dud Bolt i Ark Roose zderzyli się, a Wan Sandage stracił kontrolę nad ścigaczem i rozbił się o duży Piaskoczołg. Na Równinach Huttów Sebulba został dogoniony i próbował zepchnąć rywala w wyniku czego, zaplątali się. Anakin użył przyśpieszenia, przez co silniki Sebulby rozłączyły i rozbiły się. Zwycięzcą wyścigu został Anakin Skywalker.

Wydarzenia po wyścigu

Dzięki zwycięstwie chłopca Qui-Gon Jinn wygrał zakład z Wattem i mógł odlecieć z planety wraz z resztą. Okazało się że Toydarianin stracił także Anakina, który nie był już niewolnikiem, lecz wolnym człowiekiem. Qui-Gon zabrał go na Coruscant, by mógł się szkolić na rycerza jedi.

Zawodnicy

Wygląd Imię Rasa i planeta pochodzenia Pozycja startowa Rezultat
Aldar Beedo Glymphid z planety Ploo II Pierwszy rząd Zajął trzecie miejsce
Ratts Tyerell Aleenczyk z planety Aleen Pierwszy rząd Rozbił się na pierwszym okrążeniu i zginął
Sebulba Dug z planety Malastare Pierwszy rząd Rozbił się na trzecim okrążeniu
Mawhonic Gran z planety Hok Pierwszy rząd Rozbił się na pierwszym okrążeniu
Dud Bolt Vulptereen z planety Vulpter Drugi rząd Rozbił się na trzecim okrążeniu
Anakin Skywalker Człowiek z planety Tatooine Drugi rząd Zajął pierwsze miejsce
Clegg Holdfast Nosaurianin z planety Nowy Plympton Drugi rząd Rozbił się na drugim okrążeniu
Ebe E. Endocott Triffian z planety Triffis Trzeci rząd Zajął czwarte miejsce
Gasgano Xexto z planety Troiken Trzeci rząd Zajął drugie miejsce
Boles Roor Sneevel z planety Sneeve Trzeci rząd Zajął szóste miejsce
Teemto Pagalies Veknoid z planety Moonus Mandel Trzeci rząd Rozbił się na drugim okrążeniu
Elan Mak Fluggrianin z planety Ploo IV Czwarty rząd Zajął piąte miejsce
Mars Guo Phuiianin z planety Phu Czwarty rząd Rozbił się na drugim okrążeniu
Ark "Bumpy" Roose Nuknog z planety Sump Czwarty rząd Rozbił się na trzecim okrążeniu
Neva Kee Xamster z planety Xagobah Piąty rząd Zniknął na drugim okrążeniu
Wan Sandage Devlikk z planety Ord Radama Piąty rząd Rozbił się na trzecim okrążeniu
Ody Mandrell Er'kit z planety Tatooine Piąty rząd Jego robot przepalił silnik w pit stopie na drugim okrążeniu
Ben Quadinaros Toong z planety Tund Piąty rząd Padł mu układ zasilania na starcie

Byli jeszcze trzej kierowcy wspomnieni w książce Mroczne Widmo: Xelbree, Habba Kee i Obitoki. Xelbreego wyeliminował Sebulba, jak również Obitokiego, który uderzył w Habbego Kee. Obydwaj zginęli.

Źródła