Ścigacz

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Klasyfikacja ścigaczy.

Ścigacz to pojazd odrzutowo-repulsorowy przystosowany głównie do wyścigów.

Projekt

Najważniejszą częścią każdego ścigacza były dwa lub cztery silniki o dużej mocy z wbudowanym napędem repulsorowym. Większość modeli posiadała silniki typu turbo napędzane energią elektryczną, choć zdarzały się też modele wykorzystujące napęd spalinowy. Aby zwiększyć przepływ mocy silniki były połączone ze sobą łączami energetycznymi pełniącymi rolę przepustnicy. Kontrolę nad maszyną sprawował pilot siedzący w kokpicie połączonym z silnikami kablami kontrolnymi o właściwościach magnetycznych. Kokpit zazwyczaj był skonstruowany z lekkiego metalu oraz posiadał opływowy kształt w celu zmniejszenia oporu powietrza. Ponadto budowa większości tego typu pojazdów pozwalała na łatwe dołączanie rozmaitych modyfikacji - radarów, sprawniejszych systemów, czy nawet nielegalnych broni.

Zagrożenia

Ścigacze nie stanowiły zbyt bezpiecznego środka transportu. Awaria łącz energetycznych w czasie jazdy mogła powodować niemożliwe do przewidzenia wypadki, a w przypadku zetknięcia łączy z ciałem mógł nastąpić jego chwilowy paraliż. Olbrzymie silniki miewały skłonność do wybuchów w przypadku wessania jakiegoś przedmiotu. Eksplozje zdarzały się również niemal za każdym razem gdy maszyna zderzała się z przeszkodą. Dość często zdarzały się też zerwania kabli kontrolnych, co można było naprawić jeszcze w czasie jazdy za pomocą specjalnego magnetycznego chwytaka. Jednak największe zagrożenie sprawiała moc silników. Maksymalna prędkość sięgająca 800 km/h wymagała od pilota olbrzymiego refleksu. Bardzo pomocne były w tym na przykład dodatkowe kończyny lub giętkie ciało, zatem takie rasy jak ludzie nie cieszyli się zbytnim powodzeniem w wyścigach.

Historia

Ścigacz Anakina Skywalkera.

Bezpośrednimi poprzednikami ścigaczy były popularne w czasach Starej Republiki śmigi. Choć ich wyścigi wywodziły się z kultury półświatka, wraz z upływem lat stawały się coraz popularniejszym sportem. Na kilka dekad przed powstaniem Imperium Galaktycznego zawody były prowadzone na wielu planetach, choć największą popularnością cieszyły się te balansujące na granicy prawa. W czasie ich trwania piloci nierzadko ryzykowali utratą zdrowia lub życia aby zwyciężyć. Dla większości pilotów był to sposób zarobku, ale nierzadko zdarzało się, że niewolnicy za rozkazem swoich panów brali udział w wyścigach z nadzieją, że wysokie noty zapewnią im wolność. Tak się stało w roku 32 BBY na Tatooine podczas wyścigów Boonta Eve Classic. Zwycięstwo młodego niewolnika Anakina Skywalkera dało mu upragnioną wolność. Ponadto był to jedyny znany przypadek, w którym człowiek osiągnął tak znaczący sukces w tym sporcie.

Najpopularniejsze modele ścigaczy

Wygląd Nazwa Producent Kierowca
BT310 Balta-Trabaat Ben Quadinaros
FG 8T8-Twin Block2 Special Farwan & Glott Neva Kee
GPE-3130 Galactic Power Engineering Mawhonic
IPG-X1131 LongTail Irdani Performance Group Teemto Pagalies
J930 Dash-8 JAK Racing Ebe E. Endocott
KRT 410C Kurtob Kam Nale
KV9T9-B Wasp Keizar-Volvec Clegg Holdfast
MARK IV Flat-Twin Turbojet Manta RamAir Aldar Beedo
Ord Pedrovia Gasgano
Plug-2 Behemoth Collor Pondrat Mars Guo
Plug-F Mammoth Collor Pondrat Sebulba
Plug-G 927 Vokoff-Strood Ark Roose
Quadrijet 4-Barrel 904E Bin Gassi Racing Engines Boles Roor
Titan 2150 Vokoff-Strood Ratts Tyerell
TurboDyne 99-U Elsinore-Cordova Wan Sandage
Vulptereen 327 Dud Bolt
XL 5115 Exelbrok Ody Mandrell

Źródła