Sebulba/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji
Ten artykuł wymaga poszerzenia o: dopisać do biografii wydarzenia po Mrocznym widmie, a także coś o jego synie i wnuku.

Sebulba
Miejsce pochodzenia: Malastare
Rasa: Dug
Wzrost: 112 cm[1]
Kolor włosów: Brak
Kolor oczu: Pomarańczowe
Kolor skóry: Szara
Profesja: Pilot ścigaczy
Sebulba był przedstawicielem rasy Dugów pochodzącym z Malastare i jednym z najbardziej uzdolnionych pilotów wyścigowych. Znany był z trudnego charakteru i licznych oszustw dokonywanych podczas wyścigów. Mimo iż Dugowie rzadko opuszczali swoją rodzinną planetę, Sebulba postanowił przenieść się na Tatooine, gdzie na tamtejszym torze wyścigowym w Mos Espie świętował swoje największe zwycięstwa i doznał upokarzającej porażki z Anakinem Skywalkerem.

Biografia

Oszustwa Sebulby

Oprócz niewątpliwego talentu Sebulba wykorzystywał także niedozwolone sztuczki. Zastraszał przeciwników i łamał przepisy, jednak unikał wykrycia, gdyż doskonale wiedział, gdzie znajdują się kamery na torze w Mos Espie. Oprócz miotacza płomieni oraz wyrzutni gwoździ, przodował też w blokowaniu telemetrii motoru przeciwnika lub podrzucał uszkodzone sondy do cudzych boksów. Nie liczył się z życiem rywali, jedynym jego celem była wygrana za wszelką cenę.

Popularność Sebulby

Mimo oszustw, jakich dopuszczał się Sebulba, był on ulubieńcem kibiców wyścigów na Mos Espie. Stał się głównym faworytem zakładów. Nauczył się też wydawać zarobione na wyścigach pieniądze. Pierwszym zakupem po zdobyciu głównej nagrody był szykowny, skórzany strój wyścigowy. Niedługo potem stał się on najnowszym krzykiem mody wśród jego najzagorzalszych fanów. Na kostiumie, Dug zawieszał monety upamiętniające każde jego zwycięstwa. Aby wzbudzić zazdrość u rywali, kupił błękitne rutiańskie bliźniaczki-masażystki rasy Twi'leków, mające doprowadzać go do formy przed wyścigiem. Podczas masażu, Dug siedział na swoim szczęśliwym krześle, zrobionego na specjalne zamówienie tak, aby pasowało idealnie do oryginalnej anatomii Sebulby.

Sebulba i Anakin Skywalker

Mimo iż młody wówczas niewolnik, Anakin Skywalker, nie zdołał ukończyć ani jednego wyścigu, Dug dostrzegł w nim potencjalnego rywala. Dlatego też darzył Skywalkera głęboką nienawiścią i pogardą. Podczas wyścigu, do którego Anakina wystawił Qui-Gon Jinn, Sebulba użył wszystkich swoich sztuczek, by wyeliminować przeciwników. Jednak Anakin, używając Mocy, zdołał pokonać Sebulbę i wygrać cały wyścig. Pewny siebie Dug rozbił swój ścigacz, co było dla niego dodatkowym upokorzeniem.

Pojazd Sebulby

Plug-F Mammoth.

Sebulba używał ścigacza z najwyższej półki - Plug-F Mammoth. Mimo iż był nieprzepisowo duży, zawsze był dopuszczany do wyścigu. Maksymalna prędkość, jaką mógł rozwinąć mieściła się w granicach 829 km/h. Oprócz standardowego wyposażenia ścigacz posiadał wiele modyfikacji mających utrudnić jazdę innym uczestnikom wyścigu. Z początku była to wyrzutnia gwoździ, następnie Sebulba przerzucił się na ukryty miotacz płomieni. Kokpit ścigacza był doskonale przystosowany do anatomii jego właściciela i wyposażony w najnowocześniejsze systemy elektroniczne, m.in. skomplikowany przekaźnik danych, informujący o stanie silnika podczas wyścigu.

Przypisy

Źródła