Niewolnictwo

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Shmi i Anakin Skywalkerowie - niewolnicy.

Niewolnictwo to praktyka traktowania istoty świadomej jak dobra materialnego należącego do konkretnego właściciela, zwanego panem. W najdalszych rejonach galaktyki pan miał praktycznie nieograniczoną władzę nad swoim niewolnikiem, im bliżej Jądra, tym prawa te ulegały ograniczeniu. Często, ze względu na łatwość ucieczki, w ciałach niewolników umieszczano mikroładunki wybuchowe, które aktywowały się, jeżeli wyszli oni poza określony obszar. Wśród najczęściej zniewalanych ras znajdowali się potężni Wookiee i twi'lekańskie dziewczyny, które w całej galaktyce ceniono jako uwodzicielskie tancerki.

Historia

Nie mogę uwierzyć, że w galaktyce jest niewolnictwo! Republika ustanowiła prawo...[1]
Padmé Naberrie

Bezkresne Imperium

Pierwsze znane ślady niewolnictwa datowane były na okres władzy Bezkresnego Imperium. Można na tej podstawie stwierdzić, że rozpoczęło się ono około roku 49000 BBY. Było ono wtedy bardzo szeroko praktykowane (liczba niewolników wahała się w okolicach biliona, co jak na tamte czasy było bardzo dużą liczbą). Wiadomo też na pewno, że brali udział w tworzeniu słynnej Gwiezdnej Kuźni. Wśród zniewolonych ras znajdowali się między innymi: Durosi, Selkathowie, ludzie, rasa Sithów, a także Noghri.

Republika Galaktyczna

Po upadku Bezkresnego Imperium niewolnictwo przejęli zdobywający coraz większą władzę w galaktyce Huttowie, a także konkurujący z nimi, niesławny Xim Despota. Punktem zwrotnym okazało się wydanie około 25000 BBY republikańskiej konstytucji, w której znalazła się klauzula Prawa Istot Myślących. W jej myśl wszystkie stworzenia świadome swojego istnienia (to jest: myśląca, znająca abstrakcyjne pojęcia metafizyczne i filozoficzne, potrafiąca konstruować narzędzia i posługiwać się nimi, a także porozumiewająca się z innymi istotami w formie mówionej lub pisanej) rodziły się równe sobie i każda próba zamachu na ich godność, w tym niewolnictwo, miała być surowo karana. Prawo to przetrwało niezmiennie aż do 19 BBY, kiedy to proklamowano Imperium Galaktyczne. Wiadomo, że o ile na planetach Republiki było ono oficjalnie przestrzegane, to w kartelach przestępczego podziemia nadal kwitło. Za przykładem nie poszły jednak autonomiczne rządy innych części galaktyki.

Imperium Galaktyczne

Niewolnictwo powróciło w Nowym Ładzie imperatora Palpatine'a, z tym że nie na taką skalę, jak w czasach pre-republikańskich. Dekret Imperialny A-SL-4557.607.232 zalegalizował instytucję niewolnictwa w odniesieniu do określonych ras, jak również wprowadził przepisy regulujące legalne działanie łowców niewolników i gildii niewolniczych.

Samo Imperium korzystało z pracy niewolniczej na dużą skalę: do prac fizycznych wykorzystywało m.in. niewolników z rasy Wookiee'ech, Yuzzemów i Talzów, podczas gdy Kalamarian zmuszano do konstruowania okrętów. Jednym z "centrów niewolniczych" była planeta Byss.

Nowa Republika i później

Po przejęciu władzy przez Nową Republikę, raz jeszcze zdelegalizowano niewolnictwo i ponownie nikt poza nią tego nie uczynił. Jednym z najważniejszych władców niewolniczego podziemia był lord Hethrir.

Niewolnictwo wróciło na olbrzymią skalę wraz z najazdem Yuuzhan Vongów i skończyło się wraz z ich odparciem.

Wśród innych ras praktykujących niewolnictwo należy wymienić Ssi-ruuków.

Przypisy

  1. Mroczne widmo, wersja DVD (2000)

Źródła

Księżniczka Leia w stroju niewolnicy Jabby.