Kryształowa gwiazda

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Kryształowa gwiazda
The Crystal Star
Autor/rzy: Vonda N. McIntyre
Ilustracja na okładce: Drew Struzan
Informacje wydawnicze
Wydanie oryginalne: Bantam Spectra
8 grudnia 1994
Wydanie polskie: Wydawnictwo Amber, 1996
Przekład: Magdalena Ostrowska
Typ publikacji: Powieść
Seria/Cykl: Wielkie Serie SF
Pełne informacje o wydaniach
Chronologia w uniwersum
Kanoniczność: Legendy
Okres historyczny: Era Nowej Republiki
Czas akcji: 14 ABY


Kryształowa gwiazda (org. The Crystal Star) to powieść autorstwa Vondy N. McIntyre rozgrywająca się w 14 roku po bitwie o Yavin. Publikacja została wydana 8 grudnia 1994 roku w Stanach Zjednoczonych nakładem wydawnictwa Bantam Spectra. Tego samego dnia ukazał się audiobook na kasecie magnetofonowej czytany przez Anthony'ego Healda.

W Polsce książka ukazała się w 1996 roku, wydana przez wydawnictwa Amber w ramach cyklu wydawniczego Wielkie Serie SF w przekładzie Magdaleny Ostrowskiej.

Nota wydawnicza

Wydanie oryginalne
Princess Leia's children have been kidnapped. Along with Chewbacca and Artoo-Detoo, she follows the kidnappers' trail to a disabled refugee ship, from which children are also missing. Here she learns of a powerful Imperial officer with a twisted plan to restore the Empire. Meanwhile, Han Solo and Luke Skywalker are cut off from Leia by the death of a nearby star, which has caused a disruption in the Force. They have gone to the planet Crseih to investigate a report of a lost group of Jedi. Instead they find a charismatic alien named Waru whose miraculous healing powers have attracted a fanatic following. As Leia follows the path of her children across space, Luke and Han draw closer to the truth behind Waru's sinister cult. Together they will face an explosive showdown that will decide the survival of the New Republic . . . and the universe itself![1](Bantam Spectra, 1995)
Wydanie polskie
Gdy dzieci Hana Solo i księżniczki Leii zostają porwane, zdesperowana matka organizuje ekspedycję ratunkową, używając Mocy. Tymczasem Solo i Luke Skywalker kontynuują na stacji Crseih poszukiwania zaginionej grupy Jedi. Obydwie wyprawy utrudnia jednak wpływ tajemniczej gwiazdy przekształconej w wyjątkowo doskonały w swej strukturze kryształ. Powoduje ona nie tylko zakłócenia Mocy, ale także działa niszcząco na wszystkich, którzy jej używają...(Wydawnictwo Amber, 1996)

Streszczenie

Akcja powieści zaczyna się w 14 ABY, gdy dzieci księżniczki Leii zostają porwane. Władczyni Nowej Republiki wyczuła ich zniknięcie w Mocy. Dowiaduje się o całym zajściu od służki. Wkrótce razem z szambelanem Iyonem i doktor Hyos ratuje rannego Chewbaccę, który odniósł ranny podczas porwania. Chewbacca miał pilnować jej pociech, jednak porywacze użyli bomby ciśnieniowej i Wookiee stracił przytomność. Księżniczka jest zdesperowana, chce aby kosmoport Munto Codru został natychmiastowo zamknięty. Iyon prosi ją o rozwagę ponieważ porwania na tej planecie są uznawane za sport. Cudro-Ji jest pewien, że do rana, następnego dnia porywacze dadzą o sobie znać, z żądaniem okupu. Leia uwierzyła szambelanowi i dla zachowania pozorów spotyka się z petentami w swoim biurze. Popołudniem Iyon daje księżniczce posiłek złożony z ciasteczek i herbaty, w której był środek nasenny. Szambelan robił wszystko dla dobra Organy, aby nie zrobiła jakiegoś głupstwa.

Porwani Jacen, Jaina i Anakin znaleźli się na planecie-statku tajemniczego lorda Hethrira, który podając się za ich chrzestnego ojca, twierdzi, że cała rodzina dzieci zginęła. W tym samym czasie R2-D2 daje do zrozumienia księżniczce Organie, aby pojechała za nim. Prowadzi ją na jej statek Alderaan, chcąc żeby Leia zaczęła poszukiwania. Organa podczas przeszukiwania statku nie zauważyła, że na pokład wszedł ranny Chewbacca. Mimo własnego zakazu opuszczania planety, prowadzona Mocą Leia kieruje statek w nadprzestrzeń.

Han Solo i Luke Skywalker po otrzymaniu tajemniczych wiadomości, udają się na odległą stację Crseih, w Zewnętrznych Rubieżach. Młody Jedi ma nadzieję na odnalezienie kilku współziomków, z którymi mógłby się zająć szkoleniem adeptów w swojej Akademii Jedi. Dla Hana jest to możliwości zrobienia sobie wakacji po długich walkach ostatnich lat. Dzięki C-3PO, nawiązują kontakt z nadawcą dziwnych wiadomości, dawną znajomą Hana, Xaverri. Ta krótko opowiada Solo o swoich losach po ich rozstaniu, po czym wyjaśnia powód ich ściągnięcia na Crseih.

Lord Hethrir dołącza Jainę i Jacena do swoich licznych niewolników, aby się szkolili na Mrocznych Jedi. Mały Anakin natomiast zostaje wzięty pod opiekę Tigrisa, syna i sługi Hethrira. Lord ma odnośnie najmłodszego dziecka Organy znaczące plany, gdyż Anakin jest bardzo silny Mocą. Jaina wraz z Jacenem zostają zmuszeni do nauki historii Imperium Galaktycznego oraz idei Hethrira, którego celem było utworzenie Odrodzonego Imperium.

Luke wraz z Hanem zostają zaprowadzeni do tajemniczej istoty zwanej Waru. Jest on miejscowym bóstwem i uzdrowicielem. Xaverri pobiera u niego nauki o wszechświecie. Towarzysze są świadkami ceremonii uzdrawiania. Luke jest zafascynowany umiejętnościami stwora jednak Han bierze to za oszustwo czym obraża Xaverri. Dla rozładowania nerwów udaje się do jednej z kantyn na stacji Crseih. Tam zażywa trochę rozrywki pijąc lokalne piwo i grając w sabaka z Celestial Serenity. Wygrywa sporą sumkę po czym wraca do hotelu.

Leia wyskakuje z nadprzestrzeni w niezidentyfikowanym miejscu. Widzi jednak porzucone frachtowce, na których komputer wykrywa życie. W nadziei znalezienia jakiegoś śladu porwania dokuje na jednym ze statków. Poznaje tam jednego z firrerreańskich niewolników. Widzi też cierpiącą tortury Firrerreankę. Prosi o pomoc mężczyznę lecz ten nie chce pomóc Leii. Organa zapewnia go, że nie będzie jej nic winien i że jest od tej pory wolną istotą. Firrerreanin uwalnia swoją rodaczkę mówiąc, że ta nazywa się Rillao, po czym postanawia wrócić na swój rodzinny świat Firrerre, pomimo kataklizmu spowodowanego przez brygadę Starcrash. Leia opatruję kobietę i gdy tej wraca przytomności, przedstawia się jako łowczyni nagród Lilaa. Opowiada jej w jakim celu przemierza kosmos. Rillao zaintrygowana opowieścią Organy postanawia jej pomóc, gdyż ma nadzieję na odnalezienie swojego syna Tigrisa. W celu uzyskania informacji lecą na planetę Chalcedon.

Podczas posiłku Jaina wpływa Mocą na drobinki piasku i wrzuca je do jedzenia pomocników i proktorów. Jacen natomiast sugeruje Mocą myrminom, by pogryzły sługusów Hethrira. Wściekli urzędnicy zwalają winę na kucharkę Grakeę. Ta oburzona zaczyna bić sługi lorda i rzucać dobre jedzenie dzieciom. Rozdrażnieni i pogryzieni urzędnicy wychodzą z sali, aby się przebrać. Dzieci zgodnie wybiegają na plac zabaw. Tam Jaina wraz z nowo poznaną koleżanką Lusą widzą smoka. W chwilę potem na planetę-statek przylatują trzy okręty, po czym następuje selekcja dzieci. Hethrir postanawia sprzedać część niewolników. W tym celu wzywa lordów Qaqquqqu i Cnoreca oraz lady Ucce na licytację. Podczas spotkania Cnorec wykazuje nieposłuszeństwo przez co ponosi śmierć. Ucce natomiast wygrywa dzieci w licytacji, gdyż Qaqquqqu nie ma wystarczających środków. Lady w nagrodę otrzymuje pod opiekę jednego z Młodych Imperium.

Han po powrocie do domu dowiaduje się, że Xaverri jest wciąż z Waru. Zdenerwowany biegnie do jego świątyni i jest świadkiem zabójstwa młodego Ithorianina. Koleżanka wyjaśnia mu sposób życia jej nauczyciela. Han zmęczony usypia u siebie w mieszkaniu w towarzystwie Xaverri. Oburzony Luke robi mu awanturę. Solo, aby rozładować napięcie udaję się do tawerny i przegrywa większość pieniędzy.

Hethrir zabiera część ze swoich proktorów, Tigrisa oraz małego Anakina w podróż na stację Crseih, gdzie ma zamiar spotkać się z dostojnikami Odrodzonego Imperium i zaznajomić ich ze swoim planem panowania nad galaktyką.

Na Chalcedonie Leia uzyskuje informację o stacji Crseih, na której może być prowadzony handel żywym towarem. Jednak Rillao kieruje Alderaana w miejsce pobytu planety-statku Hethrira. Tam uwalniają wszystkie dzieci oraz Grakeę. Kierują planetę-statek na orbitę Munto Codru, po czym Leia, Rillao, Chewbacca, R2-D2, Jacen i Jaina udają się Alderaanem na stację Crseih w poszukiwaniach Anakina.

Luke jest chory, utracił kontakt z Mocą. Chłopak chce uzdrowienia z rąk Waru, jednak Han powstrzymuje go od tego pomysłu i zawleka do mieszkania.

Gdy Hethrir ląduje na stacji spotyka C-3PO, który poznaje Anakina. W konsekwencji lord uszkadza droida swoim mieczem świetlnym. Na spotkaniu dostojników przedstawia swój plan Odrodzenia Imperium. Jeden z członków organizacji, Brashaa, żąda od lorda ujawnienia się Nowej Republice i przestania współistnienia z nieludźmi. Hethrir nie może zabić Brashy ponieważ stracił kontakt z Mocą. Wyprasza Brashę po czym kończy spotkanie i udaję się do Waru, aby zdobyć potęgę przez ofiarowanie stworowi Anakina.

Luke i Threepio znikli, dlatego Han po eksmisji z mieszkania zaczyna poszukiwać towarzyszy. Udaje mu się spotkać Luka znów w świątyni Waru. Nieoczekiwanie pojawia się Xaverri. Po chwili przybywa też Hethrir ze swoim orszakiem. Han rozpoznaje Anakina i rzuca się mu na pomoc. Tigris, który uczestniczy w rozmowie Hethrira z Waru, ratuje Anakina przed śmiercią w objęciach potwora. Pojawia się Skywalker, który pragnąc uzdrowienia oddaje się istocie. Na ratunek Lukowi rzucają się Leia i Han. Na dziedziniec świątyni przybywa Chewbacca z dziećmi. Wookiee wraz z Xaverri i Lusą rozpoczyna walkę z proktorami.

Gdy Jaina ratuje Luka oraz swoich rodziców, Hethrir ponosi śmierć, przez wessanie do wnętrza Waru, który okazuje się być istotą z innej galaktyki i wraca do domu. Niespodziewanie biały karzeł, gwiazda, która jest blisko stacji Crseih, zbliża się niebezpiecznie do czarnej dziury. Xaverri odlatuje z obietnicą szukania i karania łowców niewolników. Artoo natomiast uruchamia system silników stacji, aby przenieść ją na orbitę Munto Codru. Robot wraca do swoich towarzyszy po czym odlatują Millennium Falcon i Alderaanem, na orbitę planety Codru-Ji. Akcja kończy się przy wyjściu z nadprzestrzeni na orbicie Munto Codru, gdy Han obiecuje aresztować wszystkich członków Odrodzonego Imperium.

Zawartość

[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Postacie

Stworzenia

Modele droidów

Miejsca

Organizacje i tytuły

Rasy rozumne

Pojazdy i statki

Broń i technologia

Galeria okładek

Wydania

Data premiery Kraj wydania Numer ISBN Wydawnictwo Objętość Format Cena
1994, 8 grudnia USA 9780553089295[1] Bantam Spectra 309 stron Druk (twarda) 21,95 USD
1994, 8 grudnia USA 9780553471946 Bantam Doubleday Dell
Audio Publishing
- Audiobook 16,99 USD
(kaseta magnetofonowa)
1995, 1 listopada USA 9780553571745 Bantam Spectra 413 stron Druk (miękka) 7,99 USD
1996 Polska 9788371693435 Wydawnictwo Amber 304 strony Druk (miękka) 14,40 PLN
2007, 20 lutego USA 9780553754650 Random House Audio 180 minut Audiobook 9,99 USD (cyfrowy)
2011, 28 czerwca USA 9780307796295 Del Rey 432 strony Ebook 7,99 USD

Przypisy

  1. 1,0 1,1  The Crystal Star (Star Wars) w katalogu sklepu internetowego Amazon.com

Recenzje

Linki zewnętrzne