Even Piell/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Even Piell
Data i miejsce śmierci: Pomiędzy 22 a 19 BBY, Lola Sayu[1]
Miejsce pochodzenia: Lannik
Rasa: Lannik
Wzrost: 122 cm
Kolor włosów: Czarne
Kolor oczu: Niebieskie
Kolor skóry: Jasna
Przynależność:
Profesja: Mistrz Jedi
Even Piell był członkiem Rady Jedi w okresie schyłkowym Republiki. Należał do posiadającej reputację doskonałych wojowników rasy Lanników. Mistrz nie szczycił się zbyt dużą wysokością, był jednak powszechnie szanowany za swe umiejętności walki mieczem świetlnym. Żył zgodnie z kodeksem honorowym będącym połączeniem zasad wojowników Lanników i Jedi. Był znany ze swego opanowania i mądrości.

Biografia

Urodzony na Lanniku, Piell został dość szybko odkryty przez Jedi. Choć opuścił swój rodzinny świat będąc jeszcze małym chłopcem, przez całe życie pozostawał wiernym patriotą. Kiedy został rycerzem Jedi powrócił tam na parę lat, aby pobyć ze swym ludem. Pracował wtedy jako ochroniarz, gdyż życie rodziny królewskiej było zagrożone. W 33 BBY, Even brał udział w powstaniu Yinchorrich. Nie brał czynnego udziału w konflikcie, walczył tylko w bitwie o świątynię Jedi. Przed bitwą o Naboo wrócił na Lannik jeszcze raz by wspomóc rząd w walce z organizacją terrorystyczną zwaną Czerwone Laro. Oprawcy posiadali duży zapas uzbrojenia, który wysyłali przedstawiciele różnych planet dążących do osłabienia monarchów. Po latach zaczętych walk zdesperowani terroryści zaczęli urządzać samobójcze zamachy. Jeden z nich wymierzony w ambasadorów z Koreli został udaremniony przez mistrza Jedi. Zginęło siedmiu zamachowców, a ósmemu, ich przywódcy, udało się postrzelić rycerza w oko i uciec. Zamiast leczyć swą bliznę Even pozostawił ją jako pamiątkę po honorowym pojedynku z ośmioma dobrze wyszkolonymi mordercami.

Jakiś czas później Czerwone Laro zapragnęło pokoju. Na miejsce rokowań wybrano Malastare. Even wybrał się tam na negocjacje razem z Plo Koonem, Yaddle, Ki-Adi-Mundim, Adi Galią i Mace'em Windu. Kiedy wylądowali, zaprowadzono ich do pałacu. Po drodze Jedi odkrył, że podążają za nimi terroryści z Czerwonego Laro. Even i Gallia zawrócili się by ich powstrzymać i szybko sobie z nimi poradzili. Po dotarciu na miejsce rozpoczęły się negocjacje z przywódcą zamachowców, Zugiem. Przerwało je rozpoczęcie eliminacji do finału wyścigów ścigaczy. Rozmowy przełożono na następny dzień. W czasie podróży taksówką dwóch przydzielonych im przewodników wyjawiło, że są terrorystami i mają przy sobie ładunki wybuchowe. Piell nie namyślając się długo przeciął taksówkę na pół mieczem świetlnym, co spowodowało, że Jedi zaczęli spadać. Mace złapał się przelatującego pod nim ścigacza Sebulby. Poprosił sportowca o zwolnienie, żeby miał czas na opuszczenie wehikułu, co doprowadziło Duga do wściekłości, gdyż to on prowadził w wyścigu. Jedi zrozumieli, że atak był tylko próbą odwrócenia uwagi od pałacu, w którym reszta spiskowców przebywała sam na sam z księciem. Jedi zjawiając się na miejscu zabili wszystkich terrorystów oprócz Zuga, któremu udało się uciec przy pomocy plecaka odrzutowego, ale rozbił się o ścigacz Sebulby.

Wojny klonów

Wiele lat później mistrz Piell walczył na Geonosis. Jako jednemu z nielicznych udało mu się przeżyć. Jakiś czas później Even brał udział w pasowaniu Anakina Skywalkera na rycerza Jedi.

W bliżej nieokreślonym czasie trwania wojny, Piell już jako generał Jedi, został uwięziony przez Separatystów pod dowództwem Osiego Sobecka, ponieważ był w posiadaniu ważnych danych. Na ratunek ruszyli mu Obi-Wan Kenobi, Anakin Skywalker oraz Ahsoka Tano wraz z oddziałem klonów. Udało im się uwolnić Piella i jego oddział. Zaraz potem musieli uciekać przed droidami Separatystów. Podczas walki rozdzielili się. Obi-Wan i Anakin poszli z Wilhuffem Tarkinem (dowódcą, który znał drugą połowę danych, przez które porwali jego i Evena Piella) i częścią oddziału klonów. Natomiast Ahsoka i mistrz Piell razem z resztą klonów poszli inną drogą. Osi Sobeck wysłał za obiema grupami pościg. Gdy dwie grupy spotkały się, droidy ich zaatakowały i zniszczyły statek, którym mieli uciec z bazy Separatystów. Jedi wraz ze swym oddziałem musieli uciec do jaskiń pod fortecą. Na pięty następowały im droidy. Jedi skontaktowali się z Jedi Plo Koonem i Saesee Tiinem, którzy wyruszyli z flotą Republiki zabrać Jedi z bazy Separatystów. Jednak nim posiłki przybyły, podczas walki z droidami zginął Even Piell, który tuż przed śmiercią przekazał ważne dane Ahsoce, która pokonała napastników. Następnie oddział wyruszył na miejsce skąd flota miała ich zabrać. Tam zaatakował ich oddział droidów pod dowództwem samego Osiego Sobecka. Mimo to Jedi pokonali droidy i zabili Sobecka. Potem flota zabrała ich na Coruscant.

Wydarzenia niezgodne z porządkiem Expanded Universe

Wielka Czystka Jedi

Zobacz główny artykuł: Noce Coruscant#Kwestia Evena Piella.

Pół roku po zakończeniu wojen klonów Even ukrywał się na Coruscant, przed wojskami Imperium. Podczas ucieczki został otoczony przez pięciu szturmowców, a następnie trafiony granatem. W wyniku eksplozji został przygnieciony przez kolumnę, czego nie przeżył. Za pośrednictwem Nicka Rostu przekazał swoje zadanie dawnemu uczniowi, Jaxowi Pavanowi.[2]

Ciekawostki

Przypisy

Źródła

Niezgodne z porządkiem Expanded Universe