Plo Koon/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Plo Koon
Data i miejsce śmierci: 19 BBY, Cato Neimoidia[1]
Miejsce pochodzenia: Dorin[2]
Rasa: Kel Dor[2]
Wzrost: 188 cm[2]
Kolor włosów: Brak
Kolor oczu: Czarne
Kolor skóry: Brązowa
Przynależność:
Profesja: Mistrz Jedi
Plo Koon był mistrzem Jedi należącym do rasy Kel Dorów i pochodzącym z planety Dorin. Był jednym z najpotężniejszych Jedi Republiki Galaktycznej. Należał do Rady Jedi, jako jej dożywotni członek, od czasów poprzedzających bitwę o Naboo do 19 BBY). W czasach wojen klonów posiadał rangę generała. Jak każdy przedstawiciel swej rasy nosił maskę, która pozwalała mu przeżyć na światach posiadających bogatą w tlen atmosferę. Widział wszechświat tylko w ciemnych i jasnych barwach, nie uznawał szarości. Sprawiedliwość często wprowadzał w sposób uznawany przez innych za brutalny. Przyjaźnił się z Qui-Gon Jinnem i Saesee Tiinem. Miał krewną, również rycerza Jedi, Sha Koon.

Biografia

Wojna nadprzestrzenna Starka

Plo Koon był uczniem legendarnego mistrza Jedi Tyvokka. Gdy był rycerzem, wybuchł konflikt zbrojny nazwany wojną nadprzestrzenną Starka. Przyczynami wybuchu były ataki piratów Iaco Starka, którzy kradli sprzęt wpływowych korporacji. Ofiarą często padała Federacja Handlowa. Po latach przygotowań, Iaco posiadał flotę mogącą zniszczyć zarówno wojska Republiki, jak i Federacji. Mimo to Stark postanowił sprzymierzyć się z Neimoidianem o imieniu Hask. Zawarł również sojusz z Adolem Belem - przywódcą korporacji zajmującej się dystrybucją bacty.

W Senacie Galaktycznym Nute Gunray rozpoczął dyskusję o tym, żeby Kanclerz Kalpana zapewnił Federacji Handlowej większą ilość droidów bojowych i okrętów liniowych do obrony przed Starkiem. Kanclerz zgodził się na propozycję Neimoidianina, co wykorzystał senator Ranulph Tarkin, który zaproponował stworzenie armii Republiki, nie istniejącej od czasów siódmej bitwy o Ruusan. Ostatecznie Finis Valorum poprosił Radę Jedi o pomoc w delegacji, która miała na celu dyskusję ze Starkiem na temat zawieszenia broni. Negocjatorami mieli być Tyvokka, Plo Koon, Tholme, Quinlan Vos, Qui-Gon Jinn, Obi-Wan Kenobi oraz Adi Gallia.

Plo Koon miał prowadzić negocjacje z Iaco Starkiem na Troikenie. W czasie rokowań droidy bojowe Federacji i piraci Starka zaatakowali negocjatorów. Iaco uciekł, lecz jego żołnierze walczyli dalej, a Nute Gunray poprzez nieprecyzyjny rozkaz spowodował, że droidy zaatakowały Jedi. W ogniu krzyżowym zginął mistrz Tyvokka. Kel Dor widząc postrzelonego mentora klęknął przy nim i zabrał go na statek, wiedząc, że żyje, lecz niedługo później Wookiee zmarł. Po tej śmierci Plo Koon objął dowództwo i poprowadził udzielone mu na czas misji siły Republiki do zwycięstwa, choć podczas misji często dochodziło do spięć między nim a Ranulphem Tarkinem. Po swym błyskotliwym sukcesie Koon został mianowany mistrzem oraz otrzymał miejsce w Radzie. Będąc jak zawsze skromny twierdził, że jest wielu, którzy bardziej niż on zasługują na to zaszczytne stanowisko.

Negocjacje na Yinchorrze

Plo Koon nad rannym mistrzem.

Rok przed bitwą o Naboo Kel Dor razem ze swoim dawnym przyjacielem Micahem Giiettem, Lilit Twoseas i K'Kruhkiem udał się na planetę Yinchorr. Towarzyszyli mu także Adi Gallia, Eeth Koth, Qui-Gon Jinn, Obi-Wan Kenobi, Mace Windu, Tsui Choi, Theen Fida oraz Saesee Tiin. W trakcie misji statek Plo Koona został zestrzelony i rozbił się na planecie. Nie był to jednak koniec problemów, bo później Kel Dor razem z Micahem, Lilit i K'Kruhkiem wpadli w zasadzkę mieszkańców Yinchorra. Była to jedna z bitew przeciwko inteligentnej rasie Yinchorri. Mistrz widząc, że wróg miał miażdżącą przewagę użył Mocy, aby zasłonić siebie i towarzyszy przed oczyma wrogów. Dzięki temu wybiegowi Adi Gallia, Eeth Koth i Tsui Choi mieli dosyć czasu by ich uratować. Udało się to im i polecieli na Yinchorr pomóc grupie, której przywódcą był Mace Windu. Gdy Yinchorri poszli się przegrupować. Odwrót Jedi osłaniali: Plo Koon, Micah Giiett, Qui-Gon Jinn i Obi-Wan Kenobi. W tym czasie Yinchorri przegrupowali się i zaatakowali. Micah Giiett został śmiertelnie ranny. Został z tyłu by opóźnić pogoń. Żeby oddać honor swojemu koledze Plo Koon wziął na szkolenie jego byłą padawankę Bultar Swan.

Pogrzeb

Po bitwie o Naboo Plo był obecny na pogrzebie Qui-Gon Jinna.

Negocjacje na Malastare

Jakiś czas później pojechał na Malastare w celu wynegocjowania pokoju pomiędzy rojalistami, a grupą terrorystyczną Red Laro.

Wojny klonów

Bitwa o Geonosis

W 22 BBY wraz z grupą 212 Jedi poleciał na Geonosis, by uwolnić pojmanych tam Obi-Wana Kenobiego, Anakina Skywalkera i Padmé Amidalę. Początkowo walczył na arenie, ale potem udał się z innymi Jedi by zniszczyć okręt sterowania droidami, ale został schwytany i przewieziony z powrotem na arenę. Kiedy oblężona grupą Jedi stała na środku areny przybył mistrz Yoda z Armią klonów i zabrał on na kanonierki niedobitków. W dalszej części bitwy dowodził oddziałem żołnierzy-klonów walczącym na piaszczystych stepach planety.

Bitwa o Brentaal IV

Plo Koon na arenie na Geonosis.

W piątym miesiącu wojen klonów Plo Koon razem z Shaak Ti, Shon Kon Rayem i Agenem Kolarem wziął udział w bitwie o Brentaal IV. Kierował on wtedy flotą nad planetą, wspomagany przez klona-komandora. Gdy Shaak skontaktowała się z Kel Dorem prosząc o pomoc, Koon wysłał jej barki desantowe. Później przedyskutował z nią następny cel wojsk - fortecę Shogara Toka. Kilka godzin później bitwa została wygrana.

Ratunek Baila Organy

W szesnastym miesiącu wojny statek senatora Bail Organa z Alderaanu został napadnięty przez piratów. Plo Koon razem z Adi Gallią i Eskadrą Niebieskich oraz Eskadrą Czerwonych przybyli na ratunek senatorowi. Gallia miała zniszczyć statek dowodzenia piratów, a Koon myśliwce. Ratunek się udał, a Bail Organa wrócił na Coruscant.

Akcja w więzieniu

Jakiś czas później na M'Bardi łowca nagród Durge podsycał bunt w jednym z więzień. Podczas buntu na miejsce zdarzenia przybyli rycerze Jedi Plo Koon i Kit Fisto. Durge obezwładnił Jedi, ale nagle jeden z więźniów postrzelił łowcę nagród, umożliwiając rycerzom ucieczkę.

Malevolence

Mistrz Plo wraz z Wolffem na mostku niszczyciela Triumphant.

Z polecenia Rady Jedi, mistrz Koon wybrał się do układu Abregado w sile trzech gwiezdnych niszczycieli typu Venator, aby odkryć tajemniczą broń Separatystów. Przybywszy na miejsce siły generała Plo odkryły potężny krążownik o nazwie Malevolence. Na jego pokładzie znajdowali się generał Grievous oraz hrabia Dooku. Tajną bronią było tego okrętu było ogromne działo jonowe, którego trafienie pozbawiało okręty zasilania.

Wykrywszy przybycie Jedi, Grievous użył swojej broni, w wyniku czego okręty zostały pozbawione zasilania, a następnie ostrzelane przez działa laserowe. Załogi niszczycieli udały się kapsuł ratunkowych. Jedi znalazł się w kapsule z trzema klonami: sierżantem Sinkerem, Boostem oraz komandorem Wolffem.

Plo Koon oraz klony w kapsule ratunkowej czekają na pomoc.

Wróg wiedząc, że wystrzelono kapsuły, wysłał oddział droidów-łowców, aby je zniszczyć. Roboty otwierały kapsuły, tym samym zabijając ich pasażerów. Gdy przyszła kolej na kapsule, w której był Plo, Jedi wyszedł z kapsuły wraz z Boostem i Sinkerem, po czym razem zniszczyli oddział droidów. Wkrótce po tym do układu przyleciał Anakin Skywalker i jego padawan Ahsoka Tano. Zabrali ich na swój statek Twilight i uciekli w stronę floty Anakina.

Po opowiedzeniu wszystkiego Radzie Jedi i Kanclerzowi wydano rozkaz Anakinowi mówiący o zniszczeniu wrogiego statku. Anakin na czele Eskadry Cieni zniszczył potężne działo jonowe. Okręt rzucił się do ucieczki i uzyskał przewagę porywając senator Padmé Amidalę. Obi-Wan i Anakin wdarli się na statek i uwolnili ją, a przeprogramowując komputer hipernapędu spowodowali, że okręt wroga rozbił się na powierzchni księżyca Antar.

Bitwa o Khorm

Podczas bitwy o Khorm Plo Koon, Kit Fisto, Ozzel, Wolffe i mistrz Jedi Tauht mieli odbić razem z ruchem oporu Khormian lokalną przetwórnię agrocytu. Atak się powiódł, ale przy okazji odkryta została stacja zmiany pogody Separatystów. Kit Fisto i Plo Koon ruszyli by ją zniszczyć, gdy przetwórnię zaatakowały droidy bojowe pod dowództwem Asajj Ventress, która zabiła mistrza Tauhta. Po zniszczeniu stacji pogodowej dwóch mistrzów Jedi wróciło do atakowanej przez droidy przetwórni. Po pokonaniu droidów Ozzel wydał rozkaz do ataku na kopalnię. Nagle klony zostały zaatakowane przez działa agrocytowe. Fisto wymyslił plan na pokonanie droidów. Plo Koon razem z kilkoma Khormianami udali się odbić niewolników z kopalni, jednak na ich drodze stanęła Ventress, z którą Plo Koon stoczył pojedynek na miecze świetlne. Kit Fisto w tym czasie odbił niewolników i zniszczył działa. W końcu Kel Dor ukradł Ventress detonator do bomb z kopalni, a Wolffe zniszczył go blasterem, gdy nagle kopalnia zaczęła się walić w wyniku zniszczenia dział. Mroczna Jedi uciekła z kopalni, raniąc Wolffe'a w oko. Bitwa zakończyła się zwycięstwem Republiki.

Atak na Jumę 9

Plo Koon stacjonował przez krótki czas na stacji Juma 9, na którą przyleciał jego stary znajomy - Obi-Wan Kenobi. Wyruszał on na Naboo do senator Amidali, gdy stacja została zaatakowana przez Separatystów. Plo i Kenobi ruszyli w stronę posterunku. Droidy bojowe zmusiły ich do przejścia przez szyby turbowind. Po dostaniu się do hangaru Jedi pomogli klonom, a wtedy Kenobi skontaktował się Codym, rozkazując mu przywrócić moc na osłony stacji. Po tym przekazie Jedi ruszyli do rdzenia reaktora stacji.

Plo Koon i Kenobi aresztują Kula Teskę.

Komandorowi udało się włączyć osłony, więc ruszył w stronę portu dokującego. Po zniszczeniu dużej ilości droidów reaktor został zabezpieczony. Następnym celem było skontaktowanie się z Anakinem Skywalkerem, stacjonującym na Ryloth. Po dostaniu się do centrum łączności rycerzom Jedi ujawnił się nowy wróg - Kul Teska. Podczas aresztowania łowca nagród wyjął detonator ładunków wybuchowych podłożonych w różnych miejscach stacji. Jedi opuścili broń, a Teska zdetonował bomby i uciekł. Jedi ruszyli za nim i w końcu go złapali. Teska, chcąc negocjować, wyjął detonator i powiedział, że umieścił ładunki wybuchowe w kapsułach ratunkowych. Obi-Wan użył Mocy i wytrącił urządzenie z rąk łowcy nagród. Po chwili wywiązała się walka. Teska używał swojego miotacza lin, karabinu maszynowego wmontowanego w rękę, plecaka odrzutowego i swej nadprzyrodzonej siły, lecz nie wystarczyło mu to do pokonania Jedi. Po uderzeniu skrzynią Teska wpadł w szybę, która pękła, a łowca nagród poleciał w próżnię. Mimo to Teska zdołał chwycić detonator, lecz Kenobi zniszczył go mieczem, który wyleciał w kosmos. Plo Koon również rzucił swój miecz w próżnię, aktywując ścianę, która zastąpiła zbitą szybę. Teska jednak przeżył, a Plo Koona i Obi-Wana uznano za martwych.

W tym czasie na stację przybyli Mace Windu, Kit Fisto i komandor Ponds. Po oczyszczeniu stacji z droidów Ponds i Cody odnaleźli Plo Koona i Obi-Wana Kenobiego. Gdy już mieli się spotkać, włączyły się zabezpieczenia stacji. Dwóch mistrzów Jedi wędrowało więc dalej, gdy nagle odnaleźli Kita Fisto i Mace'a Windu. Po zabezpieczeniu stacji Cody spotkał się z resztą Jedi i wręczył im ich miecze świetlne.

Ratunek z Felucii

Podczas pierwszej bitwy o Felucię Anakin Skywalker, Obi-Wan Kenobi i Ahsoka Tano wpadli w pułapkę droidów. Na ratunek przybył Plo Koon z kanonierkami, które przedarły się przez blokadę wroga i wylądowały na powierzchni planety. Bitwa zakończyła się jednak porażką.

Porwanie Eetha Kotha

Po tym jak generał Grievous uprowadził mistrza Eetha Kotha, dowódca droidów skontaktował się z Radą Jedi. Plo Koon był obecny w hologramie podczas tego spotkania. Komandor Wolffe powiadomił mistrza Jedi o ukrytej wiadomości w przekazie. Okazało się, że mistrz Koth podał swoją pozycję poprzez ruchy palców. Bogatsi o tę wiedzę, Anakin Skywalker, Obi-Wan Kenobi i Adi Gallia wyruszyli z misją ratunkową do układu Saleucami.

Poszukiwania Aurry Sing

Plo Koon, Ahsoka i Wolffe ratują Anakina i Mace'a Windu z wraku krążownika.

Gdy Anakin Skywalker i Mace Windu wpadli w pułapkę stworzoną przez Bobę Fetta na Vanqor, gdzie rozbił się krążownik Endurance, R2-D2 przyleciał na Coruscant i dotarł do Świątyni Jedi, gdzie przerwał spotkanie Rady. Ahsoka Tano rozpoznała droida i powiedziała o nim mistrzowi Plo. R2 wyświetlił wiadomość, ukazującą Anakina zakopanego gruzami i szczątkami krążownika. Mistrz Jedi i padawanka wyruszyli natychmiast.

Po dotarciu kanonierek na Vanqor okazało się, że krążownik był bardzo niestabilny. Plo Koon i Ahsoka trzymali Mocą mostek statku, a klony przyczepiły do niego liny. Następnie komandor Wolffe i jeden z klonów dostali się na statek i uratowali dwóch Jedi z pułapki.

Gdy czwórka Jedi wróciła z Vanqor, Plo Koon i Ahsoka postanowili wytropić zabójców stojących za zniszczeniem Endurance. Pierwszym celem były dolne poziomy Coruscant. Padawanka nie zgadzała się z Plo Koonem i zapytała, czemu nie szukają zabójców tam, gdzie ostatnio byli. Kel Dor odpowiedział, że nie warto szukać ich tam, gdzie na pewno ich nie ma.

Plo Koon i Ahsoka otoczeni przez bandytów.

Po odwiedzeniu czterech kantyn, Jedi ruszyli do piątej. Tam Ahsoka użyła Mocy, aby podsłuchać rozmowę dwóch mężczyzn. Po podejściu bliżej usłyszała, że na Florrum został zamordowany przez Aurrę Sing przyjaciel jednego z rozmówców. Zaraz potem mężczyźni zorientowali się, że są podsłuchiwani przez Ahsokę i zaatakowali ją. Młodej Jedi udało się pokonać napastników, lecz po chwili została osaczona przez bandytów z blasterami. Po chwili nadszedł Plo Koon, trzymając miecz świetlny. Bandyci nie przestraszyli się Jedi i otoczyli ich. Nagle Ahsoka rzuciła w górę masę kredytów, po czym w powstałym zamieszaniu Jedi udało się uciec z baru.

Gdy dwójka Jedi przyleciała na Florrum, powitał ich Hondo Ohnaka. Powiedział on im gdzie jest Aurra Sing i że nie jest zamieszany w tą aferę. Plo Koon wszedł do kantyny gdzie siedziała Aurra Sing. Mistrz Jedi chciał z nią negocjować lecz po chwili zorientował się, że za nim stoi Boba Fett z blasterem i celuje w niego. Zabójczyni zagroziła, że zabije zakładników lecz po chwili zjawiła się Ahsoka i zniszczyła jej komunikator, po czym przyłożyła jej swój miecz do gardła. Sing miała w bucie zatrutą strzałkę którą chaciała wystrzelić w Plo Koona. Nagle Boba strzelił do Ahsoki lecz ta odbiła strzał. Plo Koon przewrócił stół unikając strzałki. Aurra wyjęła dwa blastery i zaczęła strzelać w stronę Ahsoki. Kel Dorian użył Mocy i przesunął stół w pomiędzy padawankę a zabójczyni. Gdy Aurra odwróciła się w kierunku Plo Koona, ten przeciął jej blastery. Wtedy to Boba rzucił bombę. Wybuch odwrócił uwagę Jedi, a Sing wybiegła z kantyny. Ahsoka ruszyła za nią, a Plo Koon chwycił Fetta i zapytał się go gdzie są zakładnicy. Ten nie chciał nic powiedzieć.

Plo Koon i Boba idą do Hondo.

Mistrz Jedi zaprowadził Bobę do Hondo. Pirat przemówił mu do rozsądku. Młody klon powiedział gdzie są zakładnicy. Plo Koon poinformował Ahsokę o miejscu przetrzymywania jeńców. Po pościgu na śmigaczach i walce na statku, padawanka uratowała zakładników. Boba i Bossk trafili do więzienia, zaś Aurra przeżyła wybuch statku i planowała zemstę na Ahsoce.

Po masakrze na Devaronie

Plo Koon był obecny podczas dostarczenia zwłok Halseya i Knoxa z Devaronu. O dostarczenie ciał poproszona została Drużyna Delta. Plo wraz z Saesee Tiinem, Adi Gallią i Obi-Wanem Kenobi zastanawiali się, kto mógł dopuścić się zabójstwa. Później okazało się, że był to Savage Opress.

Ratunek Evena Piella

Plo Koon i Wolfpack na Felucii.

Po porwaniu mistrza Jedi Evena Piella, który znał koordynaty prowadzącego na Coruscant Szlaku Nexus, Plo Koon miał za zadanie opracować atak na Cytadelę, gdzie więziono Piella. Po przekazaniu planu Anakin Skywalker, Ahsoka Tano, Obi-Wan Kenobi i grupa klonów wyruszyła na Lolę Sayu.

Gdy Plo dowiedział się, że statek, którym mieli uciec uczestnicy misji został zniszczony, postanowił wyruszyć i ich uratować. Razem z Adi Gallią i Seasee Tiinem Plo Koon przedarł się przez blokadę Separatystów i ruszył na planetę. Jedi, klony i Wilhuff Tarkin uciekli na pokładzie kanonierki. Mistrz Even Piell zmarł, ale przed śmiercią ujawnił Ahsoce koordynaty szlaku.

Misja na Felucji

Jakiś czas później Plo Koon, Anakin Skywalker i Ahsoka Tano poprowadzili atak na Felucię przeciwko generałowi droidów - Grievousowi. Podczas bitwy generał postanowił przemieścić wszystkie jednostki do jednego posterunku, co Plo Koon postanowił wykorzystać. Kel Dor zaatakował z lewej strony razem z Wolfpackiem, a Anakin sforsował bramę obozu. Po odbiciu posterunku Felucia znalazła się pod władaniem Republiki, ale nie na długo.

Po zaginięciu Ahsoki w trakcie walki Plo Koon pocieszał Anakina i mówił mu, że sama znajdzie drogę powrotną. Kel Dor się nie mylił. Ahsoka wróciła kilka dni później z niewoli u Trandoshan razem z Chewbaccą i innymi Wookiee.

Bitwa o Iceberg III

Plo Koon w obozie na Iceberg III.

Lodowa kometa Iceberg III leżała w pobliżu planety Kalamar. Znajdował się tam jeden z posterunków Republiki. Generał Grievous chciał przypuścić z pobliskich rejonów atak na Kalamar i zgromadził niedaleko komety sporą flotę. Siły Republiki dowiedziały się o statkach Separatystów, więc posłały Plo Koona z komandorem Wolffe'em oraz innym Jedi, aby pokonali Grievousa.

Flota Republiki starła się z flotą Separatystów. Plo Koon i Wolffe byli w kanonierce, gdy rozpoczął się ostrzał myśliwców wroga. Kanonierki były osłaniane przez myśliwiec drugiego Jedi.

Siły Plo Koona wylądowały na komecie i rozbiły obóz przy formacji skał. Natępną część misji poprowadzili komandor Wolffe i drugi Jedi. Grievous postanowił wysłać na powierzchnię komety wiele jednostek naziemnych. Plo Koon stwierdził, że bitwa z minuty na minutę stawała się coraz bardziej intensywna. Postanowił ewakuować cały personel z obozu na krążownik w poblizu komety. Siły komandora zdołały jednak pokonać droidy, a rycerz Jedi wygrał pojedynek z Grievousem. Po tym wydarzeniu Dooku postanowił wysłać na Kalamar Riffa Tamsona, który miał zabić króla planety.

Ratunek Adi Galli

Plo Koon podczas ratunku Adi Gallii.

Nieco później, niedaleko planety Patitite Pattuna, krążownik Adi Galli został napadnięty przez generała Grievousa. Jedi przegrała starcie i została wzięta do niewoli.

Adi Gallia była starą przyjaciółką Plo Koona. Gdy została porwana, Kel Dor ruszył na ratunek i razem z Wolfpackiem zaskoczył Grievousa. Gdy Plo Koon odciągał uwagę droidów, Wolffe znalazł i przyprowadził Adi Gallię. Gdy wrogowie zostali zniszczeni, komandor zauważył dwa znajome droidy - C-3PO i R2-D2, którzy zaginęli w czasie ataku Grievousa na statek Galli. Gdy Jedi i klony opuszczali statek wroga, Plo Koon obiecał, że komandor Wolffe z przyjemnością posłucha opowieści droidów o tym, co się z nimi od tego momentu działo.

Ratunek z Kadavo

Po nieudanym ratunku togrutańskich kolonistów Obi-Wan Kenobi i Rex zostali przewiezieni do posterunku na Kadavo, gdzie Zygerrianie przetrzymywali swoich niewolników. Na pomoc przybyli Anakin Skywalker i Ahsoka Tano razem z Plo Koonem, Wolffe'em i admirałem Cobrunem. Lecąc swym myśliwcem, Plo napotkał pierwsze utrudnienie w misji - działa turbolaserowe chronione polem siłowym. Następnym problemem były myśliwce Zygerrian. W trakcie starcia z nimi Kel Dor wyłączył silniki swojego statku, pozwalając Zygerrianom się wyprzedzić, a gdy myśliwce przeleciały, włączył silniki i zestrzelił wrogów. Obi-Wan i Rex zdołali uciec z niewoli, pokonać strażników i zabić barona placówki na Kadavo - Agrussa. Przed śmiercią baron zdołał jednak otworzyć specjalną klapę w pomieszczeniu z Togrutanami, posyłając ich na dno obszernego dołu.

Anakin Skywalker zniszczył działa turbolaserowe, a wtedy admirał Cobrun wleciał pod placówkę swoim krążownikiem, aby komandor Wolffe i Ahsoka uwolnili Togrutan. Gdy niewolnicy byli już bezpieczni, Plo Koon rozkazał kanonierkom zbombardować placówkę.

Końcowa faza wojny i śmierć

Plo Koon na chwilę przed śmiercią.

W 19 BBY mistrz Plo dowodził siłami Republiki w drugiej bitwie o Cato Neimoidię. Bezpośrednio dowodził eskadrą myśliwców. Plo Koon leciał myśliwcem nad jednym z miast na Cato Neimoidii, kiedy do klonów pilotujących eskortujące go myśliwce doszedł rozkaz 66. Jag i inne klony otworzyły do niego ogień i myśliwiec Jedi rozbił się o jedną z wież. Imperium podało do oficjalnych wiadomości, że zginął on podczas samobójczego ataku na pielęgniarkę.

Umiejętności

Posiadał zdolności telepatyczne. Stworzył technikę wykorzystywania Mocy, którą sam nazwał "Oskarżenie Mocy", a która de facto nie była niczym innym niż wersją błyskawicy o kolorze pomarańczowym używanej przez Sithów.[źródło?] Był bardzo dobrym szermierzem i świetnym pilotem. Umiał wykorzystywać Moc do manipulowania naturą, tworzył na przykład małe wiry powietrza lub zamrażał niewielkie jeziora i stawy.[źródło?]

Ciekawostki

Myśliwiec Plo Koona.

Przypisy

Źródła

Minifigurka LEGO.