An'ya Kuro

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Powiedziałem ci prawdę… z pewnego punktu widzenia.

Zawartość tego artykułu nie jest zgodna z neutralnym punktem widzenia.


Prosimy, sprawdź go i popraw odpowiednio. Nie usuwaj tego szablonu, zanim nie zostanie osiągnięty konsensus w sprawie treści artykułu.

An'ya Kuro
Data i miejsce śmierci: 0 BBY, Cophrigin V[1]
Rasa: Człowiek
Kolor włosów: Białe
Kolor oczu: Niebieskie
Kolor skóry: Jasna
Przynależność:
An'ya Kuro, znana też jako Mroczna Kobieta, była Jedi żyjącą w okresie upadku Republiki. Używała miecza świetlnego o fioletowym ostrzu. Miała wielu uczniów między innymi Jona Antillesa[2], Aurrę Sing[3], Ki-Adi-Mundiego[4] i A'Sharada Hetta[5]. Wiadomo, że przeżyła Rozkaz 66. Udała się na wygnanie na planetę Cophrigin V. Niedługo przed śmiercią zjednoczyła się z Mocą i ukazała się Darthowi Vaderowi, który próbował zniszczyć zjawę.

Biografia

Młode życie

An'ya Kuro odkrywa talent Ki-Adi-Mundiego
Jej sposoby szkolenia są brutalne... i budzą niepokój! Nic dziwnego, że za plecami nazywają ją Mroczną Kobietą.
- Even Piell na temat An'yi Kuro.[6][7]

Niewiele wiadomo o tym, jak Kuro trafiła do Zakonu i jej początkowych losach w szeregach Jedi. Kiedy osiągnęła rangę rycerza Jedi, rozpoczęła swą wędrówkę po galaktyce] w poszukiwaniu dzieci czułych na Moc. Jednym z pierwszych dzieci, które odkryła, był żyjący na Cerei Ki-Adi-Mundi[8]. Wyczuwając potencjał w chłopcu An'ya przekonała nawet samą Radę, by przyjęła Cereanina pomimo, że był starszy niż dopuszczalny wiek młodzików. Kiedy Mundi przeszedł szkolenia został przez Yodę przydzielony na padawana do Kuro ze względu na specyficzną więź między nimi[4].

Kuro jako nauczycielka była bardzo surowa, co jednak skutkowało wielką dyscypliną wśród uczniów. Jej niekonwencjonalne sposoby nauczania były skutkiem przydzielenia jej najtrudniejszych wychowawczo uczniów. Trenowani przez nią Jedi stawali się jednak bardzo dobrze wyćwiczonymi wojownikami, choć czasami ciężkie treningi pomimo swego zaawansowania nie przynosiły skutków.

Kiedy Mundi został wyniesiony do rangi mistrza, An'ya znów szukała dzieci wrażliwych na Moc. Trafiła na Nar Shaddaa, gdzie w slumsach spotkała dziewczynkę. Zabrała ją do świątyni Jedi, by przeszła szkolenie. Dziewczynka, którą odnalazła Kuro, nazywała się Aurra Sing. Dziewczyna przejawiała wielką agresję. Została przydzielona jak "ciężki przypadek" do Kuro, lecz nawet ta nie zapobiegła temu, że Sing do dziewiątego roku życia nie została padawanem[3]. Podczas jednej z misji treningowych na planecie Ord Namurt Aurra została porwana przez piratów. Gwiezdni rozbójnicy przekonywali dziewczynę, że została sprzedana przez swoją mistrzynię. Aurra nigdy nie wyczuwała więzi łączącej mistrza i ucznia. Uwierzyła więc w kłamstwo i do końca życia nienawidziła Jedi[3].

Wygnanie i powrót do Zakonu

An'ya Kuro podczas wojen klonów

Kuro była bardzo podłamana stratą swej padawanki. Udała się na dobrowolne wygnanie na planetę Cophrigin V, by w odosobnieniu przemyśleć zaistniałą sytuację. Po dwunastu latach Kuro wróciła na Coruscant. Spotkała się ze swym dawnym uczniem Ki-Adi-Mundim, a wtedy znanym i szanowanym Mistrzem Jedi. Mundi przygotowywał się do misji na pustynnej planecie Tatooine. Nim Cereanin odleciał, Kuro przestrzegła go przed niebezpieczeństwami czyhającymi na Tatooine[4].

Dwa lata później dwójka Jedi została zabita. W związku z morderstwami do Kuro doszły pogłoski o powrocie Aurry. Sing rzekomo miała być łowczynią nagród i zabójczynią-Jedi. Jak się później okazało była to prawda. Kuro chciała ruszyć w pościg za Aurrą. Rada Jedi nie zgodziła się, by Kuro poszukiwała dawnej padawanki, ze względu, iż osąd mógłby być zmącony przez więź między uczniem a mistrzem. Poszukiwania zlecono Ki-Adi-Mundiemu, Adi Gallii i padawanowi Cereanina A'Sharadowi Hett. Tymczasem Mroczna Kobieta udała się z powrotem na Cophrigin V. Kuro nie wiedziała, że stała się celem Aurry. Grupa szukająca Sing trafiła również na Cophrigin V. Wywiązała się walka między Hettem, a Aurrą. A'Sharad wygrał, lecz do zwycięstwa musiał wykorzystać cały gniew, jaki miał w sobie. Kiedy młody Hett zobaczył, co uczynił kierując się ciemnością, miał zamiar odejść z Zakonu, lecz Kuro zaoferowała mu, że pomoże mu panować nad gniewem. Tak oto A'Sharrad stał się padawanem An'yi. Kiedy przygotowani do odlotu Jedi z Aurrą na pokładzie spadł deszcz meteorów niszcząc lądowisko. Aresztowani oprócz Sing anzaccy wojownicy uciekli z pokładu statku.

Kuro walczy z Vaderem.

Wojny klonów

W 22 BBY Kuro wraz z ponad 212 Jedi poleciała na pustynną planetę Geonosis, by uratować skazanych na śmierć Obi-Wana Kenobiego, Anakina Skywalkera i Padmé Amidalę. Kuro walczyła tam w bitwie myśliwców przeciw Cavikowi Tothowi[9]. Sześć miesięcy później wraz z Aaylą Securą i Tholme'em uczestniczyła w misji na Devaronie. Celem misji było ustalenie, czy plotki o bazie wroga, atakującego konwoje zaopatrzeniowe, na planecie są prawdziwe. Podczas misji Kuro była śledzona przez Aurrę Sing. Sing została wysłana na Devaron, by dokonać morderstw w tamtejszym senacie. Sing chcąc zemsty za "porzucenie" przez zakon zastawiła zasadzkę na Jedi. Kuro i Tholme zostali przysypani przez głazy. Secura nie dała się wykiwać i uniknęła pułapki. Aayla pokonała Sing w walce na miecze świetlne, a następnie pomogła rannym mistrzom Jedi wydostać się z pod kamieni. Po kuracji w baccie Kuro wróciła na Coruscant[10].

Czystka Jedi

Po wydaniu rozkazu 66 chcąc uniknąć dyskryminacji ze strony Imperium ukryła się na planecie swego poprzedniego wygnania - na Cophrigin V. Od tego czasu prowadziła życie pustelnika. Kiedy Mara Jade, Ręka Imperatora, zlokalizowała kryjówkę Kuro, Darth Vader wraz z oddziałem szturmowców wyruszył, by zabić Mroczną Kobietę. Po przylocie rozkazał swoim ludziom, by zostali przy statku, by mógł sam wypełnić tę misję. Vader wkrótce trafił do bardzo pięknego zakątka planety, gdzie zainteresował go pewien kwiat. Chwilę później rozległ się głos, mówiący, że to ginący gatunek. Zdziwiony Vader odwrócił się i ujrzał przed sobą Mroczną Kobietę, która zamiast ukrywać się, rozpoczęła przyjazną pogawędkę. Vader w pewnym momencie zaczął mieć tego dość i zaatakował przeciwniczkę od tyłu, ale ta zdołała się obronić. Pojedynek rozpoczął się. Vader rzekł do swego oponenta, że mimo upływu tylu lat, dalej jest godnym przeciwnikiem. An'ya odparła, że Vader także nic nie stracił ze swoich umiejętności, ale dodała, że to nic dziwnego, gdyż w końcu jest bardziej maszyną niż człowiekiem. Pojedynek był bardzo zacięty.

Duch Mocy An'yi Kuro ukazuje się Vaderowi.

Na początku to Mroczna Kobieta była górą. Za pomocą Mocy zdołała owinąć i uwięzić Vadera chwastami. Kuro podniosła miecz, by zadać ostateczny cios, ale Vader zdołał go jakimś cudem zablokować. Sith uwolnił się z pułapki i znowu zaatakował, ale w pewnym momencie Mroczna Kobieta gdzieś zniknęła. Chwilę później wyskoczyła z kryjówki i zaatakowała przeciwnika. Wytrąciła mu miecz świetlny, ale Vader okazał się na tyle silny, że zdołał ją pokonać i bez niego. Przyzwał swój miecz i przeciął drzewo, pod którym leżała An'ya, a następnie Mocą strącił je na nią. Chwilę później Vader zadał ostateczny cios[1].

Przypisy

Źródła

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
An'yi Kuro.