Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.


Adept Jedi/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


LottDodZrodla.png
To oburzające. Nie macie dowodów!

Ten artykuł wymaga uzupełnienia źródeł.


To hasło nie posiada kompletu źródeł dla zawartych w nim informacji. Jeśli znasz ich pochodzenie, skoryguj/dodaj ich spis w sekcji Źródła oraz zweryfikuj ich prawdziwość. Następnie poproś Strażników o usunięcie szablonu.

Grupa Młodzików

Adept (Jedi Initiate) to najniższa ranga w Zakonie Jedi, stosowana w odniesieniu do uczniów dopiero rozpoczynających naukę Mocy. W późniejszym okresie istnienia Starej Republiki pojęcie to występowało zamiennie z nieoficjalnym określeniem młodzik (youngling), jako, że praktycznie wszyscy adepci byli dziećmi w wieku maksymalnie 13 lat.

Stara Republika

Dzieci dysponujące potencjałem pozwalającym im na szkolenie na Jedi zabierane były z domów na tyle wcześnie, że cały swój okres dorastania przeżywały w świątyni Jedi. Młodziki przydzielane były do klanów, w których odbywały szkolenie do momentu przejścia do rangi padawana lub do momentu ukończenia 13 lat. Jeśli do tego wieku żaden z mistrzów nie wybrał młodzika na padawana, wtedy takie dziecko kierowane było na przykład do Korpusów Rolniczych.

Nowa Republika

Po odrodzeniu rycerzy Jedi w Nowej Republice, na szkolenie przyjmowano osoby w różnym wieku - szczególnie na początku do Praxeum trafiali sami dorośli. Dopiero dla kolejnego pokolenia młodych Jedi przygotowano szkolenie od młodszych lat, chociaż nie wymagano już zrywania kontaktów z rodziną, jak również nie było limitu wiekowego dotyczącego przyjęcia w poczet adeptów lub też przeniesienia do "innych zadań". Powrócono również do stosowania klanów.

Znane klany

Zobacz główny artykuł: Klan Jedi.

Ciekawostki


Rangi i funkcje Jedi
[Pokaż/Ukryj]

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!