Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Pierwsza bitwa o Felucję

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy jednej z batalii wojen klonów. Zobacz też: inne bitwy o tą planetę.Bitwa o Felucję to pierwsze starcie rozegrane pomiędzy Wielką Armią Republiki i armią Separatystów, do którego doszło podczas wojen klonów. Rozegrała się na Felucji i zakończyła klęską Republiki.

Przebieg

Początek

Najprawdopodobniejszą przyczyną bitwy był fakt, iż Felucja znajdowała się przy ważnej drodze nadprzestrzennej. Początek bitwy nie jest znany. Wiadomo, że siły Republiki zostały początkowo odparte.

Oblężenie

Jedi wysłali Ahsokę na czele silnego patrolu do dżungli, aby sprawdziła teren. Tymczasem Separatyści ruszyli do natarcia. Główne siły Republiki, dowodzone przez Anakina Skywalkera, Obi-Wana Kenobiego i kapitana Rexa zostały otoczone. Pomimo przewagi wroga oddział Republiki dzielnie stanął do walki.

Walka na orbicie

"Przeszli pierwszą falę."
— Komandor Wolffe w trakcie bitwy.[2]
Wolffe w trakcie bitwy

Znając sytuację na powierzchni, mistrz Jedi Plo Koon wydał rozkaz swojej flocie, aby przełamała blokadę i ewakuowała żołnierzy Republiki. Kiedy stworzono wyłom w obronie droidów, Jedi wraz z oddziałem ze 127. Skrzydła Kanonierek wyruszyli na pomoc obleganym towarzyszom.

Ewakuacja

Po zlikwidowaniu pościgu w postaci myśliwców typu Vulture rozpoczęto ewakuację. Kanonierki wylądowały w obleganym obozie Republiki. Z ich pokładu wyskoczyli żołnierze drużyny Wolfpack, którzy osłaniali odwrót pozostałych klonów i Jedi. Po chwili kanonierki wystartowały i skierowały się do dżungli.

Walka w dżungli

"Chcą cię złapać w pułapkę, Smarku."
— Anakin Skywalker do Ahsoki.[2]
Ewakuacja żołnierzy z Felucji.

Tymczasem oddział Ahsoki, znajdujący się sześć klików na wschód od obozu Republiki, walczył z oddziałami droidów. Kiedy Obi-Wan poinformował komandor Tano o ewakuacji, ta odparła, że jest w stanie pokonać przeciwnika. Po kilku chwilach kanonierki ewakuacyjne wylądowały pomiędzy grupą Ahsoki a wojskiem Separatystów. Żołnierze posłusznie wbiegli do statków. Ahsoka, po krótkiej kłótni ze Skywalkerem, poszła w ich ślady. Kiedy kanonierki wystartowały, padawanka zauważyła, że za wzniesieniem, którego broniła garstka droidów, czekał ogromny oddział Konfederacji. Ahsoka zorientowała się, że popełniła błąd i dzięki swoim mistrzom uniknęła śmierci.

Skutki

"W straży archiwów przemyślisz swoje zachowanie, padawanie."
— Mistrz Yoda do Ahsoki.[2]

Separatyści odnieśli zwycięstwo. Wojsko Republiki wycofało się. Ahsoka za swoje nieposłuszeństwo została skierowana do pilnowania biblioteki w świątyni Jedi.

Uczestnicy walk

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!