Atak na awizo dyplomatyczne Baila Organy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Tytuł jest jedynie określeniem lub przydomkiem, gdyż właściwa nazwa nie została jeszcze nadana przez autorów.
Jeśli pojawi się oficjalna nazwa, poproś o przeniesienie tego artykułu.

Atak na awizo dyplomatyczne Baila Organy
Konflikt: Wojny klonów
Data: 21 BBY
Przyczyny:
Skutki:
Uczestnicy:




Atak na awizo dyplomatyczne Baila Organy miał miejsce szesnaście miesięcy po bitwie o Geonosis. Był on bezpośrednim efektem osłabienia ochrony okrętów dyplomatycznych z powodu trwającej wojny. Pozornie mało ważny akt agresji ze strony piratów miał liczne skutki, które realnie wpłynęły na dzieje galaktyki.

Historia

Geneza

Jestem też pewny, że to on nakazał piratom zaatakować twój statek.
— Finis Valorum do Baila Organy, wyjawiając wkład Palpatine'a w zamach na alderaańskiego senatora.

Około szesnastego miesiąca po starciu na Geonosis Republika Galaktyczna traciła swoja przewagę w wojnie. Jedi byli zajęci walką na froncie, a siły republikańskie były rozproszone z powodu intensywnych walk na licznych światach. Z tego powodu ochrona pojedynczych statków dyplomatycznych była znacznie osłabiona, podczas gdy zuchwałość piratów rosła.

W tym samym czasie Kanclerz Palpatine, będący Sithem, zamierzał doprowadzić do przegłosowania w Senacie Ustawy o ochronie i egzekucji prawa. Potrzebował do tego wyraźnego aktu terroru ze strony niższych warstw społecznych. Aby zyskać pretekst do spełnienie swoich zamiarów, Darth Sidious zlecił grupie piratów atak na statek senatora Baila Organy.

Przebieg

Bail Organa podczas ataku na jego statek.
...Dostali się na pokład! Jest z nami senator Bail Organa, potrzebujemy natychmiastowej pomocy!
— Prośba o pomoc, wysłana z pokładu zaatakowanej fregaty.

Piraci wykonali pierwszą część zlecenia. Ich krążownik ostrzelał fregatę, która przewoziła Organę, niszcząc jej silniki. Następnie wypuścili myśliwce, mające ułatwić przeprowadzenie abordażu. Tymczasem załoga fregaty wysłała prośbę o pomoc. Po dostaniu się na pokład piraci starli się ze strażnikami senackimi, dowodzonymi przez Isaru Omina. Tymczasem do systemu wkroczyły dwie eskadry: Czerwonych i Niebieskich. Dowodzący myśliwcami Jedi podzielili się na dwie grupy: Adi Gallia poprowadziła Eskadrę Niebieskich do ataku na statek-matkę. Tymczasem Plo Koon wraz ze swoimi myśliwcami zajęli walką pirackie myśliwce. Wkrótce walka została zakończona, ponieważ piraci nie byli przygotowani na walkę z siłami Floty Republiki. Po zniszczeniu jednostek piratów, Jedi objęli opieką medyczną rannych na fregacie i odeskortowali ich na Coruscant.

Skutki

Czy wiesz, że Palpatine chce użyć ataku na ciebie jako pretekstu do przeforsowania Ustawy o ochronie i egzekucji prawa?
— Finis Valorum do Baila Organy.
Prezmowa Aska Aaka, doprowadzajaca do przegłosowania Ustawy o ochronie i egzekucji prawa.

Senator Organa powrócił do swoich obowiązków w Senacie. Wkrótce spotkał się z Finisem Valorumem. W ten sposób dowiedział się, iż atak na osobę Organy został zlecony przez Palpatine'a, oraz że Kanclerz planuje wykorzystać go do przegłosowania Ustawy o ochronie i egzekucji prawa, zwiększającej uprawnienia władzy i zaostrzającej przepisy wobec przestępców. Dokument ten przyczyniał się do odebrania wolności obywatelom Republiki. Wkrótce, pomimo protestów senatora, ustawa została zatwierdzona. Poza zamachem na Organę na decyzję Senatu wpłynęło zniszczenie Star of Iskin. Te wydarzenia sprawiły, że Bail Organa mocniej zaangażował się w działania opozycji, co ostatecznie doprowadziło go do założenia Sojuszu Rebeliantów.

Wprowadzenie ustawy zwiększyło trudności w walce z przestępczością. Nowe prawo zachęciło kryminalistów do zacieklejszej walki przeciwko siłom wymiaru sprawiedliwości. Problemy te dotknęły siły Jedi podczas starcia nad Varonatem.

Źródła