Granowie

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Ask Aak, senator rasy Gran.

Granowie to humanoidalne istoty z pochodzące z planety Kinyen, jednak ich kolonie rozrzucone są po całej galaktyce.

Charakterystyka

Granowie mieli troje czarnych oczu umieszczonych na wyrostkach. Narządy te przystosowane były do widzenia także w podczerwieni, a Granowie potrafili rozróżnić więcej kolorów niż ludzie. To właśnie z tego powodu cenili oni sztuki wizualne, a dekorując swoje domy używali jasnych kolorów. Granowie mieli też duże uszy, a tylną część ich czaszki zajmowały małe rogi. Osobniki rodzaju żeńskiego miały trzy piersi. Średni wzrost przedstawicieli tej rasy wynosił 1,6-1,8 metra.

Rasa ta wyewoluowała od roślinożerców, dlatego jej przedstawiciele mieli po dwa żołądki i powoli przeżuwali jedzenie. Posiłek mógł zająć większość część dnia Grana, który jednak nie musiał jeść przez następne 2-3 dni.

Granowie byli bardzo spokojni i zgodni, lubili prowadzić konwersacje. Z natury byli pacyfistami. Potrafili wyczuwać emocje przedstawicieli swojej rasy dzięki subtelnym zmianom temperatury i koloru skóry.

Łowca nagród rasy Gran.

Skupiając się w grupy dla ochrony przez zwierzętami Granowie rozwinęli w sobie silne poczucie więzi rodzinnych. Gdy Gran wiązał się z partnerem, związek taki zazwyczaj trwał całe życie. Często partnerzy byli ze sobą tak blisko związani, że po śmierci jednego z nich, drugi umierał w ciągu kilku dni z tęsknoty za nimi. Granowie mieli silną potrzebę utrzymywania kontaktu z innymi przedstawicielami swojej rasy, a pozostawieni sami przez zbyt długi okres czasu popadali w szaleństwo lub nawet umierali z samotności. Najokrutniejszą karą dla Grana było wygnanie, gdyż tylko niektórzy potrafili nawiązać silne więzy z przedstawicielami innych ras.

Społeczeństwo Granów rządzone było przez mały rząd, który składał się z przedstawicieli głównych grańskich rodzin.

Gran.

Historia

Około 1000 BBY nastąpił w społeczeństwie Granów okres ekspansji, kiedy ustanowiono kolonie na Hok i Malastare. Migracje te zachwiały równowagą grańskiego społeczeństwa, w którym każdy osobnik był wyszkolony do wykonywania pracy, która najlepiej odpowiadała jego zdolnościom. Chcąc zapobiec dalszej destabilizacji, rząd wprowadził konieczność uzyskania zgody na wyjazd oraz ograniczył możliwość wjazdu osobników innych ras na Kinyen. Pozwoliło to Granom na przetrwanie, ale także było przyczyną ich odizolowania od pobratymców przebywających na Hok i Malastare. Co za tym idzie zasady moralne w koloniach nie były tak ściśle przestrzegane jak na ojczystej planecie Granów, a to stało się przyczyną zniewolenia Dugów przez Granów zamieszkujących na Malastare.

Ci ostatni mieli też duże wpływy w Senacie w ostatnich latach istnienia Republiki, w którym reprezentował ich skorumpowany Aks Moe, a potem Ask Aak.

W czasach Imperium Granowie stracili swojej wpływy, a Imperium zażądało pełnego dostępu do Kinyen. Gdy Granowie zaprotestowali, wojsko dosłownie zrównało z ziemią jedno z grańskich miast. W ten sposób Granowie zostali zmuszeni do współpracy z Imperium. Tylko niektórzy z nich popierali Rebelię, a bardzo nieliczni z tej grupy zdecydowało się wspierać ją czynnie. Jednakże nawet wtedy służyli tylko jako piloci transportowców czy medycy. Granowie jako pacyfiści kategorycznie nie zgodzili się na żadne akcje zbrojne na swoim terytorium.

Po upadku Imperium Nowa Republika nawiązała kontakt z Granami.

Źródła

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Granów.
Pierwotna wersja tego artykułu pochodzi z zasobów Akademii Power of the Light Side. Artykuł umieszczony za wiedzą i zgodą Akademii.