Volfe Karkko

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Volfe Karkko
Data i miejsce śmierci: 30 BBY[1]
Miejsce pochodzenia: Anzat
Rasa: Anzat
Wzrost: 190 cm[2]
Kolor włosów: Czarne
Kolor oczu: Czarne
Kolor skóry: Śniada
Przynależność:
Profesja:
Volfe Karkko był mistrzem Jedi z rasy Anzatów, żyjącym kilkaset lat przed bitwą o Naboo. Po zakosztowaniu esencji życiowej drugiej osoby, przeszedł na ciemną stronę Mocy. Uwięziony przez Jedi na planecie Kiffex, w 30 BBY został uwolniony przez Aaylę Securę i zabity przez Quinlana Vosa.

Biografia

Pomimo obiekcji ze strony niektórych, młody Volfe został przyjęty na szkolenie Jedi w świątyni na Coruscant. Obawiano się, czy zapewnienie mu odpowiedniego treningu nie będzie zbyt niebezpieczne, biorąc pod uwagę predyspozycje jego rasy i czy Karkko nie przejdzie na ciemną stronę, kosztując zupy drugiej osoby. W rzeczy samej tak się stało, mimo że młody Anzat dzielnie próbował walczyć ze swoim pragnieniem. Został rycerzem, aż w końcu mistrzem, nieustannie opierając się swojemu przeznaczeniu. Uzyskał dostęp do holokronu Sithów, skąd pobrał wiele nauk o historii ciemnej strony, upadłych Jedi i swojej rasy.

Pojmanie Karkka.

W końcu z wiekiem Volfe zapomniał o obawach, jakie towarzyszyły mu w dzieciństwie. Wraz z potęgą rosła jego arogancja. Założył, że jako Jedi jest ponad uzależnieniami i nie zaszkodzi mu, jeśli raz spróbuje czyjejś zupy. Mylił się. Po pierwszym razie nadeszły następne, a Karkko coraz bardziej pogrążał się w ciemnościach. Doszło do tego, że zakosztował nawet esencji innego Jedi. Wystąpił z Zakonu i na własną rękę zaczął polowanie, stając się niesamowicie groźnym przeciwnikiem. Świadoma tego, Rada Jedi wysłała w pościg za nim czworo rycerzy, którzy osaczyli i pokonali Anzata na więziennej planecie Kiffex. Nie zdecydowali się jednak na zabicie go; nie byłoby to postępowanie godne Jedi. Zamiast tego uwięzili go w polu elektrycznym, gdzie po wsze czasy miał przypominać innym, czym jest ciemna strona. Tylko inny Jedi mógł wyłączyć pole.

Z czasem Volfe stał się lokalną legendą, do której zaczęły się odbywać pielgrzymki jego współbraci. Zawsze świadomy, wykształcił w sobie zdolność do wysysania esencji innych Anzatów, zamieniając ich w bezwolne sługi. Pielgrzymujący nadali mu przydomek: Marzyciel.

Kilka stuleci po uwięzieniu, przed anzackim mrocznym Jedi pojawiła się okazja wyrwania z więzienia: oto na Kiffex trafiła młoda twi'lekańska padawanka, Aayla Secura. Poszukiwała swojego mistrza, Quinlana Vosa, którego oskarżała o spowodowanie śmierci wujka. Bez wspomnień, zagubiona i pogrążona w gniewie, stała się idealnym materiałem na służkę. Karkko opętał ją i zmusił do wyłączenia więżącego go pola. Nie wyssał jednak jej zupy; potrzebował Secury do stworzenia armii zdegenerowanych Anzatów i ściągnięcia na planetę kolejnych Jedi.

Wkrótce potem na Kiffex przybył mistrz Aayli, Quinlan. Przedarł się do pałacu zajętego przez Karkka i nawrócił swoją padawankę na stronę jasności. Rozgniewany Anzat powalił ją błyskawicą Mocy, po czym wyzwał Vosa na pojedynek. Wykorzystując jego strach i wściekłość, oraz potęgując je produkowanymi przez siebie iluzjami, skłonił Quinlana do wypuszczenia słabych błyskawic. Był to pierwszy z wielu późniejszych kroków Kiffara ku ciemnej stronie Mocy. W końcu jednak sztuczki Volfe'a przestały spełniać swoją rolę i Anzat zginął, rozcięty w pasie ostrzem miecza świetlnego.

Ciekawostki

  • Volfe Karkko jako Jedi spędzał dużo czasu na studiowaniu holokronów Sithów. Znany był z chwalenia się innym Jedi, że członkowie jego rasy pamiętają pierwszego, najdawniejszego Sitha. Niektórzy historycy sądzą, że w dawnych czasach rasa Sithów napotkała Anzatów, którzy to wpoili im barbarzyńskie, okrutne poglądy na życie.[3]

Przypisy

  1. Ciemność
  2. The Official Star Wars Fact File 137
  3. Evil Never Dies: The Sith Dynasties

Źródła

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Volfe'a Karkko.