Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Sinker (klon)

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy żołnierza-klona. Zobacz też: inne znaczenie tego słowa.
Sinker.jpg
Sinker
Data i miejsce narodzin: 32 BBY, Kamino[1]
Miejsce pochodzenia: Kamino[1]
Rasa: Człowiek-klon[1]
Wzrost: 183 cm[1]
Kolor włosów: Czarne, przefarbowane na siwe
Kolor oczu: Brązowe
Kolor skóry: Śniada
Przynależność:
Profesja: Żołnierz-klon
Sinker był to żołnierz-klon w stopniu sierżanta. Należał do załogi Triumphant, gwiezdnego niszczyciela typu Venator, który był flagowym okrętem mistrza Jedi Plo Koona. Razem ze swoim dowódcą wziął udział w bitwie o układ Abregado.

Biografia

Młodość

Sinker jak każdy z milionów klonów mandaloriańskiego łowcy nagród Jango Fetta urodził się w 32 BBY na Kamino. Został wyhodowany dla Wielkiej Armii Republiki, po odpowiednim wyszkoleniu dołączył do niej w stopniu sierżanta.

Bitwa w układzie Abregado

W nieokreślonym czasie wojny, gdy Rada Jedi otrzymała raporty o nowej, tajemniczej broni Separatystów, postanowiła wysłać na jej poszukiwania mistrza Plo Koona i jego flotę. Sinker, który służył na Triumphant, flagowym okręcie Kel Dora, również miał wziąć udział w poszukiwaniach. Gdy wszystko zostało przygotowane, Republikanie rozpoczęli wędrówkę do miejsc, w których ostatnimi czasy widziano tajemniczą broń. Mimo dużego zaangażowania, ich misja przyniosła oczekiwany skutek dopiero w układzie Abregado. Tam okazało się, że nowym zagrożeniem ze strony wroga był okręt Malevolence.

Jego odkrycie pozwoliło Koonowi na zameldowanie się zwierzchnikom oraz na wydanie rozkazu do ataku. Nieoczekiwanie jednak, statek nieprzyjaciela posiadał większą siłę ognia. Z Malevolence wystrzelono potężny ładunek jonowy, który całkowicie unieruchomił okręty Republiki. Biorąc to pod uwagę, Koon wydał swoim podwładnym rozkaz do ewakuacji. Gdy Sinker się o tym dowiedział, wyruszył do kapsuł ratunkowych. Przy jednej z nich spotkał Jedi, Boosta i komandora Wolffe'a, po czym razem z nimi opuścił Triumphant.

Ucieczka ocaliła im życie, gdyż chwilę po opuszczeniu doków niszczyciela, Malevolence doprowadziła do jego zagłady. Mimo to, Republikanie nie mieli powodów do szczęścia. Okazało się, że w wyniku pospiesznej ewakuacji, wszystkie systemy kapsuły przestały działać. W związku z tym, Sinker postanowił je naprawić. Sierżant, przy pomocy Boosta, zaczął sprawdzać rożne kombinacje kabli, w nadziei na poprawienie sytuacji. Gdy mimo wysiłków naprawy nie przyniosły pożądanych skutków, Boost postanowił samodzielnie zająć się awarią. Jego prace okazały się skuteczne, przez co uszkodzona kapsuła odzyskała zasilanie. Niemal w tej samej chwili w komunikatorze pojawiła się prośba o pomoc od załogi kapsuły 1977. Żołnierz, który błagał o wsparcie, powiedział, że jego statek został zaatakowany przez droidy, które starały się rozszczelnić kadłub kapsuły. Nieoczekiwanie atakowany statek został dostrzeżony przez Boosta, przez co Sinker i jego towarzysze mogli obserwować działania robotów. Wiedząc, że nie byli w stanie pomóc, patrzyli jak żołnierze Konfederacji doprowadzili do śmierci ich braci.

Na ich nieszczęście, droidy zauważyły również ich kapsułę. W związku z tym, mistrz Koon rozkazał, by Sinker i Boost założyli swoje hełmy i razem z nim opuścili mały statek, w celu powstrzymania najeźdźców. Zgodnie z rozkazem, klony włożyli hełmy, a następnie razem ze swoim dowódcą stawili czoła robotom. Gdy jednak wojska Separatystów zorientowały się, że ich ofiary nie były bezbronne, postanowiły schronić się za kadłubem swojego statku. W związku z tym, Jedi Koon użył Mocy, by przetransportować Sinkera w miejsce, z którego mógłby pokonać wroga. Gdy jego działanie doszło do skutku, sierżant zniszczył wszystkie droidy za pomocą swego blastera, a następnie został przyciągnięty przez swojego dowódcę. Gdy sytuacja została względnie ustabilizowana, Sinker powiedział swoim towarzyszom, że od momentu katastrofy był pewien, że nikt nie przyjdzie im z pomocą. Jego słowa nie spodobały się generałowi Koonowi, który chciał wiedzieć dlaczego żołnierz tak uważał. Sierżant odparł dowódcy, że jego gatunek został stworzony by ginąć za Republikę i że pojedynczych osób nie opłaca się ratować. Nieoczekiwanie pojawiło się zaprzeczenie jego słów w postaci Twilight, którym przylecieli Anakin Skywalker i Ahsoka Tano. Jedi wciągnęli rozbitków na pokład swojego statku, po czym przekazali ich pod opiekę TB-2. Droid medyczny pobieżnie opatrzył żołnierzy oraz zapewnił, że szybko wrócą do zdrowia. Słowa te pozwoliły Jedi wrócić do swoich spraw. Gdy strażnicy pokoju odeszli, na pokładzie Twilight wyłączono zasilanie. Chcąc sprawdzić co się dzieje komandor Wolffe postanowił udać się na mostek. Słysząc to, TB-2 obiecał sam się tym zająć. Gdy wrócił, Sinker oraz jego towarzysze dowiedzieli się o ponownym ataku Malevolence. Jednak dzięki szybkiej interwencji Skywalkera, Republikanie zdołali uciec przed działem jonowym separatystycznego okrętu. Po dotarciu do sojuszniczej floty, Sinker oraz jego towarzysze zostali skierowani na leczenie.[2]

Bitwa o Khorm

Około rok po rozpoczęciu wojny Sinker, wraz z oddziałem Wolfpack pod dowództwem komandora Wolffe'a i Plo Koona, wyruszył na planetę Khorm, która została opanowana przez Separatystów. Bitwa miała duże znaczenie strategiczne, ponieważ na tej planecie znajdowały się złoża agrocytu, będącego doskonałym paliwem. W początkowej fazie bitwy siły Republiki zaatakowały i przejęły przetwórnię agrocytu. W tym samym czasie flota Republiki odkryła, iż Separatyści posiadają na powierzchni planety stację kontroli pogody, co uniemożliwiało Republice wykorzystanie wsparcia z powietrza. Kiedy Plo Koon, Kit Fisto oraz oddział klonów wyruszyli w celu zniszczenia stacji, Sinker wraz ze swoim oddziałem chronił zdobytą przetwórnię. Atak Separatystów, którym dowodziła komandor Asajj Ventress, okazał się zbyt silny. Podczas walki zginął mistrz Tauht. Dowództwo przejął kapitan Ozzel, który wydał rozkaz kapitulacji. On, Sinker, Boost, Comet, Wolffe oraz dwaj inni żołnierze trafili do niewoli. Podczas przesłuchiwania Ozzela Ventress zabiła dwa klony. Przerażony kapitan wyjawił cel misji Jedi. Później Wolffe wraz z podwładnymi zdołali uciec, zabierając ze sobą Ozzela, i zdobycznym czołgiem AAT wrócić do bazy Republiki. Zostali ponownie zaatakowani, jednak w tym czasie zniszczono stację kontroli pogody i flota Republiki zniszczyła oddziały Separatystów. Niedobitki wycofały się do kopalni agrocytu. Znajdowali się tam zniewoleni tubylcy. Jedi, chcąc ich uratować, postanowili dostać się do kopalni i unieszkodliwić działa, które strzelały pociskami o zwiększonej dzięki agrocytowi mocy. Podczas tej akcji, zakończonej zwycięstwem Republiki, Sinker wraz z Boostem i Wolffe'em brał udział w ataku dywersyjnym.

Felucia

"Skoro myśliwce tu spadły, to nasi są już bardzo blisko."
— Obi-Wan Kenobi do Anakina Skywalkera.[3]
Ewakuacja na Felucii.

Następnym zadaniem Sinkera było przeprowadzenie ewakuacji żołnierzy Obi-Wana Kenobiego i Anakina Skywalkera. Po przełamaniu blokady i dotarciu do okrążonych przez droidy oddziałów Sinker i jego bracia osłaniali odwrót pozostałych klonów, strzelając do robotów Konfederacji. Następnie kanonierki wyruszyły do dżungli, gdzie wlaczył oddział, dowodzony przez Ahsokę Tano. Po kolejnej potyczce LAAT/i wystartowały i opuściły Felucię.

Vanqor

Po jakimś czasie Wolfpack została wysłana na Vanqor, gdzie we wraku niszczyciela Endurance znajdowali się ranni Skywalker i Mace Windu. Kiedy klony utrzymywały mostek dzięki linkom dynamicznym, a Plo Koon i ahsoka Tano używali mocy, aby im pomóc, Wolffe i comet weszli na pokład i uratowali rannych Jedi. Po chwili ich kanonierka wystartowała, a mostek Endurance uległ zniszczeniu.

Misja na Loli Sayu

Kiedy elitarny oddział, odbijający jeńców z cytadeli, porosił o ewakuację, flota Republiki rozpoczęła walkę z krążownikami wroga, a kanonierka z Sinkerem i jego braćmi na pokładzie wyruszyła na małą wysepkę, będącą miejscem spotkania. Tam ewakuowano żołnierzy. Następnie LAAT/i powróciła do floty, która wycofała się z systemu.

Ponownie na Felucii

"Comet, Sinker, Boost, na górę!"
— Ahsoka Tano podczas szturmu na bazę Separatystów.[4]

Po jakimś czasie na Felucję skierowano dywizję klonów, w skład które weszła drużyna Wolfpack. Po przełamaniu obrony droidów oddziały klonów przygotowywały się do szturmu na bazę Separatystów, w której konfederacja skupiła swoją obronę. Sinker został włączony do grupy Ahsoki Tano, która miała dokonać ataku na tylni mur posterunku wroga. Po drodze Ahsoka wyczuła coś dziwnego, jednak zignorowała ten fakt. Podczas walki Sinker i jego bracia, wdzierający się do bazy, byli osłaniani przez komandor Tano. Zajęci walką z droidami, broniącymi posterunku, nie zauważyli, jak Ahsoka została porwana przez Trandoshanina. Po zajęciu bazy klony kilkakrotnie przeszukały okolicę, w celu odnalezienia zaginionej Jedi, jednak nie przyniosło to żadnego skutku.

Na Aleenie

Wolfpack na Aleenie.
– Wygląda na to, że gruzy blokują wejście.
– Ja się tym zajmę.
– Zaraz, spokojnie, Boost! Chcesz, żeby to wszystko zawaliło się nam na głowy?
– Za dużo się martwisz!
— Sinker i Boost.[5]

Kiedy na Aleenie nastąpiły gwałtowne trzęsienia ziemi, konwój Republiki, w skład którego wchodziła drużyna Wolfpack, dostał rozkaz przerwania przygotowań do blokady Qiilury i dostarczenia pomocy mieszkańcom poszkodowanej planety. Po wylądowaniu Sinker został wysłany z Boostem i R2-D2 do głównego komputera, aby dokonać naprawy i przywrócić zasilanie. Po pewnym czasie klony zostały wezwane do komandora Wolffa. Ofrcer rozkazał im pomóc przy budowie szpitala polowego i kuchni. Po pewnym czasie Sinker i Boost odszukali R2 i C-3PO, po czym zaprowadzili je do strefy lądowania. Republikanie opuścili Aleen, zostawiając instrukcje, dotyczące wykorzystania przywiezionych zapasów.

W niewoli

Podczas powrotu z planety Aleen okręt, przewożący drużynę Wolfpack został zaatakowany przez flotę generała Greviousa. Separatyści dokonali abordażu na republikańską jednostkę. Po krótkiej walce Adi Gallia, komandor Wolffe, Sinker, Boost i Comet trafili do niewoli. Po krótkim czasie okręt, na którym przetrzymywano jeńców, starł się z silną flotą, dowodzoną przez Plo Koona. Z powodu przewagi wroga generał Grievous uciekł. Jeńcy, schwytani w poprzedniej bitwie, zostali uwolnieni.

Bitwa o Kadavo

Wolfpack na Kadavo.

Po jakimś czasie drużyna Wolfpack poleciała na Kadavo. Mieli tam pomóc Anakinowi Skywalkerowi w uwolnieniu togrutańskich niewolników. Ponieważ Togrutanie zostali uwięzieni wewnątrz zygeriańskiej placówki, krążownik nie mógł ich podjąć na platformie lądowniczej. Kiedy naczelnik więzienia uruchomił zapadnię pod nogami niewolników, krążownik dostał się pod placówkę. Żołnierze Wolfpack, w tym Sinker, zamontowali liny, po których Togrutanie mogli dostać się na pokład. Później klony pomagały niewolnikom w przeprawie. Po podjęciu wszystkich więźniów, krążownik wycofał się, a kanonierki i myśliwce Z-95 ostrzelały podpory obozu, niszcząc placówkę.

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!