Noce Coruscant I: Pogrom Jedi

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Noce Coruscant I: Pogrom Jedi
Coruscant Nights I: Jedi Twilight
Autor/rzy: Michael Reaves
Ilustracja na okładce: Glen Orbik
Informacje wydawnicze
Wydanie oryginalne: Del Rey
24 czerwca 2008
Wydanie polskie: Wydawnictwo Amber
18 listopada 2008
Przekład: Andrzej Syrzycki
Typ publikacji: Powieść
Seria/Cykl: Noce Coruscant
Tom/Część: 1 z 3
Następny/a: Noce Coruscant II: Aleja cieni
Pełne informacje o wydaniach
Chronologia w uniwersum
Kanoniczność: Legendy
Okres historyczny: Era Imperium
Czas akcji: 19 BBY


Noce Coruscant I: Pogrom Jedi (Coruscant Nights I: Jedi Twilight) to powieść autorstwa Michaela Reavesa, stanowiąca pierwszy tom trylogii Noce Coruscant. Książka ukazała się w USA 24 czerwca 2008 nakładem wydawnictwa Del Rey, natomiast 18 listopada tego roku została wydana w Polsce przez Wydawnictwo Amber, stając się wówczas najszybciej przetłumaczoną na język polski pozycją z uniwersum Gwiezdnych wojen. Autorem ilustracji na okładce jest Glen Orbik.

Opis książki

Oryginalny

With the dark ascension of the Empire, and the Jedi Knights virtually wiped out, one Jedi who escaped the massacre is slated for a date with destiny—and a confrontation with Darth Vader.

Jax Pavan is one of the few Jedi Knights who miraculously survived the slaughter that followed Palpatine's ruthless Order 66. Now, deep in Coruscant's Blackpit Slums, Jax ekes out a living as a private investigator, trying to help people in need while concealing his Jedi identity and staying one step ahead of the killers out for Jedi blood. Others search for the elusive Jax too. Hard-boiled reporter Den Dhur and his buddy, the highly unorthodox droid I-5YQ, have shocking news to bring Jax—about the father he never knew.

But when Jax learns that his old Jedi Master has been killed, leaving behind the request that Jax finish a mission critical to the resistance, Jax has no choice but to emerge from hiding—and risk detection by Darth Vader to fulfill his Master's dying wish.

Polski

Trwają mroczne rządy Imperium. Niemal wszyscy rycerze Jedi zginęli. Jax Pavan jest jednym z nielicznych, którym udało się uniknąć zagłady. Zarabia na życie jako łowca nagród, ukrywając swoją prawdziwą tożsamość i starając się nie dać schwytać żądnym krwi Jedi skrytobójcom. Nagle dowiaduje się, że jego dawny mistrz został zabity. Przed śmiercią prosił, aby Pavan doprowadził do końca ważne zadanie. Jax nie ma wyboru. Musi wyjść z ukrycia i spełnić ostatnie życzenie umierającego mentora, ryzykując, że odnajdzie go Darth Vader...

Streszczenie

W tym haśle należy dodać lub rozbudować streszczenie oraz spis zawartości.

Gdyby androidy umiały myśleć, żadnego z nas by tu nie było, prawda?Obi-Wan Kenobi, Dawno temu, w odległej galaktyce...

Część I: Życie podczas wojny

Mistrz Jedi Even Piell, ukrywający się na dolnych poziomach Coruscant po zniszczeniu Zakonu Jedi, przemierza Karmazynowy Korytarz w poszukiwaniu dawnego padawana, Jaxa Pavana. Gdy w pewnej chwili wyczuwa zbliżający się oddział szturmowców, ukrywa się w pobliskim budynku. Jedi stara się przedostać na drugą stronę ulicy i uniknąć walki. Wchodzi do turbowindy, jednak do pomieszczenia wpadają żołnierze, i unieruchamiają ją za pomocą strzałów z blasterów. Za pomocą miecza świetlnego wycina dziurę w szybie i staje naprzeciw wrogom.

Tymczasem Nick Rostu, który niedawno dołączył do ruchu oporu Whiplash wraz z sześcioma innymi członkami organizacji, wyrusza na rozpoznanie. Obserwuje, jak oddział szturmowców wchodzi do budynku, podążając za Lannikiem. Wraz z sześcioma kompanami wyrusza mu na pomoc. Mistrz Piell próbuje wydostać się z pola walki. Gdy zbliża się do drzwi, szturmowcy oślepiają go, a następnie atakują granatem. W wyniku eksplozji doznaje krytycznych obrażeń wewnętrznych. W między czasie szturmowców atakuje oddział Rostu. Podczas gdy jego ludzie walczą, Nick próbuje pomóc Jedi. Lannik przekazuje Rostu misję do wykonania po czym umiera. Szturmowcy zabierają rannych i uciekają.

Rycerz Jedi i łowca nagród Jax Pavan spotyka się na dolnych poziomach Coruscant z huttańskim gangsterem Rokko. Hutt nie chce zapłacić Jaksowi 15 tysięcy kredytów za dostarczenie Cereanina Toh Reva Chryyxa, który popełnił samobójstwo gdy stanął przed obliczem gangstera. Jedi domaga się wypłaty, wiec Rokko rozkazuje swoim dwóm ochroniarzom zabić Pavana, jednak ten rozbraja ich za pomocą Mocy. Trójka gangsterów ucieka. Jax uświadamia sobie, że ujawnił iż jest rycerzem Jedi. Wraca do mikroconapty, w której mieszkał i szykuje się do ucieczki.

Zawartość

[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Ciekawostki

  • Książka jest podzielone na 3 części:
    • Życie podczas wojny
    • Jak na górze, tak na dole
    • Zdziczałe miasto
  • W polskim wydaniu, w wyniku błędu, strony 225-232 zostały wydrukowane dwukrotnie.

Wydania

Data premiery Kraj wydania Numer ISBN Wydawnictwo Objętość Format Cena
2008, 24 czerwca USA 0345477502 Del Rey 350 stron Druk (miękka) --
2008, 18 listopada Polska -- Wydawnictwo Amber 280 stron Druk (miękka) 29,90 PLN

Galeria

Recenzje

Linki zewnętrzne


Noce Coruscant
[Pokaż/Ukryj]