Noce Coruscant

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Coruscant, stolica Imperium i miejsce akcji serii.

Noce Coruscant (Coruscant Nights) to trylogia powieści autorstwa Michaela Reavesa oraz Mayi Kaathryn Bohnhoff traktująca o losach rycerza Jedi Jaksa Pavana oraz jego towarzyszy w perspektywie pierwszych miesięcy po upadku Republiki i powstaniu Imperium (19-18 BBY).

Powieści

Tom Tytuł polski Tytuł oryginalny Data wydania (USA) Data wydania (Polska)
I Pogrom Jedi Jedi Twilight 24 czerwca 2008 18 listopada 2008
II Aleja cieni Street of Shadows 26 sierpnia 2008 8 października 2009
III Ścieżki Mocy Patterns of Force 27 stycznia 2009 10 listopada 2009

Fabuła

Główny wątek

Jax Pavan.

Pomimo wspólnego tytułu, książki nie stanowią trylogii w klasycznym tego słowa znaczeniu. Każda powieść zawiera odrębną, zamkniętą historię, która mogłaby równie dobrze występować oddzielnie. Tym, co spaja wszystkie trzy części jest postać głównego bohatera, Jaksa Pavana, oraz jego towarzysze - droid I-5YQ, Szara Paladynka Laranth Tarak, reporter Den Dhur i Haninum Tyk Rhinann, były adiutant Dartha Vadera. Mroczny Lord Sithów jest również głównym antagonistą w trylogii. Książki łączy też miejsce akcji, czyli planeta Coruscant, na której rozrywa się cała akcja. Ponadto główne wątki we wszystkich trzech powieściach obracają się wokół trzech przedmiotów: kryształu pyronium, ekstraktu z boty oraz holokronu Dartha Ramage'a, który zawiera informacje o sposobach i skutkach połączenia właściwości dwóch pierwszych przedmiotów.

Trzy przedmioty, które w różny sposób trafiły w ręce członków drużyny Pavana, są obiektem pożądania Dartha Vadera i główną przyczyną poszukiwań Jaksa na Coruscant. Zarówno bota, jak i pyronium mają niezwykłe własności związane z Mocą, a połączone dzięki informacjom ze starożytnego holokronu, mogą uczynić ich posiadacza użytkownikiem "kosmicznej Mocy".

Wątki poboczne

Książę Xizor.

Poza głównym wątkiem, w każdej części trylogii rozgrywają się dwa lub trzy równoległe wątki, które ostatecznie się ze sobą łączą. Niemniej, poza poszukiwaniami Jaksa przez Vadera, oraz historią ojca Jedi i jego droida, który zachowuje się jak inteligentna, potrafiąca okazywać emocje istota, każda książka mogłaby stanowić oddzielną całość. Ponadto pod koniec każdej z nich oba wątki są zamykane, co powoduje, że czytelnik nie musi koniecznie znać poprzednich części.

Główną osią każdej powieści są dwa lub trzy wątki. Jeden z nich prezentuje historię Jaksa Pavana, natomiast pozostałe skupiają się na innej postaci. Jednakże, chociaż bohaterowie nie zawsze są tego świadomi, obie historie silnie się przeplatają, a pod koniec osiągają wspólny punkt kulminacyjny. Ponadto oba wątki silnie spaja postać Czarnego Lorda, który występuje w obu historiach.

Podsumowanie wątków serii

Aurra Sing.

Bohaterowie

Akcja całej tetralogii jest spojona między innymi historią głównych bohaterów, w tym grupy Pavana, a także postacią Dartha Vadera. Poniżej znajduje się spis najważniejszych bohaterów serii.

Główni

  • Jax Pavan - rycerz Jedi, syn Lorna Pavana i uczeń mistrza Evena Piella. Jest jednym z nielicznych Jedi, którzy przeżyli Rozkaz 66 oraz członkiem ruchu oporu Whiplash.
  • Darth Vader - dawniej Jedi Anakin Skywalker. Pod wpływem Palpatine'a przeszedł na ciemną stronę i został prawą ręką Imperatora. Poszukuje Jaksa Pavana by odzyskać botę, pyronium i holokron Dartha Ramage'a.
  • I-5YQ - droid protokolarny, w którym dokonano prawie niemożliwych modyfikacji. I-5 jest obdarzony samoświadomością, potrafi odczuwać i okazywać emocje, jest przywiązany do towarzyszy i zachowuje się jak istota żywa. Potrafi także walczyć. Na prośbę swojego zmarłego właściciela, ojca Jaksa, chroni młodego Jedi.
  • Den Dhur - sullustański reporter z czasów wojen klonów, przyjaciel I-5. Razem z droidem towarzyszył Barrissie Offee podczas misji na Dragonarze. Jest członkiem grupy Jaksa i Whiplasha.
  • Laranth Tarak - twi'lekańska Szara Paladynka, przyjaciółka Jaksa, towarzyszy mu w czasie jego misji. Jest oschła i zamknięta w sobie, ukrywa miłość do Pavana.
  • Haninum Tyk Rhinann - Elomin, dawny adiutant Vadera, któremu wykradł holokron. Dołączył do grupy Jaksa, by uniknąć śmierci, jednak nie jest do końca szczery z pozostałymi. Chce zdobyć dla siebie botę. Ponadto jest specjalistą od informatyki i zaopatrzenia.
  • Dejah Duare - Zeltronka, partnerka zamordowanego Vesa Volette. Wciąż szuka nowych podniet, więc odrzucona przez Jaksa, zdradza drużynę, potajemnie współpracując z Inkwizycją.

Drugoplanowi

Darth Vader.
  • Pol Haus - Zabrak, prefekt policji na Coruscant. Stara się nie mieszać do polityki, ale potajemnie wspiera Whiplasha.
  • Kaird - zabójca Czarnego Słońca. Konkuruje z Xizorem, o tytuł vigo, który umożliwi mu powrót na rodzinną planetę.
  • Dal Perhi - przywódca Czarnego Słońca.
  • Nick Rostu - bohater wojen klonów, pochodzi z planety Haruun Kal. Jest przyjacielem Jaksa, ale musi go zdradzić, by ratować swój Ghôsh.
  • Tuden Sal - dawny przyjaciel Lorna Pavana, członek Whiplasha. Nie wykonał zadania dla Lorna i dlatego I-5 żywi do niego głęboką urazę. Planuje zamach na Imperatora.
  • Kajin Savaros - młody, wrażliwy na Moc chłopak. Ma olbrzymie zdolności, jednakże nie potrafi ich kontrolować. Zostaje uczniem Jaksa.
  • Aurra Sing - łowczyni nagród, zatrudniona przez Dartha Vadera do odnalezienia Jaksa Pavana. Kiedyś miała być Jedi, ale nie dokończyła szkolenia. Jednakże umie posługiwać się Mocą i mieczami świetlnymi.
  • Probus Tesla - młody, jeden z najbardziej uzdolnionych inkwizytorów, na usługach samego Vadera. Jego zadaniem jest odnalezienie Jaksa Pavana. Poluje też na młodego Kajina Savarosa.
  • Gregar Typho - członek straży królewskiej na Naboo i bratanek kapitana Panaki. Potajemnie kochał Padmé i prowadzi śledztwo w sprawie jej śmierci. Potrafi walczyć mieczem świetlnym.
  • Ves Volette - partner Dejah Duare i rzeźbiarz światła. W sprawie jego śmierci Jax Pavan prowadzi śledztwo.
  • Vlaçan i Kirma Umber - baron i baronowa Umber, przyjaciele i wielbiciele sztuki Vesa Volette.
  • Xizor - Falleen i wysoko postawiony członek Czarnego Słońca. Spiskuje przeciwko Kairdowi.
  • Thi Xon Yimmon - Cereanin, przywódca Whiplasha, żyje zgodnie z kodeksem Jedi.

Ciekawostki

W każdym tomie, poza Darthem Vaderem występuje antagonista, który pojawia się tylko w jednej z części, a jego historia przeplata się z pozostałymi głównymi wątkami. Pod koniec każdego tomu dochodzi do konfrontacji, którą przegrywają, jednak udaje im się przeżyć i uciec. W poszczególnych tomach są to odpowiednio:

  • Pogrom Jedi - książę Xizor walczy z Pavanem, jednak w ostatniej chwili ratuje się przed eksplozją w dzielnicy fabrycznej.
  • Aleja cieni - łowczyni nagród Aurra Sing pojedynkuje się z Jaksem, po czym zostaje wciągnięta do maszyny budowlanej, jednak w nieznany sposób ratuje się.
  • Ścieżki Mocy - inkwizytor Probus Tesla, ucieka podczas konfrontacji w siedzibie Imperialnego Biura Bezpieczeństwa tuż przed przybyciem agentów Whiplasha.

Moc

Pojawienie się Evena Piella w książce stało się sprzeczne z chronologią Expanded Universe po emisji   Ratunku z Cytadeli.

W serii bardzo często poruszany jest temat Mocy, pod kątem więzi z nią i jej odczuwania.

  • Wici Mocy - jest to sposób w jaki niektórzy, między innymi Jaks Pavan "widzą" Moc. Według Jaksa wici są swojego rodzaju nićmi otaczającymi wszelkie elementy otoczenia, dzięki którym można wykryć przebywające w pobliżu istoty czy poznać ich zamiary. Dzięki temu, że Pavan wyczuł niegdyś wici Mocy Anakina Skywalkera, w czasie konfrontacji w siedzibie Imperialnego Biura Bezpieczeństwa rozpoznał, że to on jest Darthem Vaderem.
  • Moc jako rzeka - w taki sposób Moc odczuwał Kajin Savaros. Chłopak miał potężne zdolności, dzięki którym potrafił robić niewytłumaczalne, przeczące prawom fizyki i Mocy rzeczy. Jednakże nie umiał kontrolować fali Mocy, w związku z czym czasami następowały ataki, w których Moc przejmowała kontrolę nad Kajinem, który nie mogąc nic zrobić, siał wokół zniszczenie.
  • Sny wspierane Mocą - w czasie pobytu na Coruscant Jax doznał snu wspieranego Mocą. Był on o tyle niejasny, że ukazywał wydarzenia niezgodnie z ich rzeczywistym przebiegiem. Podczas przekazywania Pavanowi pyronium, Skywalker nic nie mówił na temat kryształu. Tymczasem w wizji Jaksa, Anakin zdradził, że pyronium pozwala "przekroczyć granice Mocy", po czym jego ciało zaczęło płonąć.
  • Pyronium i bota - dwie substancje mające niezwykłe właściwości związane z Mocą. Pyronium i bota osobno miały pozwolić na kontakt z "kosmiczną Mocą", natomiast razem miały uczynić właściciela niemalże bóstwem. Nie wiadomo jednak jakie skutki miałoby to w rzeczywistości, gdyż dane z holokronu Dartha Ramage'a nie zostały odczytane, a Vader użył obu substancji w niewłaściwy sposób, siejąc niekontrolowane zniszczenie.
  • Łuski taozina - płytki pancerza zwierzęcia żyjącego w jaskiniach w głębinach Coruscant, zapewniające niewidoczność w Mocy. Inkwizytorzy używając talizmanów z łuskami, stanowili swojego rodzaju "dziurę" w Mocy.
  • Rzeźby świetlne Vesa Volette - zawierały kryształy używane przy budowie miecza świetlnego. Jax odkrył, że odpowiednio skonfigurowane pozwalają osłonić użytkownika Mocy w taki sposób, by nikt nie wiedział o jej użyciu.

Nawiązania

Gregar Typho.

Noce Coruscant są silnie powiązane fabularnie z wcześniejszymi książkami Michaela Reavesa. Jedną z nich jest Darth Maul: Łowca z mroku, w której pojawia się ojciec Jaksa, Lorn Pavan oraz I-5YQ. Ponadto w książce po raz pierwszy pojawia się holokronu Dartha Ramage'a. Trylogia Reavesa jest silnie powiązana z inną serią książkową, którą napisał razem ze Stevem Perrym. Dylogia MedStar, której akcja rozgrywa się w czasie wojen klonów, razem z Łowcą z mroku jest swoistym prequelem Nocy Coruscant. Akcja dylogii rozgrywa się między innymi na Dragonarze, gdzie Barrissa Offee odkrywa niezwykłe właściwości boty. Ponadto towarzyszą jej Den Dhur oraz I-5YQ, należący do grupy głównych bohaterów trylogii.

Autorzy

Głównym autorem trylogii jest pisarz Michael Reaves i on też napisał dwa pierwsze tomy serii. Trzecia książka, Ścieżki Mocy powstała przy współudziale Mayi Kaathryn Bohnhoff, jednakże jako autor został wymieniony w książce jedynie Reaves. 1 marca 2010, Sue Rostoni ogłosiła na oficjalnym forum Gwiezdnych wojen, że w 2012 roku seria doczeka się czwartego i ostatniego tomu, który Reaves pisze, już oficjalnie, razem z Bohnhoff. Jednakże w lipcu 2012 roku poinformowano, że Ostatni Jedi będzie odrębną powieścią, ukazującą dalsze losy bohaterów trylogii. Ponadto oboje pracowali nad inną wspólną powieścią, zatytułowaną Mroczne gry, która ukazała się 29 listopada 2011 roku i jest oficjalnie pierwszą pracą Mayi w uniwersum Gwiezdnych wojen.

Kwestia Evena Piella

Na początku pierwszego tomu trylogii pojawia się członek Rady Jedi, mistrz Pavana, Even Piell. Umierając, powierza on swojemu uczniowi misję odnalezienia droida 10-4TO. Postać tę zdecydowano się umieścić w książce ze względu na to, że w Zemście Sithów nie ukazano jego śmierci ani nie wyjaśniono w żaden sposób jego nieobecności. Nie określono również, czyje miejsce Anakin Skywalker zajął w Radzie Jedi, zdecydowano więc, że to Even Piell zginie na początku Pogromu Jedi.[1] Jednakże w sześćdziesiątym czwartym odcinku serialu Wojny klonów, wyemitowanym prawie trzy lata po premierze książki, ukazano nową wersję śmierci Piella, który według serialu zginął jeszcze w czasie wojen klonów, co miało uzasadnić jego nieobecność i wolne miejsce w Radzie w trzecim epizodzie. Początkowo Leland Chee dawał do zrozumienia, że Piell nigdy nie był mistrzem Pavana[1], jednak z czasem zmieniono zdanie i potwierdzono, że Lannik w pewnym nieokreślonym momencie faktycznie pełnił tę funkcję. Jednakże do tej pory nie wyjaśniono, kto właściwie zlecił Pavanowi poszukiwania droida, otwarta zostaje więc kwestia zgodności wydarzeń rozpoczynających Noce Coruscant z resztą Expanded Universe.

W sierpniu 2012 roku Chee wspomniał o możliwości przedruku książki z uwzględnieniem zmian[2], jednak ostatecznie z tego zrezygnowano, a w przyszłych materiałach odnoszących się do tych wydarzeń konkretne imiona będą po prostu pomijane[3].

W kwietniu 2014 roku całe Expanded Universe zostało wyłączone z kanonu i umieszczone pod szyldem Legend. W związku z tym nie tylko sporny fragment, ale i cała seria książkowa stały się oficjalnie niekanoniczne. Jednakże w obrębie Legend problem wciąż pozostaje nierozwiązany, gdyż wydarzenia z serialu stanowią część obu linii wydawniczych. Ze względu na powstawanie nowego, spójnego kanonu, kwestia ta pozostanie najprawdopodobniej nierozstrzygnięta.[4]

Galeria okładek

Polskie

Oryginalne

Przypisy


Noce Coruscant
[Pokaż/Ukryj]