Inkwizycja/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Inkwizycja
Twórca/Twórcy Darth Vader
Przywódca/Przywódcy
Lokacja/Lokacje
Data założenia 19 BBY
Przynależność Imperium GalaktyczneInkwizycja była tajną organizacją, wchodzącą w skład Wywiadu Imperium. Należeli do niej wyczuleni na Moc, świetnie wyszkoleni agenci, zwani Inkwizytorami. Każdy z nich odpowiadał bezpośrednio przed Imperatorem Palpatinem. W większości byli szkoleni osobiście przez Dartha Vadera na Byss, chociaż nie wszyscy i nie zawsze. Z czasem Inkwizycja sama szkoliła kolejnych członków.

Opis

Inkwizycja.

Podstawowym zadaniem tego oddziału było wyszukiwanie zbiegłych Jedi i innych jednostek, które przejawiały wrażliwość na Moc. Takich uprzednio zlokalizowanych i pochwyconych poddawano serii tortur. Więźniom oferowano amnestię, co wiązało się z przejściem na ciemną stronę Mocy oraz służbą u Imperatora. Część oczywiście przystawała na zaproponowane warunki, niezłomni zaś zazwyczaj kończyli swój żywot w męczarniach podczas następnych katuszy.

Warto wiedzieć, że Inkwizytorzy byli jednymi z nielicznych osób w Imperium, które miały prawo do posiadania miecza świetlnego.

Od początków Imperium zadaniem Inkwizycji było tropienie i eliminowanie pozostałości po Jedi oraz ich samych. Często asystowali w tym względzie Darthowi Vaderowi, biorąc na siebie tym samym część odpowiedzialności za przeprowadzenie Czystki Jedi. Ich baza mieściła się w Cytadeli Inkwizycji na planecie Prakith w Głębokim Jądrze; to tutaj Inkwizycja dostawała przydziały i wymieniała się informacjami. Często współpracowali też z Wywiadem, z reguły przy torturach.

Po śmierci Imperatora w bitwie o Endor pozostali przy życiu Inkwizytorzy z reguły usiłowali sięgnąć po władzę, wdając się w walki wewnętrzne. Niektórzy jednak nie mieszali się do sporów o tron, wiedząc, że Palpatine jest w stanie powrócić. Wielu dołączyło do Związku Pięciu Gwiazd pod wodzą Wielkiego Kwestora Sądowego. To na jego polecenie Jerec wyruszył na poszukiwania Doliny Jedi.

Po śmierci ostatniego z klonów Imperatora nie pozostało wielu żywych Inkwizytorów; już wcześniej Palpatine zastąpił na swoje potrzeby Inkwizycję Mroczną Elitą. Ci, którzy nie chcieli wypaść z obiegu, zmusili swojego młodego ucznia imieniem Brakiss do próby infiltracji Akademii Jedi na Yavinie 4. Brakiss regularnie zaopatrywał Inkwizytorów w informacje o Prakseum, dopóki nie wyrwał się spod ich kontroli i nie uciekł, sprzymierzając się później z Kuellerem.

Źródła

Inkwizytor szeregowa Lanu Pasiq