Jerec

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Jerec
Data i miejsce śmierci: 5 ABY
Miejsce pochodzenia: Alpheridies (prawdopodobnie)
Rasa: Miraluka
Wzrost: 186 cm
Kolor włosów: Jasnobrązowe
Kolor oczu: Brak
Przynależność:
Profesja: Inkwizytor




Jerec był upadłym Jedi z rasy Miraluka, jednym z popleczników i podwładnych Palpatine'a.

Członek Inkwizycji, z polecenia Imperatora wyszukiwał i zabijał lub starał się przeciągać na ciemną stronę osoby obdarzone zdolnościami korzystania z Mocy. Znany jest głównie z poszukiwań Doliny Jedi i zatargu z Kylem Katarnem.

Biografia

Szkolenie na Jedi

Choć fizycznie niewidomy, widział doskonale przez Moc (co było zresztą cechą jego rasy), co pewnego dnia zwróciło na niego uwagę Jedi Jocasty Nu, pracującej wtedy w Korpusach Eksploracyjnych, która postanowiła wziąć młodego chłopaka na swego padawana. Szkolenie przebiegało dobrze, Jocaście udało się obudzić uśpione w Jerecu ambicje i żądzę wiedzy. Wraz z rozwojem jego umiejętności rosło w nim przekonanie, że wiedza to potęga, nieskończona potęga, której nigdy za wiele.

Z czasem Jerec stał się rycerzem, a następnie, po wyszkoleniu własnej uczennicy, Ameesy Darys, mistrzem Jedi. Wtedy też urodziło się w nim przekonanie, że poznał już wszystko co miała do zaoferowania jasna strona. Chociaż jego mistrzyni odeszła z czynnej służby i zajęła się Archiwami Jedi na Coruscant, Jerec wciąż był członkiem Korpusów Eksploracyjnych i jednym z nielicznych Jedi, którzy posługiwali się płynnie językiem Sithów. Przed wojnami klonów wraz z grupą innych Jedi i Korpusami Eksploracyjnymi poszukiwał starożytnych artefaktów po dawno zapomnianych kulturach, gdzieś w Nieznanych Regionach.

Ciemna strona Mocy

Desann i Jerec[1].

Wrócił do znanej galaktyki już po proklamowaniu Imperium, by odkryć, że Zakon Jedi przestał istnieć, podobnie, jak Republika. Jego statek przechwycony został przez inkwizytora Tremayne'a, zaś Jerec bez oporów nawrócił się na ciemną stronę oraz wstąpił do samej Inkwizycji, w której poddał się szkoleniu Dartha Vadera i Palpatine'a. Został dopuszczony do studiowania Kompendium ciemnej strony autorstwa Imperatora, gdzie wyczytał o jego pomyśle powiązania ze swoją wolą siedmiu lub więcej Mrocznych Jedi, których siła oraz umiejętności byłyby potęgowane przez jego wpływ, czyniąc ich niezwyciężonymi. Palpatine jednak nie wprowadził tego planu w życie (chociaż zdarzało mu się korzystać z medytacji bojowej, i to dość często), co jeszcze bardziej zaintrygowało Jereca. Gdzieś w głębi duszy chciał stworzyć sobie taki korpus Mrocznych Jedi (w zamysłach Palpatine'a nazywany Mroczną Elitą). W tym to okresie też zetknął się z Prorokami Ciemnej Strony, w tym Lordem Cronalem, od którego miał później dowiedzieć się o istnieniu Doliny Jedi.

Jerec dobrze odnalazł się w nowych warunkach, zdobywał coraz więcej zaszczytów i brał udział w rozmaitych działaniach Imperium - między innymi w promocji kandydatów na oficerów na Caridzie. Nie zapominał jednak o swoich inkwizytorskich obowiązkach i wypełniał je z budzącą niepokój gorliwością. Ambicja Jereca nie umknęła uwadze Palpatine'a, który wyczuwał w swoim Inkwizytorze chęć stworzenia własnej Mrocznej Elity, skutecznie jednak przez Imperatora powstrzymywaną. Na wszelki wypadek jednak kapitanem Vengeance, okrętu flagowego Mrocznego Jedi, został Thrawn, który przy okazji miał mieć oko na Inkwizytora. Jerec został również mianowany władcą księżyca Sulon, tworząc na nim urządzony z przepychem pałac ku swojej czci. Na planecie tej dokonał krwawej pacyfikacji farmerów, którzy sprzeciwiali się jego surowym rządom, starając się jednak zamaskować swoje działania tak, by odpowiedzialność za nie zrzucić na rebeliantów. Głowę jednego z przywódców buntowników, Morgana Katarna, z jego polecenia zatknięto na palu na murze otaczającym siedzibę Jereca.

W okresie poprzedzającym bitwę o Hoth Jerec w swoim pędzie do wiedzy i potęgi usiłował odnaleźć istotę władającą umysłami, znaną jako Zarodnia, by stworzyć sobie armię niewolników. Bestia jednak nie dała się opanować, zamiast tego zniszczyła Zemstę. Jerec kazał jednak wydobyć i przenieść jej centralny komputer do nowego Gwiezdnego Niszczyciela, Revenge II, który z kolei przekazał w ręce admirała Ozzela i jego Eskadry Śmierci, mając już jednak własność Gwiezdny Niszczyciel typu Super, również Vengeance; okręt najlepiej odpowiadający jego ambicjom, które po porażce z Zarodnią był mocno nadszarpnięte. Postanowił przygotować się zawczasu na wszelkie niepowodzenia i zadbać o popleczników; znalazł jednego z nich w wielkim moffie Ardusie Kaine, a także wśród Proroków Ciemnej Strony. Zebrał także swój korpus względnie lojalnych Mrocznych Jedi: Boca, Sariss, Yuna, Mawa (który służył mu już wcześniej), Gorca i Pica. Chciał po cichu uczynić z nich swoją Mroczną Elitę.

Poszukiwania Doliny Jedi

Jerec w Dolinie Jedi.

Po bitwie o Endor Jerec wraz z kilkoma innymi Inkwizytorami przyłączył się do stronnictwa wielkiego moffa Kaine. Rok później za sprawą Blackhole'a dowiedział się o odrodzeniu Imperatora na Byss, który stamtąd przyglądał się wszystkim wydarzeniom w galaktyce i zbierał siły. Blackhole przekazał Jerecowi polecenie od Palpatine'a: miał poszukać dla niego Dolinę Jedi. Inkwizytor nie sprzeciwił się rozkazom, a nawet odstąpił swój superniszczyciel Zemstę II na pomoc Blackhole'owi w zabezpieczaniu planety Byss.

W rzeczywistości poszukiwania Doliny Jedi trwały od dawna pełną parą, a ich wynikami Jerec nie zamierzał się z nikim dzielić. Wraz z grupą wiernych sobie Mrocznych Jedi pojmał on wcześniej jednego z ostatnich ocalałych Jedi - Qu Rahna, od którego wydobył przy użyciu Mocy informacje, które naprowadziły go na trop planety Ruusan. Rahn usiłował powstrzymać Jereca przed wykorzystaniem tej wiedzy, jednak nie dał rady siedmiu uzbrojonym Mrocznym Jedi; zdołał tylko przeciąć Mawa na pół. Jerec użył techniki odrywania Mocy, by zdekoncentrować Qu, a potem go zdekapitował.

Dzięki informacjom dostarczonym przez brokera informacji, droida 8t88, Jerec wysłał swoich ludzi do domostwa Morgana Katarna, opiekującego się niegdyś mapą ujawniającą lokalizację Ruusan, by ci ją odzyskali. W ślad za poszukującymi Doliny Jedi Mrocznymi Jedi szedł jednak Kyle Katarn, który w międzyczasie poznał prawdę na temat śmierci swojego ojca. Był on świadkiem wydobywania przez popleczników Jereca mapy z domu rodziny Katarnów, a następnie śledził ich, pokonując po drodze niemal wszystkich popleczników byłego Inkwizytora. W międzyczasie Jerec usiłował przeciągnąć go na ciemną stronę, jednak Kyle mu się przeciwstawił. Niezrażony tym Mroczny Jedi wepchnął go Mocą do ginącego statku, z któego potem Katarn ledwo się wydostał i ponownie ruszył na poszukiwania Inkwizytora. Jerec w tym czasie nie próżnował; dotarł do Doliny Jedi i począł wchłaniać jej Moc. Na krótką chwilę - zanim Kyle po niego nie przyszedł - czuł, że jest jednością z wszechświatem. W ostatecznej walce w Dolinie Jedi na planecie znanej kiedyś jako Ruusan, Kyle pokonał Jereka dzięki spontanicznemu wykorzystaniu Ściany Światła - starożytnej techniki pozwalającej na odcięcie danej osoby od Mocy. Dał mu po tym szansę na honorową śmierć, podrzucając jego miecz świetlny pod nogi i pozwalając na atak. Wściekły, a ponadto odcięty od Mocy - a więc ślepy - Jerec ruszył na niego, ale nadział się na ostrze Katarna. Wraz ze śmiercią Jereca uwolnione zostały wszystkie dusze poległych w 1000 BBY Jedi i Sithów, które Jerec wchłonął w Dolinie Jedi. Jego duch został strącony w niebyt razem z uwolnionymi duchami Sithów, i ku swojemu przerażeniu Jerec spostrzegł, że dzięki wcześniejszemu oświeceniu ma pełną świadomość męki, na jaką się skazał.

Przypisy

  1. Jest to jedynie wizja artystyczna, mało prawdopodobne, że Jerec i Desann kiedykolwiek się spotkali.

Źródła