Dolina Jedi

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Monumenty w Dolinie Jedi.

Dolina Jedi była miejscem na planecie Ruusan powstałym na skutek wybuchu bomby myśli, a zarazem ukrytym grobowcem setek Jedi i Sithów.

Historia

Powstanie i zapomnienie

Podczas siódmej bitwy o Ruusan Sithowie z Bractwa Ciemności zastawili na Jedi pułapkę w postaci bomby myśli, lecz Sithowie nie znali całej natury bomby, bomba zabiła wszystkich Sithów prócz Dartha Bane'a i wszystkich stu Jedi (Lord Hoth i 99 ochotników, reszta Jedi została odesłana z Ruusan przez Hoth'a) będących w pobliżu.

W celu upamiętnienia poległych tu Jedi rycerz Jedi Johun Othone nazwał dolinę Doliną Jedi i stawił w miejscu wybuchy bomby wiele pomników oraz wielkie Mauzoleum, budulec pochodził z setek planet, miało to reprezentować różnorodność sił Hoth'a. Na jednym z końców doliny Johun postawił kapliczkę z wielkim kryształem przy którym Jedi mieli medytować nad swoim miejscem w galaktyce. Po latach zainteresowanie bitwą osłabło, Najwyższa Rada Jedi postanowiła całkowicie zapomnieć o Ruusan. Tym sposobem Dolina została wymazana z świadomości publicznej. Rdzenna ludność planety wierzyła że dusze uwięzione w Dolinie mogą być uwolnione tylko wtedy gdy przybędzie rycerz Jedi, który naruszy ich wieczny spokój.

Czasy Nowej Republiki

Poszukiwania Jereca

Skupisko Mocy w Dolinie Jedi.

Po bitwie o Endor, mroczny Jedi Jerec wyznaczył sobie jako cel odnalezienie Doliny Jedi, jednak jej lokalizację znał jednak tylko Morgan Katarn i rycerz Qu Rahn. Jerec zdobył informacje a potem zabił ich i udał się do Doliny. W tym czasie duch Qu Rahna nawiedził syna Morgana, Kyle'a Katarna'a i uświadomił mu że Jerec nie może posiąść potęgi Doliny i że ojciec Kyle'a był strażnikiem mapy prowadzącej na Ruusan. Kyle wraz z Jan Ors udał się po jakimś czasie na Ruusan. Na miejscu ujrzał bazę Imperium, w drodze do Doliny pokonał kilku Mrocznych Jedi, w samej Dolinie Doszło do pojedynku Jereca i Katarna. Kyle pokonał inkwizytora i tym samym uwolnił dusze zmarłych tu istot. Tajemnicą lokalizacji Ruusan podzielił się tylko z Luke'em Skywalkerem

Poszukiwania Desanna

Kilka lat później uczeń Luke'a, Desann odszedł z akademii w celu stworzenia armii wrażliwych na moc, w tym celu chciał wykorzystać Dolinę Jedi. Dessan wraz z Tavion upozorował śmierć Jan Ors, wiedział że Kyle będzie chciał się zemścić, Katarn ruszył do Doliny Jedi aby odzyskać kontakt z Mocą, lecz był śledzony przez Desanna i Tavion. Dasann stworzył armię wrażliwych na Moc wojowników lecz został niebawem pokonany.

Kult Ragnosa

Rok później Tavion odtworzyła armię oraz wyssała cała moc z Doliny za pomocą Berła Ragnosa. Niebawem także została pokonana tym razem przez ucznia Katarna, Jadena Korra.

Źródła