Falleenowie

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Falleenowie
Planeta macierzysta: Falleen
Język: Język Falleenów
Wzrost: Ok. 170 cm
Kolor skóry: Żółta, czerwona
Kolor łusek: Zielona lub czerwona
Zdolności: Wydzielają feromony
Falleenowie to rasa inteligentna pochodząca z planety Falleen. Falleenowie prawdopodobnie wywodzą się od gadów. Ich najsłynniejszą cechą jest umiejętność wydzielania feromonów.

Wygląd zewnętrzny

Falleenka

Falleenowie są istotami humanoidalnymi, mają zazwyczaj ok. 160-170 cm wzrostu. Ich skóra posiada zwykle szarozieloną barwę, choć mogą ją zmienić na czerwoną. Charakterystyczną cechą Falleenów są wypustki kostne wystające z górnej części pleców osobników tej rasy. Kości te są znacznie bardziej rozwinięte u samców niż u samic. Inną różnicą między osobnikami różnych płci tej rasy jest jaśniejsza karnacja skóry i łusek u kobiet. Spośród istot wywodzących się od gadów, Falleenowie wyróżniają się posiadaniem długich włosów na głowie. Wiążą je zazwyczaj w długi pojedynczy warkocz lub upinają na czubku głowy. Praktyka jest jest popularniejsza u samców, gdyż samice zwykle rozpuszczają włosy. Wśród przedstawicieli innych ras, Falleenowie są uważani za estetycznych i przyjemnych z wyglądu. Przedstawiciele tej rasy żyją zwykle ponad 250 lat, choć wiek najstarszych osobników dochodzi nawet do 400.

Umiejętności

Falleen

Jedną z najbardziej charakterystycznych umiejętności Falleenów jest możliwość wydzielania feromonów. Są to specjalne substancje gazowe, wydzielane przez organizm, które wyrażają emocje, pragnienia i uczucia. Wykorzystywane są zarówno do ułatwienia komunikacji między osobnikami, jak i do uwodzenia samic, zarówno swojej, jak i innych ras. Falleenowie mieszkający poza ojczyzną nieraz wykorzystują te umiejętności do zyskania przewagi nad przeciwnikiem. Feromonów używał m.in. książę Xizor podczas spotkania z księżniczką Leią, a także Zenex przeciw Khaleen Hentz i Aayli Securze. W obu przypadkach wpływ ten omal nie skończył się katastrofą. Prócz tego, jedną z umiejętności Falleenów jest możliwość zmiany koloru skóry. Wykorzystywane jest to do wpływania na emocje rozmówcy. Przykładowo zielony kolor budzi zaufanie, zaś czerwony - strach.

Życie codzienne

Mimo wydzielania feromonów, na co dzień, Falleenowie starają się być istotami tajemniczymi i skrytymi. Nie mają w zwyczaju dużo mówić, potrafią idealnie kontrolować własne emocje i odruchy zewnętrzne. Tłumią wszelkie oznaki uczuć, gdyż uważają to za przejaw słabości. Mieszkańcy Falleenu rzadko opuszczają rodzimą planetę, gdyż uważają ją za ostoją galaktycznej kultury i sztuki. Są dumni ze swoich osiągnięć w tych dziedzinach, choć nie chwalą się nimi innym istotom. Wśród Falleenów dominuje ustrój feudalny. Najwyższy stan to arystokracja, panująca nad pozostałymi kastami: technikami, robotnikami i niewolnikami. Z arystokracji też wywodzą się królowie. Falleenowie są zazwyczaj bardziej zainteresowani intrygami i bogactwem niż prowadzeniem wojen. Dzięki temu rozwinęli oni handel i sztukę dyplomacji. Opuszczanie rodzinnego systemu przez Falleena zdarza się niezwykle rzadko, a i tak czynią to tylko młodzi, którzy wyruszają na "pielgrzymki" podczas których uczą się i kształcą, by swoje doświadczenie wykorzystać w ojczyźnie.

Historia

Nie są znane początki ani pochodzenie rasy. Wiadomo, że kilka tysięcy lat przed bitwą o Yavin przyłączyli się oni do Republiki Galaktycznej. Podczas wojen klonów przeszli jednak na stronę Separatystów jednak nie wnieśli większego wkładu w toczące się walki. Po proklamacji Imperium, Falleen znalazł się pod jego kontrolą. W następnych latach, Darth Vader prowadził na planecie eksperymenty z bronią chemiczną. Dały one efekt po przyłączeniu się Falleenów do Rebelii. Zginęło ponad 200 tys. przedstawicieli tej rasy. Po tych wydarzeniach ocalali mieszkańcy poprzysięgli Sithowi śmierć. Jednak żaden z serii zamachów nie powiódł się. Po upadku Imperium, Falleen dołączył do Nowej Republiki. Dalsze losy Fallenu nie są znane. Wiadomo, że planeta wpadła w ręce Yuuzhan Vongów podczas ich inwazji na Galaktykę.

Przedstawiciel rasy Falleenów

Źródła

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Falleenów.