Plug-F Mammoth

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Plug-F Mammoth
Podstawowe dane
Producent: Collor Pondrat
Rodzaj: Ścigacz
Specyfikacja techniczna
Długość: 7,47 m (długość silników)
Silniki: Silniki wyścigowe Collor Pondrat Plug-F Mammoth, wyposażone w chwyty naporowe
Prędkość w atmosferze: ok. 829 km/h
Różne
Załoga: 1 pilot
Właściciele: SebulbaPlug-F Mammoth był ścigaczem Duga Sebulby, którego użył w wyścigu Boonta.

Charakterystyka

W kabinie pilota można było dostrzec wskaźniki napowietrzenia mieszanki i wtórnego zużycia paliwa, wstępny odczyt pirometru, odczyt głównego spalania pirometru i dźwignię przepustnicy. Kabina pilota połączona była z silnikami kablami sterującymi. Na przodzie kabiny znajdywało się naprowadzanie repulsorowe, które pozwalało pilotowi na unikanie przeszkód. Na przodzie zamontowano promiennik i płat stabilizujący. Sebulba aby wyróżnić swój ścigacz namalował na nim swoje oryginalne symbole. Silniki składały się z komory, dopalaczy, kompresora i dyszy. Ścigacz Sebulby miał największe silniki ze wszystkich ścigaczy startujących w wyścigu Boonta. Były one w starciu z przepisami dotyczącymi wyścigu na granicy dopuszczalności względem wielkości mocy, co nie przeszkodziło ścigaczowi uczestniczyć w zawodach (sędziowie bali się zadzierać z szalonym Dugiem). Konstrukcja pojazdu zawierała wiele nielegalnych modyfikacji, m.in miotacz płomieni i systemy zapewniające najlepsze osiągi dla silnika. Sporo elementów ścigacza można było odtworzyć, co pozwalało silnikom zakwalifikować się po przeprowadzonej inspekcji.

Historia

Na chwilę przed rozpoczęciem wyścigu Sebulba sabotował silnik ścigacza Anakina Sywalkera, w obawie przed swoją porażką. Podczas zawodów silnik Annie'ego uszkodził się, lecz ostatecznie udało mu się wyjść cało z opresji. Wcześniej Sebulba w swoim ścigaczu zniszczył pojazdy kilku innych uczestników wyścigu. W trzecim, ostatnim okrążeniu bolidy Anakina i Duga starły się w żelaznym uścisku. Ich staltonowe kable zaplątały się, co spowodowało zniszczenie ścigacza Sebulby i zwycięstwo Anakina.

10 lat później Sebulba kupił nowy model ścigacza, Plug-F Gargantuan Split-X, który został ponownie zdemolowany w wyścigu przez Anakina.

Źródła