Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.


Depa Billaba/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Depa1.jpg
Depa Billaba
Miejsce pochodzenia: Chalacta[1]
Rasa: Człowiek (Chalactanka)[1]
Wzrost: 168 cm[1]
Kolor włosów: Czarne
Kolor oczu: Brązowe
Kolor skóry: Jasna
Przynależność:
Profesja: Mistrzyni Jedi
Depa Billaba była ludzką mistrzynią Jedi należąca do kultury Chalactan, wybraną do Rady Jedi w okresie, gdy Republika pogrążona była w wojnie.

Biografia

Wczesne życie

Mistrz Windu uratował ją z rąk kosmicznych piratów, którzy zamordowali jej rodzinę, po czym zabrał wrażliwe na Moc, sześciomiesięczne dziecko do świątyni Jedi n Coruscant. Kiedy dziewczynka osiągnęła odpowiedni wiek, mistrz Windu, wziął ją na swoją uczennicę i nauczył wszystkiego co sam wiedział, w tym także formy walki mieczem świetlnym, którą sam stworzył, Vaapad, traktując Depę niemalże jak córkę.

By uszanować pamięć swoich rodziców, Depa przyjęła nauki chalactańskich adeptów. Zdobienia na jej nosie i czole były chalactańskimi znamionami oświecenia, testamentem jej duchowości. Tak jak jej bliska krewna, Jedi Sar Labooda, Depa była duchową indywidualistką, pełną ogłady aczkolwiek zdolną do podejmowania szybkich decyzji w szczególnych sytuacjach. Doskonale władała mieczem świetlnym, opanowała do mistrzostwa formę Juyo, a także była jedną z trojga Jedi, którzy byli zdolni walczyć przy pomocy Vaapad, techniki, która uzupełniała Juyo.

Życie w Zakonie

W roku 45 BBY Mace postanowił pokazać jej czemu tak ważne jest, aby do Zakonu Jedi trafiali uczniowi w tak młodym wieku. W tym celu zabrał ją do pomieszczenia w świątyni, gdzie droid chirurg zajmował się wrażliwymi na Moc niemowlakami. Depa zajęła się przez chwilę kilkoma z nich, po czym wyczuła że jej mistrza wyraźnie coś trapi. Ten jednak odparł, że problem rozwiąże medytacja, po czym wrócił do tematu i zwrócił uwagę na fakt, że każde z tych dzieci zostanie kiedyś czyimś padawanem, tak samo jak to ona stała się jego uczennicą. Billaba zastanawiała się jednak, czy zabieranie rodzicom dzieci nie jest zbyt okrutne, lecz Windu odpowiedział, że dla Jedi w życiu nie ma miejsca na bagaż uczuć. Depa przyznała, że czasem myśli o swojej rodzinie, mimo że jej nie zna. Mistrz stwierdził, że jeśli chce zostać kiedyś Jedi, nie może się na tym skupiać, ponieważ po to właśnie niemowlęta trafiają do ich świątyni, aby w przyszłości nie rozpraszały ich wspomnienia.[2]

W 33 BBY, gdy wybuchło powstanie Yinchorrich, powstańcy zaatakowali świątynię Jedi na Coruscant. Depa wchodziła w skład obrony budowli.[3]

Kiedy Qui-Gon Jinn przyprowadził przed oblicze Rady Jedi Anakina Skywalkera, Depa była członkinią Rady i jedną z osób, która uważała iż chłopca należy szkolić.[4]

Niedługo po bitwie o Naboo Depa razem ze swoim byłym mistrzem udała się na Nar Shaddaa, by prześledzić nielegalny szlak handlu zwierzętami. Wśród przemycanych stworzeń były psy akk pochodzące z rodzinnej planety Mace'a, Haruun Kal.

Wojny klonów

Podczas bitwy o Geonosis, gdy inni mistrzowie i rycerze udali się na planetę by walczyć z droidami Separatystów i hrabią Dooku, Depa pozostała w świątyni i opiekowała się młodymi Jedi.

Niedługo po bitwie o Geonosis Depa została wysłana z misją na Haruun Kal, która znalazła się pod władzą Separatystów. Miała za zadanie pomóc Korunnai w przepędzeniu najeźdźców. Została jednak przywódczynią lokalnej organizacji partyzanckiej i sama brała udział w walkach. Pod wpływem wydarzeń i Kara Vastora Depa przeszła na ciemną stronę Mocy. Windu próbował ją ratować, lecz ona, oszołomiona tym co zrobiła, próbowała popełnić samobójstwo, które choć nieudane spowodowało zapadnięcie w śpiączkę.

Pogrążona w śpiączce Billaba została przewieziona do świątyni Jedi i umieszczona w szpitalu. Jej miejsce w Radzie zajął Obi-Wan Kenobi, który w międzyczasie otrzymał tytuł mistrza Jedi.

Ciekawostki

Przypisy

Źródła

Buttonpotls3.jpeg
Pierwotna wersja tego artykułu pochodzi z zasobów Akademii Power of the Light Side. Artykuł umieszczony za wiedzą i zgodą Akademii.

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!