Piaskoczołg/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Piaskoczołg Jawów
Podstawowe dane
Producent: Corellia Mining Corporation[1]
Rodzaj: Górniczy transporter gąsienicowy
Specyfikacja techniczna
Długość: 36,8 m[2]
Silniki:
Prędkość w atmosferze: 30 km/h[3]
Różne
Załoga:
  • 3 (szkielet)
  • 50 (pełna)[3]
Pasażerowie: Cały klan Jawów
Ładowność: 40 ton[3]
Przynależność: JawowiePiaskoczołg był dużym pojazdem poruszającym się na masywnych gąsienicach, używany na Tatooine przez rasę Jawów.

Historia

Piaskoczołgi zostały wymyślone i sprowadzone na Tatooine przez koreliańskich kolonizatorów. Górnicy mieli nadzieję znaleźć złoża rudy i do transportowania jej pierwotnie miały służyć piaskoczołgi. Planeta okazała się jednak równie uboga w złoża jak w wodę. Górnicy odlecieli zostawiając pojazdy. Nieoczekiwanie przydały się one komu innemu. Dla prowadzących koczowniczy tryb życia Jawów, ogromny pojazd był idealny. Służy im nie tylko do transportu droidów i wszelkiego rodzaju złomu, piaskoczołgi są dla Jawów czymś w rodzaju "ruchomych domów" gdzie mieszka połowa rodzinnego klanu. Sama nazwa "piaskoczołg" została wymyślona także przez Jawów.

Opis pojazdu

Piaskoczołg Jawów.

Piaskoczołg miał 36,8 m długości, a wyglądem przypominał wielki odwrócony trapez. Swój brudno-brązowy kolor zawdzięczał warunkom atmosferycznym. W środku pojazdu mieściły się dwa reaktory, które pracowały niemal bez przerwy i zasilały pojazd. Mostek do którego wjeżdżało się windą, znajdował się w przedniej górnej części pojazdu, a załoga składała się standardowo z piętnastu Jawów z czego większość to obserwatorzy wypatrujący zagrożenia, lub czegoś co można by było ze sobą zabrać. Piaskoczołg miał też zainstalowane specjalne tuby służące do zasysania części lub droidów do środka, gdzie były składowane, a następnie sprzedawane przez Jawów.

Dzięki gąsienicom mógł pokonywać nawet największe wydmy. Nie był jednak szybkim środkiem transportu. Do tego większość z nich była podczas galaktycznej wojny domowej już przestarzała.

Przypisy

Źródła