Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Nowy Plympton

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Newplympto.jpg
Nowy Plympton
Astrografia
Region: Światy Jądra
Sektor: Koreliański
Układ: Nowy Plympton
Gwiazda: Nowy Plympton
Księżyce: Karsten
Długość dnia: 18 standardowych godzin
Geografia
Atmosfera: Tlenowa
Klimat: Tropikalny
Dominujący krajobraz:
  • Bagna
  • Lasy
  • Góry
  • Dżungle
Społeczeństwo i inne
Języki: Nosauriański
Ludność:
Struktura demograficzna: Nosaurianie
Import:
  • Broń
  • Produkty wysokiej technologii
Eksport:
Przynależność:
Nowy Plympton to jeden ze Światów Jądra galaktyki i rodzinna planeta rasy Nosaurian. Jej głównym towarem eksportowym były jaja rikknitów. Była areną dwóch bitew w schyłkowym okresie istnienia Republiki. Wiele lat później, Nowy Plympton padł ofiarą broni biologicznej najeźdźców z innej galaktyki, Yuuzhan Vongów, którzy wymordowali połowę ludności. Po masakrze planeta nie została zaludniona.

Fauna i flora

Noc na Nowym Plymptonie

Niewiele wiadomo o faunie Nowego Plymptona. Najbardziej znanymi zwierzętami zamieszkującymi planetę były rikknity. Żyły tu również ważki, preferujące nocny tryb życia.

Prawie cała powierzchnia Nowego Plymptona pokryta była gęstymi lasami drzew liściastych, przecinającymi pasma gór. Podszyt nieprzebytych dżungli pokrywała trawa i niewielkie rośliny. Wielkie drzewa, osiągające niekiedy kilkaset metrów wysokości i posiadające bardzo grube pnie, często przewalały się. Ich korę porastały grzyby podobne do hub. Pomiędzy wielkimi trzonami drzew rosły małe krzewy. Góry miały ostre, jałowe i kamieniste zbocza.

Historia

Początki w Republice

Jakiś czas przed wojnami klonów, Nowy Plympton przyłączył się do Republiki. Dzięki jajom rikknitów, społeczeństwo Nosaurian nie upadało ekonomicznie. Gadopodobnym istotom odmówiono jednak reprezentanta w Senacie, co nie zbyt im odpowiadało, lecz zachowały to w tajemnicy. Po pewnym czasie, Republika zakazała Nosaurianom sprzedaży ich jedynego cennego towaru. Gospodarka planety po tym ciosie popadła w ruinę.

Wojny klonów

Podczas wojen klonów Separatyści zgodzili się kupować od Nosaurian jaja rikknitów - warunkiem było przyłączenie się planety w poczet Konfederacji. Gadopodobne istoty zgodziły się, co nie uszło uwadze Republiki. Na Nowego Plymptona zostały wysłane oddziały klonów pod dowództwem mistrza Jedi, Dassa Jennira. Do obrony planety stanęli uzbrojeni przez Konfederację Nosaurianie. Bitwa między tubylcami, a żołnierzami Jennira mogłaby trwać bardzo długo, gdyby nie wydany przez Palpatine'a rozkaz 66. Dass wiedział, że aby ukryć się przed dawnymi sojusznikami będzie musiał sprzymierzyć się z dawnym wrogiem. Podczas ucieczki przed jednym z patroli klonów, wpadł na nosauriańskiego zwiadowcę, Boma Greenbarka. Po krótkiej bójce, obaj porozumieli się. Razem udali się do wioski Greenbarka. Jego pobratymcy chcieli początkowo zabić Jennira, lecz powstrzymał ich generał Rootrock, z którym Dass niedługi czas później zamienił kilka słów. Ostatecznie, mężczyzna zdecydował się polecieć na Coruscant, by sprawdzić co stało się z pozostałymi Jedi. Po powrocie ze stolicy Republiki, Jennir stanął na czele armii Nosaurian, pełniąc rolę dowódcy w walce z siłami nowo utworzonego Imperium.

Po upadku Republiki

Walka pomiędzy siłami Nosaurian i Imperium.

Towarzysze Dassa, z racji słabego uzbrojenia i braku broni ciężkiej, nie byli w stanie prowadzić otwartej walki z wojskami Imperium. Dlatego, kiedy oddziały klonów zaczęły się przemieszczać, dowodzący Nousarianami generał Rootrock wykorzystał nadarzającą się okazję do ataku z zaskoczenia. Podczas jednej z takich akcji, udało się nawet zaskoczyć konwój, złożony z Juggernautów.

W miarę przedłużania się walk, planeta przykuła uwagę imperatora Palpatine'a. Mroczny Lord uznał, iż należy jak najszybciej rozstrzygnąć walkę na korzyść Imperium - szybkie rozprawienie się z buntem mogło być dobrym przykładem stanowczości i siły dopiero co proklamowanego państwa. Dlatego też, armia Imperium na Nowym Plymptonie została wzmocniona m.in przez brygadę z elitarnego 501 Legionu, wsławionego wybiciem do nogi członków Zakonu Jedi w świątyni na Coruscant. W składzie sił tłumiących bunt, znalazły się również myśliwce ARC-170, jak i czołgi repulsorowe. Dowództwo nad wojskami szturmowców-klonów objął komandor Vill. Jego oddziały natknęły się na wysunięte pozycje Nousarian, następnego dnia po przybyciu 501. Dzień wcześniej, przybycie posiłków dla wrogiej armii zostało wykryte przez zwiadowców rebeliantów. Jennir i pozostali dowódcy uznali, że nie będą w stanie wygrać nadchodzącej bitwy. Mimo to, postanowili ewakuować z planety członków rodzin podobnej do gadów rasy. Podczas gdy większość mężczyzn przygotowała pozycje obronne w lesie, kobiety i dzieci zostały przetransportowane do kosmoportu, położonego na błoniach Cadgei. Obrona miała działać do momentu, aż cywile zostaną ewakuowani. Pomimo mężnej postawy tubylców, Nousarianie ponieśli ciężkie straty z rąk atakujących szturmowców-klonów. Wśród zabitych znajdowali się zarówno dowodzący generał Rootrock, jak i jego zastępca - komandor Limbfree. Zwierzchnictwo nad resztkami obrońców przejął Dass. W tym momencie, do akcji wkroczyły imperialne jednostki pancerne. Jennir rozkazał wycofać się swoim sprzymierzeńcom, jednakże Nousarianie nie posłuchali go. Pragnęli w dalszym ciągu osłaniać ewakuację swoich cywili. Były Jedi postanowił powalić jedno z drzew, niszcząc przy okazji czołg repulsorowy. Jednocześnie, Dass i jego zastępca Bomo wydali rozkaz odwrotu w stronę grzbietu wzgórza. Komandor Vill, obawiając się powtórzenia sceny z powaleniem drzewa, rozkazał wysadzać je, jedno po drugim. W wyniku jednego z trafień, któreś z drzew zapadło się w ziemię, grzebiąc częściowo renegata Jedi i jego towarzysza.

Szturmowcy rozstrzeliwujący część nousariańskich jeńców.

Zaginięcie dowódcy wywołało panikę wśród Nousarian. Ocaleli wojownicy rzucili się do ucieczki, jednak zostali zaskoczeni przez ścigających ich szturmowców. Otoczeni, ocaleli buntownicy złożyli broń. Mimo to, klony rozstrzelały rebeliantów na miejscu. Wśród zabitych i wziętych do niewoli nie znaleźli się ani Jennir, ani Bomo, którym po zapadnięciu zmierzchu udało się wydostać ze swojej kryjówki. Bitwa zakończyła się całkowitą klęską Nousarian. Ewakuowani cywile zostali schwytani podczas transportu do kosmoportu. Większość z buntowników została potraktowana dosyć surowo. Imperium dostarczyło ich na targi niewolników, położone na Orvax IV, gdzie sprzedawano ich jako siłę roboczą. Operacja transportu rebeliantów wymagała zaangażowania środków transportu Legionu 501, w wyniku czego ten ostatni został odesłany do innych działań nieco później.

Wraz z dołączeniem do Imperium, po raz pierwszy od miesięcy na planecie zapanował spokój. Jedyni ocaleli uczestnicy bitwy, Greenbark i Jennir, udali się do kosmoportu. Zdziwiła ich duża liczba statków, dokujących w porcie. Nie chcąc wszczynać alarmu, Dass rzucił się na pilotkę Uhumele Crys Taanzer, gdy ta otwierała właz statku. Po krótkiej wymianie zdań z pozostałymi członkami załogi, człowiek i Nosaurianin zostali zaakceptowani jako pasażerowie Uhumele. Chcąc uciec z planety, w porozumieniu między Jedi i drużyną udało się ustalić plan. Kiedy konwój Legionu 501, jadący do posterunku Imperium, przejeżdżał koło kryjówki Jennira, ten dostrzegł samotnego żołnierza, zamykającego pochód. Zaatakował go i założył jego zbroję. Następnie, udał się do portu i tam ukradł jeden z myśliwców typu Nimbus. Chwilę później, zbombardował statek, którego załoga sprzyjała Imperium. W czasie, gdy Jennir pilotował myśliwiec, członkowie ekip pozostałych statków uwierzyli, że klony chcą zniszczyć wszystkie przebywające w porcie jednostki, co doprowadziło do ich masowej ucieczki. Nieco później, wojska komandora Appo i Villa zostały odesłane z planety.

Imperium przejęło ostatecznie władzę nad Nowym Plymptonem. Po jego upadku, planeta przyłączyła się do Nowej Republiki.

Wojna z Yuuzhan Vongami

Planeta stała się jednym z celów Yuuzhan Vongów podczas ich inwazji. Na czele obrońców planety stanęła Numa Rar. Chcąc szybko stłumić bunt tubylców, Yuuzhanie użyli broni biologicznej wybijając połowę populacji. Po masakrze uznano, iż planeta jest niezdolna do dalszego zamieszkiwania.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!