Gwiezdny niszczyciel typu Pellaeon

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Ten artykuł dotyczy rodzaju Gwiezdnego Niszczyciela. Zobacz też: inne znaczenia słowa Pellaeon.
To oburzające. Nie macie dowodów!

Ten artykuł wymaga uzupełnienia źródeł.


To hasło nie posiada kompletu źródeł dla zawartych w nim informacji. Jeśli znasz ich pochodzenie, skoryguj/dodaj ich spis w sekcji Źródła oraz zweryfikuj ich prawdziwość. Następnie poproś Strażników o usunięcie szablonu.

Gwiezdny niszczyciel typu Pellaeon
Podstawowe dane
Producent: Kuat Drive Yards
Rodzaj: Gwiezdny niszczyciel
Specyfikacja techniczna
Silniki: 7 silników jonowych
Różne
Przynależność:Gwiezdny niszczyciel typu Pellaeon był gwiezdnym niszczycielem budowanym w Zakładach Stoczniowych Kuat. Były częścią floty Nowego Imperium Galaktycznego.

Historia

Niszczyciele typu Pellaeon weszły do służby około stu lat po bitwie o Endor[1] i były częścią floty Sojuszu Galaktycznego. Po wybuchu wojny sithańsko-imperialnej statki te brały udział w wielu walkach, między innymi w bitwie o Camaas.

Po zdradzie Nowego Zakonu Sithów jednostki te wcielono do floty Nowego Imperium Galaktycznego, które było wierne imperatorowi Felowi. W roku 137 ABY Imperium użyło niszczycieli typu Pellaeon do przejęcia Bastionu i statki te następnie czuwały nad bezpieczeństwem tej planety.[2]

Jednostki te służyły również Imperium Sithów pod przywództwem Dartha Krayta. W roku 137 ABY przy ich pomocy, Darth Stryfe używając taktyki bombardowania orbitalnego zniszczył Prakseum Jedi na Ossusie.[3]

Charakterystyka

Okręt nazwany imieniem jednego z najbardziej znanych dowódców Marynarki Imperialnej wszedł do służby około 100 lat po bitwie o Endor, kiedy to jego patron po raz pierwszy objął dowództwo nad jednostką podobnej klasy - Chimaerą, gwiezdnym niszczycielem typu Imperial-I. Krążownik ten mógł być również uznany za ideowego następcę ISD, jako że został zbudowany z przeznaczeniem na podstawowy okręt liniowy nowego Imperium, rządzonego przez imperatora Roana Fela.

Gwiezdny niszczyciel typu Pellaeon był nieco krótszy od swoich ideowych pierwowzorów. Zachowywał jednak zbliżoną kubaturę dzięki bardziej "pękatej" sylwetce. Zmiana kształtu kadłuba była przede wszystkim skutkiem prac nad najefektywniejszym rozmieszczeniem uzbrojenia. Dzięki stożkowatej budowie okrętu większość jego broni była w stanie prowadzić ogień zarówno do przodu, do góry jak i na boki okrętu z szerokim zakresem wychyleń. Miało to znaczenie szczególnie wobec faktu postawienia w uzbrojeniu tej jednostki na jakość. Ilość artylerii nie była bowiem szczególnie imponująca, ale jej siła zaskoczyłaby każdego dowódcę z epoki galaktycznej wojny domowej. Poza turbolaserami, Pellaeon posiadał silne działa jonowe pozwalające na obezwładnianie przeciwników bez zagrożenia ich zniszczeniem, a także solidną baterię wyrzutni rakiet, przydających się zwłaszcza do ataków na cele o większej powierzchni, obiekty naziemne lub do niszczenia bądź osłabiania osłon wroga.

Okręt był solidnie opancerzony, ale jak na jednostkę swojej klasy posiadał dość mały przekrój boczny, co zmniejszało jego wrażliwość na ogień nieprzyjaciela. Na pokładzie przenosił cztery dywizjony myśliwców. Standardowo były to myśliwce typu Predator, cumowane w hangarach na specjalnych wysięgnikach, co pozwalało na zaoszczędzenie powierzchni hangarowej i garażowanie dodatkowo innych jednostek. Każdemu krążownikowi przysługiwało z reguły sześć promów kosmicznych, jednak jego lądowiska przystosowane były do obsługi wielu maszyn dowolnych typów, w tym barek desantowych.

Zgodnie z tradycją sięgającą ponad stulecia, wlot do hangarów umieszczony był w dolnej powierzchni kadłuba, celem ułatwienia manewrów i uproszczenia procedury dokowania przyjmowanych jednostek. Zrezygnowano jednak z klasycznych od czasów Venatora i Victory olbrzymich "otworów w podłodze" na rzecz "okna" podobnego jak na krążownikach kalamariańskich, skierowanego jednak do przodu. Rozwiązanie to przypominało nieco pojedynczy wlot powietrza umieszczany pod kadłubem niektórych myśliwców atmosferycznych.

Gwiezdne niszczyciele typu Pellaeon zostały zbudowane przy wykorzystaniu najnowszych zdobyczy techniki i przystosowane są do działania jako okręty flagowe zgrupowań floty. Większe formacje mogą liczyć nawet do kilkudziesięciu okrętów tego typu, tworzących trzon potężnej linii bojowej "obudowany" lekkimi krążownikami, fregatami i korwetami. Po przejęciu władzy w Imperium przez Sithów przewodzonych przez Dartha Krayta, jednostki te znalazły się w składzie zarówno sił lojalnych Imperatorowi, jak i Mrocznemu Lordowi Sithów. W związku z tym brały udział zarówno w akcjach przeciw okrętom Sojuszu (w tym krążownikom typu Scythe), jak i jednostkom do niedawna sprzymierzonym. Jedną z lepiej znanych jednostek tego typu był pierwszy Imperious, na pokładzie którego zaplanowano obalenie Imperatora Roana Fela. Imię to otrzymał również nowy typ okrętu, będący wersją rozwojową Pellaeona - gwiezdny niszczyciel typu Imperious.

Znane jednostki

Gwiezdny niszczyciel typu Pellaeon.

Przypisy

Źródła

Pierwotna wersja tego artykułu pochodzi z zasobów Stoczni Sluis Van. Artykuł umieszczony za wiedzą i zgodą Zarządu Stoczni.