Gwiezdny niszczyciel typu Imperious

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

To oburzające. Nie macie dowodów!

Ten artykuł wymaga uzupełnienia źródeł.


To hasło nie posiada kompletu źródeł dla zawartych w nim informacji. Jeśli znasz ich pochodzenie, skoryguj/dodaj ich spis w sekcji Źródła oraz zweryfikuj ich prawdziwość. Następnie poproś Strażników o usunięcie szablonu.

Gwiezdny niszczyciel typu Imperious
Podstawowe dane
Producent:
Rodzaj: Gwiezdny niszczyciel
Specyfikacja techniczna
Prędkość w kosmosie: 6
Hipernapęd: Klasy 0,75
Uzbrojenie:
Różne
Załoga: 6700 (w tym 111 strzelców)
Pasażerowie: 3000
Ładowność: 13000 t
Przynależność:



Gwiezdny niszczyciel typu Imperious był jednym z modeli gwiezdnych niszczycieli. Początkowo zaprojektowany i budowany dla Nowego Imperium Galaktycznego. Jedyny znany model tego statku został przechwycony przez resztki Sojuszu Galaktycznego.

Historia

Alliance

Kiedy Darth Krayt zdał sobie sprawę, że w jego flocie nie było jednostek posiadających przewagę nad siłami wiernymi Roanowi Felowi, a w szczególności, że stanowiące trzon sił Imperium Sithów gwiezdne niszczyciele typu Pellaeon charakteryzowały się dokładnie tymi samymi parametrami bojowymi, co takie same okręty po przeciwnej stronie barykady, rozkazał zmianę tego stanu rzeczy. Budowa nowego okrętu od podstaw trwałaby jednak zbyt długo, dlatego zdecydowano się na pójście za propozycją moffa Rulfa Yage i stworzenie wersji rozwojowej Pellaeona. Czegoś, co w stosunku do niego miałoby się tak, jak gwiezdny niszczyciel typu Imperial-II do zwykłego Imperiala. Misję stworzenia nowego okrętu, nazwanego Advanced Star Destroyer ("zaawansowany gwiezdny niszczyciel"), powierzono kontrolowanym przez Imperium Sithów stoczniom na Kalamarze.

Na krótko przed oddaniem do służby, prototypowy okręt i imiennik nowego typu, Imperious, stał się przedmiotem ożywionego zainteresowania Sojuszu Galaktycznego. W wyniku operacji przeprowadzonej przez flotę Sojuszu gwiezdny niszczyciel został przejęty, przemianowany na Alliance (Sojusz) i wprowadzony do akcji po stronie przeciwnej, niż zaplanowana przez jego budowniczych. Wydarzenie to mocno rozeźliło Dartha Krayta, który zarządził przeprowadzenie na Kalamarze poważnych czystek, a następnie rozpoczęcie intensywnych prac nad kilkoma kolejnymi okrętami tego typu.

Charakterystyka

Stworzony w wyniku tych działań okręt typu Imperious pod względem wyglądu nie różnił się zbytnio od Pellaeona. Główne zmiany zaszły we wnętrzu jednostki, a przede wszystkim na poziomie jej wyposażenia. Korzystając z technologii kalamariańskich znanych już w czasach krążowników Mon Calamari, budowniczym udało się skrócić czas regeneracji osłon. W odróżnieniu od dawnych okrętów, Imperious nie posiadał tradycyjnych generatorów zapasowych, uruchamianych po utracie któregoś z podstawowych i niejako je uzupełniających, a po prostu dodatkowe systemy przyspieszające odtwarzanie osłabionych tarcz. Dodatkowo wzmocniono nieco opancerzenie okrętu. Wyposażono go również w nową broń: wyrzutnię min grawitacyjnych, na wzór tych stosowanych przez hapańskie Smoki Bitewne. Dzięki tym minom gwiezdny niszczyciel zwiększył swoją skuteczność w zwalczaniu stosujących taktykę partyzancką sił Sojuszu oraz lojalistów imperialnych. Mógł skutecznie uniemożliwiać odwrót jednostkom działającym według strategii "uderz i odskocz", a także samodzielnie zastawiać pułapki na szlakach nadprzestrzennych czy też odcinać drogę ucieczki w przypadku przeprowadzania ataku na kryjówkę wroga.

Wewnątrz okrętu również zaszło sporo zmian. Zastosowanie najnowocześniejszej technologii i miniaturyzacja pozwoliły na znaczące zmniejszenie liczebności załogi, dzięki czemu wygospodarowano więcej miejsca dla oddziałów wojskowych, do przewożenia ładunku, no i na wspomniane miny. Ilość pozostałego uzbrojenia nie zmieniła się wprawdzie, jednak jego systemy sterowania udało się nieco ulepszyć, zwiększając w ten sposób celność całej artylerii pokładowej o ponad 5 procent. Ponadto w powiększonych hangarach znalazło się miejsce dla dodatkowej eskadry myśliwskiej lub bombowej - standardowo bazowało tam dywizjon bombowców typu Neutralizer. Wszystkie te zmiany nie uczyniły z nowego okrętu jednostki zdolnej bez większych problemów pokonać Pellaeona, ale dostarczyły mu tej niewielkiej przewagi, która w określonych warunkach mogła okazać się decydująca.

Zobacz też

Źródła

Pierwotna wersja tego artykułu pochodzi z zasobów Stoczni Sluis Van. Artykuł umieszczony za wiedzą i zgodą Zarządu Stoczni.