Smok Bitewny

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Smok Bitewny
Podstawowe dane
Pełna nazwa: Hapan Battle Dragon
Producent: Olanjii/Charubah
Rodzaj: Krążownik
Specyfikacja techniczna
Długość: 500 m
Hipernapęd: Klasa 2
Uzbrojenie:
Różne
Załoga: 1390 osób (150 strzelców)
Pasażerowie: 500 osób
Ładowność: 6000 t
Cena: 68 470 000 cr
Przynależność: Konsorcjum HapesSmok Bitewny to podstawowy typ krążownika floty hapańskiej.

Geneza

Aby zachować niezależność oraz samodzielnie utrzymać porządek na swoich terytoriach wewnętrznych, Gromada Hapes zdecydowała, że potrzebuje znaczących sił militarnych, mogących zwalczać zarówno silnych, zorganizowanych agresorów, jak i jednostki przemytnicze czy pirackie. Smok Bitewny stał się podstawowym ciężkim okrętem liniowym floty hapańskiej, mającym sprostać tym wymaganiom.

Charakterystyka

Najbardziej charakterystyczną cechą tej jednostki był jej kształt, przypominający dwa złączone podstawami spodki. Był on podyktowany głównym problemem hapańskiej technologii, czyli przestarzałą technologią konstruowania turbolaserów. W porównaniu ze standardowym uzbrojeniem tego typu stosowanym wówczas przez Imperium czy Nową Republikę, były one mało celne, a ładowały się trzykrotnie dłużej. Stawiało to pod znakiem zapytania sensowność angażowania się w normalnych warunkach w walkę z podobnej klasy, ale dysponującym nowoczesnym uzbrojeniem, okrętem przeciwnika. Aby temu zaradzić, zdecydowano się na rozwiązanie nietypowe. Całe główne uzbrojenie Smoka Bitewnego zostało rozmieszczone w dwóch olbrzymich "koronach" (pierścieniach na obwodzie "spodków"), a te mogły się swobodnie obracać, wystawiając w danym kierunku ciągle nowe turbolasery. W ten sposób po oddaniu salwy, zanim obszedł pełen okrąg, dany turbolaser miał czas, aby powtórnie się naładować. Działa jonowe również zostały włączone do tego systemu, chociaż ich technologia była dużo bardziej zbliżona do standardowej i nie sprawiała kłopotów takich, jak turbolasery.

Taktyka

Charakterystyczne rozmieszczenie uzbrojenia sprawiało, że Smok Bitewny był bardzo skuteczny w pojedynkach. O ile standardowo uzbrojoną jednostkę można było unieszkodliwić przez zniszczenie części uzbrojenia i stworzenie martwych pól ostrzału, o tyle w przypadku krążownika hapańskiego było to praktycznie niemożliwe, chyba że uszkodzone zostały dobrze chronione mechanizmy obrotowe jego "koron". To mogło być jednak trudne, bo okręt miał naprawdę imponujące osłony i opancerzenie. Przy rozmiarach odpowiadających raczej lekkiemu krążownikowi, był opancerzony silniej, niż gwiezdny niszczyciel typu Imperial. Osłony i pancerz przydawały się Smokom szczególnie w przypadku walki z większą ilością przeciwników. Technologia systemów kontroli ognia pozwalała bowiem tej jednostce na równoczesną walkę z maksimum czterema celami, co nie było wynikiem oszałamiającym jak na galaktyczne standardy. Co gorsza, system w takich warunkach zachowywał się dość kapryśnie, bo jego naturalnym trybem pracy była walka wyłącznie z jednym przeciwnikiem. Stąd Smoki Bitewne zazwyczaj nie ruszały do walki w pojedynkę. Szybko podjęto też prace nad zaprojektowaniem i budową wspierających je jednostek eskortowych, tworząc ostatecznie krążowniki typu Nova.

Uzbrojenie

Dla uniemożliwienia ucieczki przeciwnikom, Smok Bitewny mógł wykorzystać wyrzutnie min pulsacyjnych, odcinając wszystkim w pobliżu (także sobie) możliwość wejścia w nadprzestrzeń. Jako wsparcie przenosił również na pokładzie trzy eskadry myśliwców. Zazwyczaj były to Miy'til, ale z czasem Hapanie zaczęli też wyposażać się w incomowskie X-wingi. Najsłynniejsze okręty tego typu były wyposażane dodatkowo w bombowce Miy'til. Dodatkowo Smok posiadał na pokładzie cztery kanonierki, cztery promy i sześć jednostek desantowych. W późniejszych latach sukcesywnie udoskonalano ich wyposażenie, instalując nowocześniejsze turbolasery, systemy kontroli ognia, a także wyrzutnie torped protonowych, których okręt ten miał w zapasie aż 200 sztuk.

Zadania

Poza zwalczaniem przemytników, hapańskie Smoki Bitewne walnie przyczyniły się do ostatecznego pokonania lorda Zsinja w bitwie o Dathomirę, wzięły także udział w wojnie z Yuuzhan Vongami, podczas której jednak duża ich ilość została zniszczona od "przyjaznego ognia" pod Fondorem.

Źródła

Pierwotna wersja tego artykułu pochodzi z zasobów Stoczni Sluis Van. Artykuł umieszczony za wiedzą i zgodą Zarządu Stoczni.