Zsinj

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Życie wydaje się prostsze, kiedy coś naprawiasz.

Ten artykuł wymaga dopracowania.


Prosimy, dopracuj go pod względem języka i formy, korzystając z zaleceń edycyjnych. W tym artykule należy: poszerzyć, dopracować styl.

Zsinj
Data i miejsce śmierci: 8 ABY
Miejsce pochodzenia: Fondor
Rasa: Człowiek
Wzrost: 168 cm
Kolor włosów: Brązowe
Kolor oczu: Brązowe
Przynależność: Imperium Galaktyczne
Profesja: Lord Imperium
Zsinj był imperialnym lordem, który w latach 4 ABY do 8 ABY wykroił z Imperium Galaktycznego swoje własne, małe państwo. Jego okrętem flagowym był Gwiezdny Niszczyciel typu Super, Iron Fist.

Biografia

Młodość

Zsinj przyszedł na świat na Fondorze i prawdopodobnie w młodym wieku wstąpił do Akademii Imperialnej. Po ukończeniu nauki otrzymał patent kapitana i dowództwo na Iron Fist - Gwiezdnym Niszczycielu typu Victory-I. To na tym okręcie zdobywał pierwsze doświadczenia i opracowywał pierwsze własne taktyki. Również na jego cześć nazwał później swój superniszczyciel.

W służbie Imperium

Oficer Zsinj.

W czasie służby dla Imperium opracował taktykę przydatną w pasie asteroid. Ze swoim talentem taktycznym szybko piął się po szczeblach kariery, aż krótko przed bitwą o Endor został mianowany admirałem i dowódcą superniszczyciela Brawl, który przemianował na Iron Fist. Brał udział w bitwie o Endor. Nie dołączył jednak do sił zebranych pod komendą Pellaeona, gdyż wcześniej marzył o stworzeniu własnego państewka, a taka możliwość pojawiła się po śmierci Imperatora. Po bitwie rozpoczął więc samodzielną działalność.

Na własną rękę

Po bitwie o Endor, Zsinj rozpoczął werbowanie do swojej służby niższych stopniem imperialnych oficerów. Jednym z nich był admirał Apwar Trigit dowodzący Gwiezdnym Niszczycielem typu Imperial-II Implacable. Jednocześnie zaczął sondować zarówno Imperium Galaktyczne jak i Nową Republikę. Przykładem takiej akcji było wysłanie transportowca Vengeance Derra IV na Borleias po przejęciu jej przez Nową Republikę. Jednocześnie "przekonywał" do poparcia siebie przez gubernatorów niezależnych planet - oferował ochronę w zamian za zaopatrzenie. Rozwijał też swoją działalność ekonomiczną (na każdej planecie pod innym nazwiskiem) na planetach kontrolowanych przez Imperium i Nową Republikę.

Przeciw Widmom

Zsinj.

Po wcieleniu do służby Eskadry Widm w 6 ABY na dobre rozpoczęła się akcja polowania na Zsinja. Dowodził nią generał Han Solo z pokładu krążownika kalamariańskiego Mon Remonda. Poza Widmami służbę na pokładzie pełniły eskadry: Łotry, Nova i Włócznicy. Inne znane okręty tej floty to: MC80 Mon Karren, fregata szkoleniowa Tedevium, która wzięła udział w akcji podczas zniszczenia Razor's Kiss, okręt Battle Dog mający na pokładzie eskadrę CloakShape'ów oraz krążownik kalamariański Mon Delindo.

Pierwszą akcją Widm było podszywanie się pod korwetę lorda Night Caller. Podczas tej misji udawali oni załogę korwety i wykonywali zlecone jej zadania, co doprowadziło do zniszczenia niszczyciela Implacable.

Kolejnym zadaniem Widm było udawanie bandy piratów w systemie Halmada w nadziei, że Zsinj wynajmie ich do swojej "rezerwowej" floty najemników. W tym samym czasie dołączył do nich była podwładna Apwara Trigita - Gara Petothel jako Lara Notsil. Dzięki tej akcji zniszczono Razor's Kiss.

W międzyczasie Wywiad Nowej Republiki odcinał lordowi kolejne źródła zaopatrzenia floty, konta bankowe i fabryki jego tajnego imperium finansowego. Doszło także do sojuszu między generałem Solo, a admirałem Terenem Rogrissem zwalczającym Zsinja z ramienia Imperium. Tymczasem Lara Notsil została zdemaskowana i uciekła do Zsinja, na którego szkodę działała na pokładzie jego okrętu flagowego. Kulminacją zmagań była bitwa w systemie Selaggis, do której doprowadziła właśnie Lara. Jednak lord zainscenizował zniszczenie Iron Fist dzięki operacji "Płaszcz nocy" i okrętowi Second Death zmontowanemu z resztek Razor's Kiss. Zdołał wskoczyć do nadprzestrzeni, a wojskowi Nowej Republiki byli przekonani, że superniszczyciel wybuchł podczas ucieczki.

Śmierć

Lord Zsinj zginął w bitwie nad Dathomirą stoczoną pomiędzy jego flotą, a armadą Konsorcjum Hapes.

Źródła