Dziedzictwo 28: Wektor, część 9

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Dziedzictwo 28: Wektor, część 9
Legacy 28: Vector, Part 9
Scenariusz: John Ostrander
Ilustracje: Jan Duursema
Kolory: Brad Anderson
Tusz: Dan Parsons
Litery: Michael Heisler
Redakcja: Randy Stradley
Ilustracja na okładce: Travis Charest
Informacje wydawnicze
Wydanie oryginalne: Dark Horse Comics
24 września 2008
Wydanie polskie: Egmont Polska
7 lutego 2011
Przekład: Jacek Drewnowski
Typ publikacji: Zeszyt komiksowy
Seria/Cykl:
Zeszyt/Tom: 28 (9) z 50 (12)
Poprzedni:
Następny: Dziedzictwo 29: Wektor, część 10
Pełne informacje o wydaniach
Chronologia w uniwersum
Kanoniczność: Legendy
Okres historyczny: Era Dziedzictwa
Czas akcji: 137 ABY


Dziedzictwo 28: Wektor, część 9 (org. Legacy 28: Vector, Part 9) to dwudziesty ósmy zeszyt serii komiksowej — Dziedzictwo, a także dziewiąta część crossovera — Wektor. Komiks ukazał się 24 września 2008 roku w Stanach Zjednoczonych nakładem wydawnictwa Dark Horse Comics. W Polsce historia została wydana 7 lutego 2011 roku przez wydawnictwo Egmont Polska w wydaniu zbiorczym.

Nota wydawnicza

Wydanie oryginalne
This issue of Legacy launches the final four-issue chapter of Vector. This galaxy-changing force has moved through three time periods, beginning over 4,000 years ago. Lasting impressions and repercussions have been left on all the heroes of Star Wars. Now, Vector has reached the future of Star Wars and will forever change the lives of Skywalker's descendants!

For anyone who never knew where to start with Star Wars comics, Vector is the perfect introduction to the entire Star Wars line! For any serious Star Wars fan, Vector is the must-see event of 2008, with major happenings throughout the most important moments of the galaxy's history!

This issue launches the final chapter of Vector, a 12-part storyline that has run through every Star Wars title, from Knights of the Old Republic, to Dark Times, to Rebellion, and now to Legacy.(Dark Horse Comics, 2008)

Streszczenie

W przestrzeni kosmicznej dryfuje Gwiezdny niszczyciel Iron Sun, który w 130 BBY zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach. Na statku przebywa Celeste Morne, która dzięki talizmanowi Muura przemieniła członków załogi w rakghule. Tam starożytna Jedi rozmawia z duchem Karnessa Muura. Sith nakłania ją do poddania się jego woli i oswobodzenia go, dodając, że to nieuniknione. Morne odpowiada, że to on jest jej więźniem, zamkniętym w jej ciele. Sith odpiera, że jest na odwrót: Celeste jest jego świątynią, a ona sama znajduje się pod jego wolą, więc uwolnienie go przyniesie jej korzyść. Jedi odpowiada, że nigdy tego nie zrobi. Duch mówi jej, że to tylko kwestia czasu, zanim on znajdzie innego użytkownika Mocy. Wtedy Celeste zginie.

Tymczasem w nadprzestrzeni, w kabinie Mynocka Delia Blue i Jariah Syn rozmawiają o misji Skywalkera. Jariah twierdzi, że po zamachu na Had Abbadon już nigdy nie powrócą do ich dawnego życia. Delia mu na to odpowiada, że zawsze mogą mieć nadzieję. Ten stwierdza, że to tylko złudzenia i ma nadzieję, że misja Cade'a jest tego warta. W luku przeładunkowym Shado Vao ćwiczy, odbijając lasery od wielkiego zdalniaka. Ganner Krieg mówi Antaresowi, że Jedi dobrze sobie radzi z mieczem świetlnym. Ten mu odpowiada, że oni są lepsi, ponieważ są Imperialnymi Rycerzami a Jedi brakuje dyscypliny. Krieg odpowiada przyjacielowi, że to dobrze, że księżniczka Marasiah a nie on negocjowała z traktat z Radą Jedi, bo w przeciwnym razie mieliby w tej wojnie wszystkich przeciwko sobie. W swojej zamkniętej kajucie medytuje Cade Skywalker. Próbuje się do niego dostać Azlyn Rae, która przeprasza za szpiegowanie go i mówi, że wykonywała tylko swoją pracę. Opowiada swoją historię; o tym, jak po masakrze na Ossusie uratowali ją Rycerze Imperialni, o dokończeniu szkolenia. Na koniec mówi o ich dzieciństwie i pyta się go, czemu on wszystko utrudnia. W tym samym czasie Cade doświadcza wizji, w której widzi Celeste Morne.

W tym samym momencie Mynock wychodzi nagle z nadprzestrzeni. Okazuje się, że prawdopodobnie studnia grawitacyjna spowodowała zmianę trasy, przez co hipernapęd statku został uszkodzony. Jariah Syn krzyczy na R2-D2, ale po chwili zauważa, że w pobliżu znajduje się Gwiezdny Niszczyciel. Cade w końcu wychodzi ze swojej kajuty i wytyka Azlyn jej zdradę. Kłótnię przerywa im komunikat z mostka. Na mostku okazuje się, że frachtowiec został trafiony promieniem ściągającym i jest ściągany do hangaru okrętu. Draco dziwi fakt, że na spotkanie nie wyleciały im żadne myśliwce. Skywalker mówi, że wyczuwa skupisko Ciemnej Strony na tamtym niszczycielu. Na statku z początku nikogo nie znajdują, więc dzielą się na dwie grupy: Blue i R2 mają zająć się naprawą hipernapędu, Rycerze Imperialni (oprócz Azlyn Rae) przeszukać korytarze a reszta wraz z Cade'm poszukać załogi. Rycerze odnajdują tylko kości po dziwnych stworzeniach, takie same jakie znalazł Shado Vao w starym promie transportowym. Reszta dociera do drzwi, za którymi Cade wyczuwa oznaki życia. Gdy je otwierają zostają zaatakowani przez rakghule. Azlyn i Skywalker zostają przez nie pogryzieni, ale odpierają atak. Po chwili przychodzi Celeste Morne, która każe kreaturom zaprzestać walki, a sama po chwili odpycha Mocą nieproszonych gości. Cade i Azlyn zostają wtrąceni do komnaty więziennej a Syn i Vao zostają sam na sam z potworami. Celeste przesłuchuje więźniów, pytając się o to, czy są Jedi. Azlyn odpowiada, że byli padawanami Jedi, ale ona została Imperialnym Rycerzem. Morne odpowiada, że już wie o nowym Imperium i dodaje także, że zarażając się od ugryzień rakghuli, w ciągu kilku godzin staną się jednymi z nich; mówi, że to nie klątwa. Skywalker odpiera jej, że to kłamstwa, ponieważ wyczuwa w niej Mrok. Jedi stwierdza, że skupienie Ciemnej Strony jest w talizmanie Muur, który nosi na sobie. Cade opowiada o reżimie Sithów i ich przywódcy, Dartha Krayta, na którego życie przygotowują zamach. Celeste opowiada swoją historię i spotkania z innymi z rodu Skywalkerów: Darthem Vaderem i Lukiem Skywalkerem, z czasów, gdy nie był jeszcze wielkim Jedi. Azlyn pyta się jej, czym są stworzenia, które ich zaatakowały. Celeste opowiada o niszczycielskiej sile talizmanu i potrzebie chronienia go przed wpadnięciem w niepowołane ręce. Wtedy Cade i Azlyn zaczynają zmieniać się w bestie. Celeste odpowiada, że jedynym darem, jaki może im teraz dać, jest śmierć.

W tym samym czasie potwory atakują Syna i Shado, ale nieoczekiwanie do walki włączają się Rycerze Imperialni i Delia Blue, strzelając z działka Mynocka. Cade ratuje siebie i Azlyn, używając swojego daru uzdrawiania. Przypomina sobie wtedy swoją przeszłość padawana, jego miłe chwile spędzone z Azlyn (jego pierwszą dziewczyną) i ich pierwszy pocałunek. Celeste i duch Karnessa Muura są pod wrażeniem mocy Cade'a. Skywalker i Rae zostają wypuszczeni, idąc na spotkanie ze swoimi przyjaciółmi. Wychodzi tuż za nimi Celeste Morne, którą zaskoczyły umiejętności uzdrowiciela Jedi i oświadcza, że jest gotowa wspomóc go w jego misji przeciw Kraytowi.

Zawartość

W tym haśle należy dodać lub uzupełnić spis zawartości.
[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Postacie

Galeria

Wydania

Data premiery Kraj wydania Numer ISBN Wydawnictwo Objętość Format Cena
2008, 24 września USA --- Dark Horse Comics 40 stron Druk (miękka) 2.99 USD
2011, 7 lutego
(w Wektor: Tom 2)
Polska --- Egmont Polska 144 strony Druk (miękka) 39,99 PLN

Linki zewnętrzne

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Dziedzictwo 28: Wektor, część 9.


Wektor
[Pokaż/Ukryj]
Dziedzictwo i Legacy II
[Pokaż/Ukryj]