Dziedzictwo 31: Wektor, część 12

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Dziedzictwo 31: Wektor, część 12
Legacy 31: Vector, Part 12
Scenariusz: John Ostrander
Ilustracje: Jan Duursema
Kolory: Brad Anderson
Tusz: Dan Parsons
Litery: Michael Heisler
Redakcja: Randy Stradley
Ilustracja na okładce: Jan Duursema
Informacje wydawnicze
Wydanie oryginalne: Dark Horse Comics
31 grudnia 2008
Wydanie polskie: Egmont Polska
7 lutego 2011
Przekład: Jacek Drewnowski
Typ publikacji: Zeszyt komiksowy
Seria/Cykl:
Zeszyt/Tom: 31 (12) z 50 (12)
Poprzedni: Dziedzictwo 30: Wektor, część 11
Następny: Dziedzictwo 32: Kolejny dzień walki, część 1
Pełne informacje o wydaniach
Chronologia w uniwersum
Kanoniczność: Legendy
Okres historyczny: Era Dziedzictwa
Czas akcji: 137 ABY


Dziedzictwo 31: Wektor, część 12 (org. Legacy 31: Vector, Part 12) to trzydziesty pierwszy zeszyt serii komiksowej — Dziedzictwo, a także dwunasta część crossovera — Wektor. Komiks ukazał się 31 grudnia 2008 roku w Stanach Zjednoczonych nakładem wydawnictwa Dark Horse Comics. W Polsce historia została wydana 7 lutego 2011 roku przez wydawnictwo Egmont Polska w wydaniu zbiorczym.

Nota wydawnicza

Wydanie oryginalne
It is Jedi vs. Sith, and Sith vs. Sith in this, the conclusion to "Vector"—the year-long event that has shaken the galaxy, shattered lives, and brought about new beginnings ends here! Darth Krayt may finally be captured and defeated in the trap set by Cade Skywalker and Jedi Master of old Celeste Morne. But Emperor Krayt might no longer be the most powerful Sith lord in the galaxy. Will Cade and Celeste have another Sith to defeat... or join?(Dark Horse Comics, 2008)
Tłumaczenie nieoficjalne
Zakończenie trwającej rok historii, która wstrząsnęła galaktyką, zrujnowała życia, a także przyniosła kilka początków, kończy się tutaj. W ostatniej części crossovera Wektor Jedi zmierzą się z Sithami jak również Sithowie będą walczyć przeciwko Sithom. Darth Krayt może wreszcie zostać schwytany i pokonany w pułapce zastawionej przez Cade'a Skywalkera i mistrzyni Jedi Celeste Morne. Jednak imperator Krayt może nie być już najpotężniejszym lordem Sith w galaktyce. Czy Cade i Celeste będą musieli zmierzyć się z kolejnym Sithem ... lub się do niego przyłączyć?

Streszczenie

Orbita Had Abbadon, statek Sithów. Darth Wyyrlok rozmawia z kapitanem statku. Mówi mu, że wyczuwa, iż jego mistrz Darth Krayt ma kłopoty i rusza mu na pomoc. Tymczasem na powierzchni planety trwa walka. Karness Muur zdołał przejąć kontrole nad Celeste Morne i walczy teraz z Kraytem, który uwolnił się od atakujących go rakghuli. Krayt jest wściekły, że Muur go zdradził, ale ten odpiera, że to nie on, a Morne go zdradziła. Muur nakazuje rakghulom atakować. Teraz bestie atakują i Jedi i Sithów. Cade Skywalker walczy z Darthem Stryfem. Skywalker kpi sobie z przeciwnika, doprowadzając go jednocześnie tym do furii. Cade woła do Jariaha Syna, że nadszedł "czas na bum". Kopniakiem wspomaganym Mocą odpycha Stryfe'a w kierunku ładunków wybuchowych, które ciężko ranią sługę Krayta. Morne znowu odzyskuje kontrole nad sobą i kontynuuje walkę z Kraytem, któremu z pomocą spieszy Darth Maladi. Morne ledwo stawia opór: Maladi i Krayt atakują przeciwniczkę z pomocą błyskawic Mocy. Tymczasem Muur znów próbuje przejąć kontrole nad nosicielką talizmanu.

Azlyn Rae dostrzega lukę w obronie Krayta, który dalej toczy bój z Morne. Prosi Cade'a by na chwilę powstrzymał rakghule i rusza w kierunku Sitha. Muur znów przejmuje władzę nad Morne i kpi z Krayta. Tymczasem Rae rani Krayta, ale Muur ciska w ich kierunku błyskawice Mocy. Krayt i Alzyn zostają silnie porażeni. Rae zostaje odtrącona na bok, a Krayt zostaje zrzucony z klifu o ogromnej wysokości. Prawdopodobnie umiera. Skywalker jest wściekły na Morne, że zabiła Alzyn, ale ta odpowiada, że Rae wiedziała jakie podejmuje ryzyko w momencie ataku. Morne jest przekonana, że Alzyn pogodziła się po prostu ze swoim przeznaczeniem. Celeste zdaje sobie sprawę z faktu, że zaczyna tracić kontrole nad talizmanem i wkrótce Muur całkowicie nią zawładnie. Prosi Cade'a by zabił ją - bez złości i gniewu, bo tylko tak da się pokonać moc talizmanu. Cade przebija ją ostrzem miecza świetlnego i Morne umiera. Jej ciało wkrótce znika, ale talizman pozostaje i łączy się z ciałem Skywalkera. Muur przejmuje władzę nad Skywalkerem. Kpi z Morne, gdyż uważa, że ta nie zrozumiała potęgi talizmanu. Planuje stworzyć armię Rakghuli i przejąć władzę nad galaktyką. Cade odpiera jednak, że Celeste doskonale wiedziała co robi i kpi z głupoty Sitha. Wykorzystując swoje niezwykłe umiejętności Cade znajduje słabe punkty talizmanu i niszczy go, a wraz z nim Muura. Syn woła do Cade'a, że Alzyn wciąż żyje. Cade z pomocą swojej umiejętności leczenia próbuje ją uzdrowić, ale Shado Vao twierdzi, że to nic nie da, ponieważ jej ciało jest zbyt uszkodzone. Cade jednak nie poddaje się i nie przerywa procesu leczenia. Zabiera ją na Mynocka, ale zatrzymują ich Rycerze Imperialni, którzy mówią, że nie mogą jej zabrać. Cade uważa jednak, że dwójka Rycerzy jest zdrajcami i nie pozwala im zabrać Rae. Shado powstrzymuje Draco i Kriega i Mynock wkrótce opuszcza planetę. Wkrótce i oni opuszczają planetę, by złożyć raport Felowi.

Darth Wyyrlok przybywa na powierzchnię planety i zabiera Talon, Maladi i Stryfe'a na pokład, a następnie umieszcza w komorach z płynem bacta. Udaje się też na poszukiwanie ciała Krayta. Gdy go znajduje okazuje się, że ten jeszcze żyje. Wyyrlok jest zdziwiony, nie spodziewał się, że jego mistrz mógł przeżyć. Krayt prosi go, by umieścił go w komorze z bactą, wtedy przeżyje. Mówi też, że poznał sposób jak pozbyć się problemów z yuuzhańskimi implantami. Wyyrlok ignoruje jego polecenie i razi go błyskawicami Mocy. Darth Krayt, twórca Nowego Zakonu Sithów i przywódca Imperium ostatecznie umiera.

Zawartość

W tym haśle należy dodać lub uzupełnić spis zawartości.
[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Galeria

Wydania

Data premiery Kraj wydania Numer ISBN Wydawnictwo Objętość Format Cena
2008, 31 grudnia USA --- Dark Horse Comics 40 stron Druk (miękka) 2,99 USD
2011, 7 lutego
(w Wektor: Tom 2)
Polska --- Egmont Polska 144 strony Druk (miękka) 39,99 PLN

Linki zewnętrzne

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Dziedzictwo 31: Wektor, część 12.


Wektor
[Pokaż/Ukryj]
Dziedzictwo i Legacy II
[Pokaż/Ukryj]