Shado Vao

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Życie wydaje się prostsze, kiedy coś naprawiasz.

Ten artykuł wymaga dopracowania.


Prosimy, dopracuj go pod względem języka i formy, korzystając z zaleceń edycyjnych. W tym artykule należy: poprawić styl, literówki itd..

Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Shado Vao
Rasa: Twi'lek[1]
Kolor włosów: Brak[1]
Kolor oczu: Niebieskie[1]
Kolor skóry: Niebieska
Przynależność:
Profesja: Mistrz Jedi
Shado Vao był twi'lekańskim mistrzem Jedi będącym padawanem Kola Skywalkera i Wolfa Sazena.

W dzieciństwie Shado wraz z rodziną rozbił się na planecie Vendaxa. Katastrofę przeżyli tylko on i jego siostra Astraal. Po jakimś czasie zostali znalezieni przez Wolfa Sazena. Shado został zabrany na szkolenie do Kola Skywalkera, natomiast Astraal została zwerbowana przez Imperialną Misję. Podczas szkolenia poznał Cade'a Skywalkera, z którym się zaprzyjaźnił i często wymykał się z nim świątyni na Coruscant. Uważał go za podejrzanego typa.

W roku 127 ABY wybuchła wojna sithańsko-imperialna, w której Sithowie pod przywództwem Darta Krayta ujawnili się i sprzymierzyli się z Imperium Roana Fela. Trzy lata później Sithowie zaatakowali Ossus, zabijając większość Jedi. Dokończenia szkolenia Shado podjął się Wolf Sazen, i przed 137 ABY był już pełnoprawnym rycerzem Jedi.

W roku 137 ABY spotkał się z byłym mistrzem i dwójką Jedi na Daluuj. Na konklawe Sazen zaproponował im, by przestali się chować i poszukać Cade’a, który, jak uważał Wolf, był w stanie zebrać Jedi i ich zjednoczyć. Spotkanie przerwało atak czwórki Sithów. Wolf i Shado, jako jedyni ocalali, wybili oddział Sithów do nogi. Shado powiedział byłemu mistrzowi, że z nim pójdzie. Skontaktował się z Astraal, która towarzyszyła księżniczce Marasii Fel, by spotkała się z nim na Vendaxie.

Na miejscu spotkali Cade’a, który oznajmił im, że wyrzekł się drogi Jedi i nazwiska Skywalker. Grupę zaatakował oddział piętnastu Sithów, pod dowództwem Dartha Nihla i Darth Talon. W czasie walki Marasia został ranna, lecz od śmierci ocalił ją Cade, uzdrawiając ją. Na Bastionie Fel zaproponował dwójce Jedi sojusz i schronienie, ci jednak odmówili. Cade zgodził się zabrać ich na Ossus, gdzie oznajmił im, że chce zostać Jedi. Shado pomagał mu w treningu. Jakiś czas później na Ossus przybyli Sithowie pod dowództwem Dartha Stryfe’a, który rozkazał zniszczyć prakseum. Jedi zostali uratowani przez K’kruhka, który podał im lokalizację Ukrytej Świątyni.

Parę tygodni później, do świątyni przybył Cade wraz z Banthą Rawkiem, i trójką Rycerzy Imperialnych. Cade wysunął Radzie pomysł zamordowania Krayta, kierując się informacjami, że nazywał się A'Sharad Hett i umiera. Natomiast imperialni zaproponowali Jedi sojusz. Rada odrzuciła pomysł zabicia Krayta, co nie powstrzymało Cade’a do tego. Imperialni, zgadzając się z Cade’em, przydzielili mu dwójkę Rycerzy Imperialnych. Shado zgodził się im towarzyszyć.

Biografia

Shado i Sazen pokonują Sithów na Daluuj.

Młodość

Gdy Shado był mały, jego rodzice rozbili się statkiem na Vendaxie. Zginęli w katastrofie, w wyniku czego został osierocony.

Shado i Cade bronią Prakseum Jedi na Ossusie.

Młody Vao został później przyjęty do Nowego Zakonu Jedi jako padawan Kola Skywalkera. Został przyjacielem syna Kola - Cade'a Skywalkera. Pod koniec wojny sithańsko-imperialnej Sithowie, na czele z Darthem Nihlem zaatakowali Prakseum, w którym szkolił się Shado. Podczas gdy mistrz Kol, Wolf Sazen i Cade odpierali odziały szturmowców, Shado odprowadzał padawanów i adeptów na prom, który miał ich zawieźć w bezpieczne miejsce. Gdy już mieli odlatywać, Cade wsiadł do myśliwca i zaczął dziesiątkować powietrzne oddziały wroga. Po jakimś czasie jego myśliwiec został trafiony i eksplodował. Wszyscy myśleli że Cade nie żyje, lecz Shado wiedział, że jego przyjaciel przeżył. Okoliczności sprawiły, że był zmuszony zaprzestać ratowania swojego przyjaciela, by ochronić uciekinierów z promu.

Konklawe na Daluuj

Po masakrze na Ossusie został padawanem Wolfa Sazena, pod którego okiem zakończył szkolenie na rycerza Jedi. Ponownie spotkał się z Sazenem, gdy ten zwołał Konklawe Jedi. Przybyło na nią tylko czterech Jedi; oprócz Shado i Wolfa pojawił się jeszcze Rasi Tuum i nieznana Jedi. Celem zebrania było przedyskutowanie dalszych poszukiwań uważanego za zaginionego Cade'e Skywalkera. Spotkanie zostało przerwane przybyciem grupy Sithów. W krótkiej walce poległo dwóch Jedi; Vao i Sazen wykończyli Sithów. Po bitwie Twi'lek zadeklarował swojemu mistrzowi, że pomoże mu w poszukiwaniach Skywalkera.

Spotkanie na Vendaxie

Gdy w końcu dotarli na Vendaxę, gdzie wylądowali w bezpiecznym - według jego siostry - miejscu, gdzie przed laty rozbił się statek kosmiczny i z katastrofy którego wyszli cało tylko niebieskoskóra Twi'lekanka i Shado. Wcześniej na miejsce przyleciał Cade Skywalker ze swoimi towarzyszami i pasażerami: Jariah Synem, Delia Blue, Astraal Vao i Marasiahą Fel. Wkrótce cała piątka została zaatakowana przez drapieżnego acklaya, lecz na pomoc przyszli im Wolf Sazen i Shado Vao. Księżniczka wiedziała, że Cade i jego towarzysze zamierzali zgarnąć za nią nagrodę i z satysfakcją oznajmiła, że ani ona, ani Jedi nie mają przy sobie żadnych kredytów. Cade przystał na to zgrzytając zębami i już miał się zbierać do odlotu, kiedy to frachtowiec Jedi eksplodował. Ucieszeni tym faktem Jariah i Deliah ponownie zaproponowali księżniczce transport - tym razem za dwukrotnie wyższą cenę. Radość nie trwała długo, gdyż okazało się że za zniszczeniem statku stała Darth Talon, która zaatakowała ich nagle i bez ostrzeżenia, na dodatek nasyłając na nich kilka lokalnych bestii, nagiętych do jej woli dzięki Mocy.

Cade, Jariah i Deliah wyciągnęli swoje blastery i zaczęli razić potwory wiązkami energii, a dwójka Jedi rozpoczęła pojedynek z Darth Talon. Widać było, że Twi'lekanka ma nad nimi wyraźną przewagę, co po chwili dobitnie udowodniła pokonując zarówno Wolfa, jak i Shado. Sazen nakazał Skywalkerowi zabrać księżniczkę na pokład Mynocka i natychmiast uciekać, lecz po tych słowach Cade przypomniał sobie masakrę na Ossusie i wyczuł analogię. Tym razem zamierzał walczyć, ciskając promieniami energii blastera w Darth Talon, przy czym po chwili to samo uczynili Deliah i Jariah. Na Twi'lekance nie zrobiło to najmniejszego wrażenia, gdyż odbiła wszystkie strzały swoim mieczem świetlnym. Skywalker zastosował inną, desperacką taktykę: podniósł rozbity przed wielu laty kosmiczny frachtowiec Vao i cisnął nim w Darth Talon, która dzięki temu na jakiś czas zniknęła w ciemnościach. Vao i Sazen wiedzieli jednak, że przeżyła, gdyż wyczuwali jej obecność w Mocy.

Grupa nie mogła odlecieć zbyt szybko, gdyż Mynock wymagał niezbędnych napraw. Astraal zaoferowała swoją pomoc w sprawdzeniu systemu komunikacyjnego, a w rzeczywistości wykorzystała go do skontaktowania się ze swoim przełożonym któremu ufała bezgranicznie, moffem Konradem Rusem, przebywającym na Coruscant. Opowiedziała mu o ich sytuacji, a Konrad nakazał jej, by pozostali na Vendaxie do czasu przybycia Roana Fela. Twi'lekanka zgodziła się. Jednak Rus był wierny Darthowi Kraytowi, któremu przekazał treść całej rozmowy, a ten zdecydował, że wyśle na Vendaxę Dartha Nihla i kilku innych Sithów, pojmie księżniczkę i wykorzysta ją, aby odnaleźć jej ojca.

Podczas dokonywania napraw Cade stoczył rozmowę ze swoim dawnym mistrzem Wolfem, powtarzając to samo co powiedział nieco wcześniej zjawie Luke'a Skywalkera - że nie ma zamiaru ponownie podjąć treningu Jedi. Sazen wiedział, że moc Cade'a jest czymś unikalnym, czymś, czego nigdy go nikt nie nauczył a mimo to Skywalkerowi udało się instynktownie ją wyzwolić. Nie zdołał jednak zmienić zdania krnąbrnego łowcy nagród.

Na zewnątrz zaczepiła go Marasia Fel, mówiąc, że mają więcej wspólnego niż Skywalker myśli - oboje mają swoje dziedzictwo, z tym, że Marasiah je respektuje i nie ucieka od swych powinności, a Cade owszem. Nagle zobaczyli na niebie dwa imperialne myśliwce i byli pewni, że przyleciał Roan Fel z obstawą. Okazało się, że zamiast byłego imperatora na Vendaxę przybyli Antares Draco i Ganner Krieg - dwaj Rycerze Imperialni. Ich myśliwce zostały niemal natychmiast zniszczone przez jednostki Sithów, którzy od razu wkroczyli na scenę - na czele z Darthem Nihlem i Darth Talon. Cade kazał Jariahowi, Deliah i Astraal wejść na pokład Mynocka i przygotować go do startu. Po chwili statek był gotowy do odlotu, jednak Blue zagroziła, że jeśli Jariah wystartuje bez Cade'a, to osobiście wyrzuci go w przestrzeń kosmiczną, gdy ten będzie spał.

Shado walczy z Darth Talon.

Tymczasem Shado zaczął walczyć z Darth Talon, mistrz Sazen - z Darthem Nihlem, Rycerze Imperialni z innymi Sithami, a Skywalker zaledwie przypatrywał się beznamiętnie, przypominając sobie coraz to nowe fakty sprzed siedmiu lat dotyczące masakry w świątyni na Ossusie. Tak otumanionego zaszedł go od tyłu jeden z Sithów, lecz w porę uratowała go Marasiah Fel, poświęcając się w jego obronie. Cade otrząsnął się, wziął jej srebrzysty miecz świetlny i podążył w stronę Dartha Nihla. Zaatakował go pełen gniewu, mówiąc, że to Nihl odpowiada za śmierć jego ojca, za zrujnowanie mu życia. Sith wyśmiał Kola i sposób, w jaki zginął, jednak Talon ostrzegła go, by nie lekceważył Cade'a, gdyż ten bardzo silnie emanuje w Mocy. Tymczasem Antares Draco, osłaniany przez Wolfa Sazena, zaniósł ciężko ranną księżniczkę na pokład. Skywalker został sam na sam z Nihlem, kupując czas pozostałym. Prawdopodobnie by zginął, gdyby nie pomoc ze strony Jariaha, który zaczął razić Sitha wiązkami z blastera. W końcu Cade'owi udało się zepchnąć przeciwnika w przepaść i w samą porę ewakuować Mynockiem z planety.

Antares Draco nakazał im ustawić kurs na Bastion, planetę-fortecę na której znajdowały się zbiorniki płynu bacta i zespoły wybitnych lekarzy, a także ojciec rannej księżniczki, Roan Fel. Wiedzieli jednak, że prawdopodobnie nie starczy im czasu. Rycerze Jedi starali się ratować życie Marasiah Fel, lecz z każdą sekundą coraz bardziej ją tracili. Skywalker oferując pomoc doprowadził Antaresa do wściekłości. Rycerz Imperialny wykrzyczał, że to Cade jest temu wszystkiemu winien, uderzył go i zapytał, co wartego życia księżniczki uczynił w swoim życiu. Skywalker nie odpowiedział. Napięcie pomiędzy Jedi a Rycerzami rosło, aż w końcu Astraal przekonała Gannera, by ten pozwolił Cade'owi zbliżyć się do księżniczki i spróbować ją uratować, gdyż wszystkie inne środki zawiodły. Zanim młody łowca przystąpił do procesu leczenia, Wolf Sazen zaczął wyrażać swoje wątpliwości, czy Cade powinien wykorzystać swoją moc właśnie teraz. Skywalker odparł, że to właśnie Marasiah jest tą, która zjednoczy wszystkich - Jedi, Rycerzy Imperialnych i lojalistów Roana Fela - przeciwko Sithom, a nie on. Że to właśnie jej Sazen cały czas poszukiwał, nie jego. Wolf oznajmił Cade'owi, że ten nie musi wcale dotykać ciemnej strony by ją uratować, że może zostać odpowiednio wyszkolony, ale Skywalker wiedział, że wtedy Sia umrze. Oznajmił, że nic i nikt nie powstrzyma go przed uratowaniem jej życia, gdyż nie pozwoli, by ktokolwiek znowu ginął za niego. Po tych słowach skupił się, użył swojej mocy i uzdrowił kobietę. Astraal zauważyła, że wszystkie rany niemal się zagoiły.

Wszyscy dotarli szczęśliwie na Bastion, gdzie Jedi oraz Cade i jego towarzysze otrzymali podziękowania od Roana Fela za uratowanie córki. Były imperator zaproponował by zostali na noc jako goście, a także wynagrodził ich odpowiednią sumą kredytów. Cade spędził noc z Deliah, w środku której wymknął się, ale przyuważył go Wolf Sazen. Skywalker wytłumaczył mu, że musi odejść, bo nie może dłużej ufać Jariahowi. Był pewien, że obojgu towarzyszom uda się znaleźć jakąś inną załogę. Mistrz Sazen oznajmił, że księżniczka stara się o pojednanie Jedi z Imperium. Cade zaproponował swojemu dawnemu mistrzowi i Shado podwiezienie dokądkolwiek chcą, z czego skwapliwie skorzystali.

Powrót na Ossus

Kilka dni później po tym wydarzeniu Shado i Wolf spotkali Cade'a który powiedział że chce kontynuować swój trening na rycerza Jedi. Jako że był jego starym przyjacielem, Vao służył mu pomocą jako partner podczas treningu. Podczas pojedynku na miecze świetlne Cade wraz z Shado spadli do pomieszczenia z cennymi artefaktami Jedi, które przetrwały poprzednie natarcie Sithów. Tam zostali zaatakowani przez dwóch Yuuzhańskich wojowników. W trakcie walki nieoczekiwanie pojawiła się mistrzyni przemian, Nei Rin i rozkazała swoim współziomkom przerwać atak, mówiąc, że Jedi są ich przyjaciółmi. Powiedziała Cade'owi, że urządziła jego ojcu pochówek godny Jedi. Po zakończeniu treningu, Cade został wysłany na misję, której celem było uratowanie Hoska Tre'lisa. Gdy Shado rozmawiał z K'Kruhkiem powiedział mu, że on mógłby być tym, który zabije Cade'a, jeśli przejdzie on na ciemną stronę Mocy. Parę dni później Shado, Wolf i Rin mieli wizję Cade'a zwracającego się na ciemną stronę. Niebieskoskóry Twi'lek zaczął się poważnie zastanawiać czy mógłby dokonać tego, co powiedział mu wcześniej K'Kruhk. Na nieszczęście Jedi, Darth Krayt wysłał na Ossus oddział Imperium. Odnalazł ich oddział szturmowców, jednak wtedy Shado użył sztuczki Mocy na ich umysłach, by zapomnieli o spotkaniu Jedi. Jednakże dowodzący z orbity dowódca sił Sithów, Darth Stryfe, nakazał, aby zbombardowano prakseum na Ossusie.

Powrót do Zakazanej Świątyni

Shado z Wolfem Sazenem Nei Rin i dwójką yuuzhańskich wojowników przeżyli dzięki poświęceniu mistrza K'Kruhka - zatrzymał on Mocą spadające z sufitu odłamki, samemu nabawiając się przy tym bolesnych ran. W Zakazanej Świątyni Shado walczył wraz z Wolfem i Cade'em przeciwko grupie imperialnych rycerzy - jak się później okazało, starcie było wynikiem nieporozumienia, które wynikło z winy Azlyn Rae, która okazała się imperialnym szpiegiem. Shado zaprowadził Cade'a przed oblicza mistrza K'Kruhka i mistrzyń T'ra Saa i Tili Qua, z którymi miał omówić dalsze plany dotyczące walki z Kraytem. Tam porywczy Skywalker wysnuł propozycję zamordowania Mrocznego Lorda.

Przypisy

Ciekawostki

  • Nazwisko Shado sugeruje jego pokrewieństwo z Twi'lekianką Mission Vao, lub jej bratem Griffem Vao. Bardziej prawdopodobne jest jednak to, że Mission była jego przodkiem, ze względu na taki sam kolor skóry.
  • W miniserii Dziedzictwo: Duchy Shado został przedstawiony z podwójnym mieczem świetlnym. Jednakże we wszystkich komiksach serii Dziedzictwo Shado pojedynkuje się mieczem o jednym ostrzu.

Źródła

Shado Vao.