Dziedzictwo 17: Smocze szpony, część 4

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Dziedzictwo 17:
Smocze szpony, część 4
Legacy 17: Claws of the Dragon, Part 4
Scenariusz: John Ostrander
Ilustracje: Jan Duursema
Kolory: Brad Anderson
Tusz: Dan Parsons
Litery: Michael Heisler
Redakcja: Randy Stradley
Ilustracja na okładce: Travis Charest
Informacje wydawnicze
Wydanie oryginalne: Dark Horse Comics
31 października 2007
Wydanie polskie: Egmont Polska
16 marca 2009
Przekład: Jacek Drewnowski
Typ publikacji: Zeszyt komiksowy
Seria/Cykl: Dziedzictwo
Zeszyt/Tom: 17 z 50
Poprzedni: Dziedzictwo 16: Smocze szpony, część 3
Następny: Dziedzictwo 18: Smocze szpony, część 5
Pełne informacje o wydaniach
Chronologia w uniwersum
Kanoniczność: Legendy
Okres historyczny: Era Dziedzictwa
Czas akcji: Ok. 137 ABY


Dziedzictwo 17: Smocze szpony, część 4 (org. Legacy 17: Claws of the Dragon, Part 4) to siedemnasty zeszyt serii komiksowej — Dziedzictwo. Komiks ukazał się 31 października 2007 roku w Stanach Zjednoczonych nakładem wydawnictwa Dark Horse Comics. W Polsce historia została wydana 16 marca 2009 roku przez wydawnictwo Egmont Polska w wydaniu zbiorczym.

Nota wydawnicza

Wydanie oryginalne
In the heart of the Sith Temple on Coruscant, an unexpected acolyte trains in the ways of the Sith. Captured by Darth Krayt, Cade Skywalker has made an unholy bargain with the usurper Emperor. Is Cade following in the footsteps of Vader?

A turning-point issue in the most surprising Legacy arc yet!(Dark Horse Comics, 2007)

Tłumaczenie nieoficjalne
W sercu Świątyni Sithów na Coruscant nieoczekiwany akolita szkoli się w tajnikach Sithów. Pojmany przez Dartha Krayta, Cade Skywalker zawarł złowieszczy pakt z uzurpatorskim imperatorem. Czy Cade pójdzie w ślady swego przodka, Vadera?

Streszczenie

Rok 137 ABY, Coruscant, Świątynia Sithów. W swoim laboratorium Darth Maladi prowadzi rozmowę z Darthem Nihlem. Nihla martwi fakt, że ich mistrz, Darth Krayt, jest owładnięty obsesją na punkcie Cade'a Skywalkera. Maladi odpiera, że to nie Skywalker tak przykuwa uwagę Krayta, lecz jego zdolność leczenia. Oboje rozważają kto zostanie następcą Krayta, jeśli ten umrze. Nihl typuje Skywalkera, ale Maladi przypomina rozmówcy, że ten nie jest nawet Sithem. Nagai odpiera, że jeszcze nim nie jest.

Tymczasem głęboko pod Świątynią Cade Skywalker kontynuuje swój trening, walcząc z robotami bojowymi. Gdy z nimi kończy, zaczyna sparing z Darth Talon. Talon daje Cade'owi propozycje: jeśli tylko zdoła ją pokonać, to będzie mógł uciec ze Świątyni. Cade nie ma jednak ochoty uciekać. Chwilę później zostaje ranny z ręki Talon. Za sprawą swoich umiejętności szybko uzdrawia się i po ranie nie zostaje śladu. Całej walce przygląda się Darth Krayt i jego najbardziej zaufany sługa, Darth Wyyrlok. Wyyrlok uświadamia swojego mistrza, że mieszkańcy świątyni ciągle dyskutują na temat Skywalkera i aktualnych działań Krayta. Wyyrlok żywi ogromne wątpliwości co do tego, czy Skywalkera da się wyszkolić na Sitha. Krayt odpiera, że wie, iż Skywalker jedynie udaje, ale mówi też, że ludzie często stają się tymi, kogo udają.

Jakiś czas później, na prywatnym lądowisku spotykają się Morlish Veed i Nyna Calixte. Calixte pyta Veeda, czy spotkał się z jej agentką, Morrigan Corde. Veed przytakuje i mówi, że Corde zażądała Pluskiew Yuuzhan Vongów. Zazdrosna Calixte ma pretensje do Veeda, że tak czule traktował jej agentkę i mówi mu, że sama dostarczy pluskwy. Wkrótce Corde otrzymuje pluskwy i zabiera je na dolne poziomy planety, dokładniej na statek Mynock, gdzie czekają na nią przyjaciele Cade'a, którzy chcą go wydostać ze Świątyni. Delia Blue jest bardzo niecierpliwa i chce natychmiast udać się do świątyni, ale Corde prosi ją o cierpliwość i daje Jariahowi Synowi pluskwy i nakazuje mu podłączyć do nich mikroobwody szpiegowskie. Jariah wie jak się obchodzić z pluskwami, gdyż jednym z członków Crimson Axe, dawnym statku Syna, był Yuuzhanin. Synowi ma pomagać Kee. W tym czasie Delia i Chak mają zajmować się Mynockiem. Corde dodaje, że muszą sprzedać statek Chakowi, bo wszyscy wiedzą, kto jest aktualnym właścicielem Mynocka. Dochodzi do sprzeczki, ale Morrigan szybko ją ucina. Gdy pluskwy są już gotowe, Corde w przebraniu Sitha udaje się do świątyni i wypuszcza je.

Trzy tygodnie później Cade odbywa z Talon kolejną lekcje. Mówi trochę o sztuce Sithów, a później wyjaśnia Skywalkerowi dlaczego zabiła własnego mistrza. Tłumaczy mu też działania Sithów. Później przytacza historię Krayta. Ponad sto lat wcześniej, kilka lat po wydaniu Rozkazu 66 A'Sharad Hett został łowcą nagród. Gdy wyznaczono nagrodę za niejakiego Reska, Hett podjął się tego zadania. Ścigał go aż na Korriban, gdzie burza zmusiła obojga do lądowania. Wkrótce Hett zniszczył broń Reska i złapał go w pułapkę, ale ten grozi mu, że jeśli go złapie, to powie władzom, że Hett jest Rycerzem Jedi. Hett długo się nie zastanawiając zabija go, gdyż nagroda za żywego, jest taka sama jak za martwego. Gdy ma już odejść, słyszy głos, wymawiający jego imię. Zaciekawiony A'Sharad ruszył do źródła głosu. Wkrótce natknął się na zamknięte drzwi. Z pomocą Mocy otworzył je, a w środku natknął się na holokron XoXaan, jeden z twórczyni Sithów. XoXaan mówi Hettowi, że czekała na kogoś takiego jak on. Upadły Jedi podejmuje szkolenie u nowej mistrzyni, przez co w przyszłości stanie się Darthem Kraytem. Gdy Talon kończy opowieść zaczyna namiętnie się całować ze Skywalkerem. Całe zdarzenie obserwuje vongowa pluskwa, a przez to załoga Mynocka. Wszyscy zastanawiają się, czy Skywalker w ogóle chce opuścić Świątynie, ale Corde twierdzi, że i tak po niego wyruszą.

Talon spędza noc z Cade'm. Wkrótce składa raport swojemu mistrzowi i mówi, że Skywalker jedynie udaje. Krayt nie martwi się jednak tym problemem. Mówi Talon, że w wojnach klonach służył z Jedi, który udawał Sitha i gdyby nie jego bliscy, to stałby się nim w zupełności, a Cade jest sam. Krayt jest przekonany, że Skywalker wkrótce stanie się jednym z nich.

Tymczasem na Ossusie, na rozkaz Dartha Stryfe'a, kompania Joker przeszukuje planetę, by odnaleźć ukrywających się tam rycerzy Jedi. W pewnym momencie jeden z nich natyka się na Shado Vao, ale ten, dzięki użyciu sztuczki myślowej, przekonuje go, że na planecie nikogo nie ma i należy wracać. Yuuzhanin Choka Skell jest przekonany, że nie powinni się ukrywać, a stanąć do walki. K'Kruhk uspokaja go i przypomina, że śmieć tych szturmowców jedynie przekona ich zwierzchników, że na planecie są Jedi. A tak wrócą na swój statek w przekonaniu, że na Ossusie nikogo nie ma. Wkrótce ostatni patrol wraca na statek i jeden z oficerów melduje, że Ossus jest puste. Stryfe ciągle ma jednak przeczucie, że na planecie są Jedi i nakazuje zbombardować starą świątynie Jedi.

Zawartość

W tym haśle należy dodać lub rozbudować streszczenie.
[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Galeria

Wydania

Data premiery Kraj wydania Numer ISBN Wydawnictwo Objętość Format Cena
2007, 31 października USA --- Dark Horse Comics 40 stron Druk (miękka) 2,99 USD
2009, 16 marca Polska --- Egmont Polska 144 strony Druk (miękka) 39,90 PLN

Linki zewnętrzne

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Dziedzictwo 17: Smocze szpony, część 4.


Dziedzictwo i Legacy II
[Pokaż/Ukryj]