Drużyna Joker

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Drużyna Joker
Przywódca/Przywódcy Sierżant Ran Harkas
Wybitni członkowie
Kwatera główna Yinchorr
Przynależność Imperium Sithów Dartha KraytaDrużyna Joker była częścią kompanii C 9 Batalionu 407 Dywizji Szturmowców i służyła Nowemu Imperium Galaktycznemu, frakcji Dartha Krayta i jego Nowego Zakonu Sithów. Członkowie oddziału często byli nazywani przez innych żartownisiami[1].

Historia

W 127 ABY drużyna brała udział w zwycięskiej bitwie o Botajef. Walczyli w niej przeciwko Mandalorianom, którzy zostali opłaceni przez Sojusz Galaktyczny do walki z Sithami. Pod koniec bitwy, po ewakuacji większości Mandalorian, do drużyny dołączył Hondo Karr, który przebrał się w zbroję szturmowca. Zrobił to aby przeżyć bitwę i dosięgnąć swą zemstą Yagę Auscha, który z rozkazu Sithów zabił Mandalora.

W 137 ABY drużyna Joker, wraz z całą 407 Dywizją, stacjonowała w bazie na Yinchorrze. Żołnierze wkrótce dostali rozkaz od samej Rady Moffów i Morlisha Veeda, by udać się na Borosk i oczyścić tamtejszą bazę z członków Dywizji, która wciąż była wierna dawnemu Imperatorowi, Roanowi Felowi. Podczas bitwy zginął Vax, jakiś czas później - Jes. Po niej Anson Trask zabił Dartha Malevala (który został przydzielony do tej misji, gdyż wysokie dowództwo obawiało się, że członkowie oddziału nie wypełnią misji) w odwecie za mord na dowódcy 407 Dywizji, porucznika Gila Cassela. Hondo Karr postanowił odejść, a Sithowie przestali być tolerowani przez członków drużyny.

Mimo to pozostali im wierni. Jakiś czas później drużyna Joker została wysłana na zwiad na planetę Ossus. Mieli sprawdzić, czy w ruinach Prakseum Jedi nie ukrywają się jacyś Jedi. Drużyna nie przypuszczała, że kogoś znajdzie. Jednak aby uniknąć kłopotów po powrocie na statek, postanowiła dokładnie przeszukać świątynię. Trask znalazł Jedi ukrywających się na dolnych kondygnacjach. W tym momencie Shado Vao nakłonił go Mocą aby powiedział sierżantowi, iż powinni już wracać. Tak więc zrobili.

Skład

127 ABY

Bitwa o Botajef

137 ABY

Bitwa o Borosk

  • Sierżant Ran Harkas
  • Vax Potorr (zginął)
  • Hondo Karr (zdezerterował po bitwie)
  • Jes Gistang (zginęła)
  • Anson Trask

Misja na Ossusie

  • Sierżant Ran Harkas
  • Anson Trask
  • Orland

Przypisy

  1. Angielskie słowo Joker oznacza dowcipnisia, figlarza.

Źródła