Jes Gistang

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Jes Gistang
Data i miejsce śmierci: 137 ABY
Miejsce pochodzenia: Korelia
Rasa: Człowiek
Kolor włosów: Rude
Kolor oczu: Niebieskie
Przynależność:
Jes Gistang była jednym ze szturmowców Nowego Imperium Galaktycznego, frakcji Dartha Krayta. W 137 ABY należała do Drużyny Joker, która była częścią 407 Dywizji. Wraz z towarzyszami walczyła w bitwie o Borosk, w której zginęła.

Biografia

Urodziła się na Korelii, a do Nowego Imperium dołączyła dzięki Misji Imperialnej.

Wraz z całą 407 Dywizją przebywała w 137 ABY na Yinchorrze, skąd wszyscy (w tym jej Drużyna Joker) mieli wkrótce wyruszyć na Borosk, by oczyścić tamtejszą bazę z członków 908 Dywizji, wciąż dochowującej wierności dawnemu Imperatorowi, Roanowi Felowi. Niedługo przed odlotem spotkała "świeżaka", Ansona Traska, którego jako jedna z niewielu ciepło powitała.

Podczas bitwy oddział Joker prowadził szturm na twierdzę 908. Gistang strzelała z dużego i ciężkiego blastera, który co prawda wyrządzał wiele szkód, ale co cztery strzały wymagał uzupełnienia dodatkowego zasobnika energii. Wieczorem udało im się zepchnąć buntowników w głąb ich zabudowań. Nazajutrz kontynuowali ofensywę, około południa przedarli się do wnętrza twierdzy, gdzie rozpoczęły się walki na korytarzach. Podczas jednej z nich któryś z laserowych strzałów trafił w jeden z dodatkowych zasobników energii, jakie nosiła do swojej broni Jes Gistang. Kobieta zginęła w wybuchu, który zranił też sierżanta Rana Harkasa.

Źródła