Dziedzictwo 16: Smocze szpony, część 3

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Dziedzictwo 16:
Smocze szpony, część 3
Legacy 16: Claws of the Dragon, Part 3
Scenariusz: John Ostrander
Ilustracje: Jan Duursema
Kolory: Brad Anderson
Tusz: Dan Parsons
Litery: Michael Heisler
Redakcja: Randy Stradley
Ilustracja na okładce: Travis Charest
Informacje wydawnicze
Wydanie oryginalne: Dark Horse Comics
12 września 2007
Wydanie polskie: Egmont Polska
16 marca 2009
Przekład: Jacek Drewnowski
Typ publikacji: Zeszyt komiksowy
Seria/Cykl: Dziedzictwo
Zeszyt/Tom: 16 z 50
Poprzedni: Dziedzictwo 15: Smocze szpony, część 2
Następny: Dziedzictwo 17: Smocze szpony, część 4
Pełne informacje o wydaniach
Chronologia w uniwersum
Kanoniczność: Legendy
Okres historyczny: Era Dziedzictwa
Czas akcji: Ok. 137 ABY


Dziedzictwo 16: Smocze szpony, część 3 (org. Legacy 16: Claws of the Dragon, Part 3) to szesnasty zeszyt serii komiksowej — Dziedzictwo. Komiks ukazał się 12 września 2007 roku w Stanach Zjednoczonych nakładem wydawnictwa Dark Horse Comics. W Polsce historia została wydana 16 marca 2009 roku przez wydawnictwo Egmont Polska w wydaniu zbiorczym.

Nota wydawnicza

Wydanie oryginalne
Much has been told about the legacy of the Skywalker family, but until now little has been said of the legacy of Obi-Wan Kenobi!

If you think you know the whole story, prepare yourself for a shock. In the wake of the Clone Wars, Obi-Wan fought a lonely battle--the outcome of which rocks the future of the Star Wars galaxy!(Dark Horse Comics, 2007)

Streszczenie

Coruscant. Do pilnie strzeżonego apartamentu wielkiego moffa Morlisha Veeda wkrada się Morrigan Corde, agentka Nowemu Imperium. Rozmawia z moffem, który mówi jej, by wydostała Cade'a Skywalkera ze świątyni Sithów, a jeśli nie będzie mogła, to żeby go zabiła. Kobieta żąda od niego dwóch rzeczy - trzech tuzinów yuuzhańskich żuków, które Imperium jakiś czas wcześniej skonfiskowało Czarnemu Słońcu, oraz by w odpowiedniej chwili (na umówiony znak) wycofał swoje Predatory z rejonu świątyni. Veed zgadza się. Potem oferuje Morrigan by ta została z nim na noc, ale agentka rzuca jakąś kąśliwą uwagę i odchodzi.

Kantyna Rika, dolne poziomy planety-miasta. Jariah Syn i Delia Blue odsłuchują w obecności Jool holowiadomość, jaką zostawił im wcześniej Cade (by odlecieli jego Mynockiem z planety i nie próbowali go ratować ze świątyni Sithów). Jariah chce tak postąpić, ale Delia stanowczo protestuje, mówiąc, że muszą po niego wrócić, gdyż są mu coś winni. Ich kłótnię przerywa pojawienie się Chaka i Kee. Rosły Wookiee chce swój statek, Grinning Liar, z powrotem. Czarnoskóry mężczyzna odpowiada, że jakiś czas temu Rav wydał ich w ręce imperialnych gdy ci poszukiwali Skywalkera i że przy okazji zabrał im także ten statek. Mówi jednak, że jeśli chcą, mogą wziąć w zamian Mynocka. Deliah zgłasza sprzeciw, mówiąc że Mynock należy do Cade'a i ona także ma prawo decydować o statku. Oznajmia, że nie ruszy by odzyskać Grinning Liar z rąk Rava, dopóki nie wydostanie Cade'a z rąk Sithów. Wtedy do rozmowy wtrąca się Morrigan Corde, mówiąc, że ma plan. Wszyscy patrzą nieufnie na nieznajomą, którą po chwili przedstawia im Jool. Morrigan po kolei prezentuje informacje, jakie uzyskała o każdym z nich i wyznaje, że zależy jej na uwolnieniu Cade'a gdyż jest jego matką. Każe lecieć im Mynockiem pod wyznaczone koordynaty, by następnie wcielić w życie kolejną część planu.

Świątynia Sithów. Darth Krayt opowiada Cade'owi, że był kiedyś rycerzem Jedi A'Sharadem Hettem i służył jako generał podczas wojen klonów. Gdy nastąpił Rozkaz 66, Hett udał się na Tatooine i został mistrzem wojennym kilku klanów Tuskenów. Prowadził ich do walki z osadnikami, którzy zabierali im ziemie i wodę. Pewnego razu podążyli na skraj pewnej farmy. Tam A'Sharad Hett spotkał Obi-Wana Kenobiego, który powiedział Hettowi, że zboczył ze ścieżki Jedi i zatracił się w ciemnej stronie. Rozpoczęli pojedynek, podczas którego Kenobi odciął Hettowi rękę. Ludzie Pustyni, widząc porażkę swego wojennego lorda, odeszli. A'Sharad poprosił, by Obi-Wan go zabił, jednak mistrz Jedi go oszczędził, mówiąc, by odleciał z Tatooine i postarał się wrócić na ścieżkę światła.

Gdy skończył opowieść, Krayt wyjaśnił, że farma, na skraju której toczył pojedynek z Kenobim, należała do Larsów i na niej wychowywał się malutki Luke Skywalker, potomek Anakina Skywalkera, u boku którego zresztą walczył w wojnach klonów. Cade wysłuchuje całej historii, ale w pewnym momencie pozwala sobie na jakąś złośliwą uwagę w kierunku Mrocznego Lorda Sithów, za co zostaje skarcony przez Darth Talon, która mówi, żeby zwracał się do Imperatora z należytym szacunkiem. Wtedy to Cade pokazuje swoje umiejętności i potężnym pchnięciem} Mocy unieszkodliwia Twi'lekankę. Mówi jej o swojej umiejętności - że w każdej istocie widzi słabe punkty, które może albo uzdrowić, albo rozsadzić, powodując śmierć. Krayt dodatkowo go podjudza, mówiąc że może mu pomóc opanować tą umiejętność do granic możliwości. Potem nakazuje mu uzdrowić Darth Talon i mianuje ją jego mistrzynią, której ma się słuchać. Cade zgadza się na przyjęcie nauk Sithów, nazywając Krayta mistrzem.

Ossus. Okolice prakseum Jedi przeszukują szturmowcy Nowego Imperium - między innymi Ran Harkas i Anson Trask - w poszukiwaniu rycerzy Jedi. Nie znajdują nic i meldują o tym Darthowi Stryfe'owi, który czeka na Gwiezdnym Niszczycielu na orbicie. Mimo to Lord Sithów wciąż wyczuwa Jedi. Nie mylił się - w dawnej świątyni Jedi ukrywają się Shado Vao, K'Kruhk i Wolf Sazen.

Zawartość

W tym haśle należy dodać lub uzupełnić spis zawartości.
[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Postacie

Galeria

Wydania

Data premiery Kraj wydania Numer ISBN Wydawnictwo Objętość Format Cena
2007, 12 września USA --- Dark Horse Comics 40 stron Druk (miękka) 2,99 USD
2009, 16 marca Polska --- Egmont Polska 144 strony Druk (miękka) 39,90 PLN

Linki zewnętrzne

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Dziedzictwo 16: Smocze szpony, część 3.


Dziedzictwo i Legacy II
[Pokaż/Ukryj]