Dziedzictwo 30: Wektor, część 11

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Dziedzictwo 30: Wektor, część 11
Legacy 30: Vector, Part 11
Scenariusz: John Ostrander
Ilustracje: Jan Duursema
Kolory: Brad Anderson
Tusz: Dan Parsons
Litery: Michael Heisler
Redakcja: Randy Stradley
Ilustracja na okładce: Omar Francia
Informacje wydawnicze
Wydanie oryginalne: Dark Horse Comics
26 listopada 2008
Wydanie polskie: Egmont Polska
7 lutego 2011
Przekład: Jacek Drewnowski
Typ publikacji: Zeszyt komiksowy
Seria/Cykl:
Zeszyt/Tom: 30 (11) z 50 (12)
Poprzedni: Dziedzictwo 29: Wektor, część 10
Następny: Dziedzictwo 31: Wektor, część 12
Pełne informacje o wydaniach
Chronologia w uniwersum
Kanoniczność: Legendy
Okres historyczny: Era Dziedzictwa
Czas akcji: 137 ABY


Dziedzictwo 30: Wektor, część 11 (org. Legacy 30: Vector, Part 11) to trzydziesty zeszyt serii komiksowej — Dziedzictwo, a także jedenasta część crossovera — Wektor. Komiks ukazał się 26 listopada 2008 roku w Stanach Zjednoczonych nakładem wydawnictwa Dark Horse Comics. W Polsce historia została wydana 7 lutego 2011 roku przez wydawnictwo Egmont Polska w wydaniu zbiorczym.

Nota wydawnicza

Wydanie oryginalne
Celeste Morne, a Jedi of the Old Republic, and Cade Skywalker, descendant of the legendary Skywalkers, have joined with a group of Imperial Knights and Cade's bounty hunter crew for an assassination attempt on the Sith Emperor, Darth Krayt. But Celeste has been struggling with the spirit of Sith Lord Karness Muur for over 4,000 years—there is no way to determine how much control he maintains over her actions. Can Cade's plot succeed, or will he find himself at the mercy of another Sith?(Dark Horse Comics, 2008)
Tłumaczenie nieoficjalne
Celeste Morne, Jedi Starej Republiki, i Cade Skywalker, potomek legendarnych Skywalkerów, połączyli się z grupą Imperialnych Rycerzy i załogą łowców nagród Cade'a w celu dokonania próby zamachu na imperatora Sithów, Dartha Krayta. Ale Celeste zmaga się z duchem lorda Sithów, Karnessem Muurem, od ponad 4000 lat - nie można ustalić jak wielką posiada kontrolę nad jej działaniami. Czy plan Cade'a się powiedzie, czy znajdzie się on na łasce kolejnego Sitha?

Streszczenie

Coruscant, Świątynia Sithów. Ranny Darth Reave składa raport Darthowi Kraytowi. Donosi, że Cade Skywalker zaatakował imperialną placówkę na Had Abbadon. Krayt pyta z czyjej ręki Reave odniósł rany. Reave twierdzi, że za sprawą kobieta Jedi. Mówi, że zwróciła ich żołnierzy w potwory, które go zaatakowały. W tej chwili Reaves zmienia się w takiego samego potwora, jak jego żołnierze - rakghula. Potwór atakuje Krayta, ale zabija go Darth Stryfe. Darth Maladi identyfikuje potwora. Chwilę później nadchodzi transmisja. Z Kraytem kontaktuje się lord Celeste Morne, która udaje, że za sprawą talizmanu jest pod wpływem lorda Sithów, Karnessa Muura. Udając Sitha, chce spotkania tylko w cztery oczy. Krayt pyta dlaczego miałby się zgodzić, na co Morne pokazuje mu Cade'a Skywalkera. Krayt udaje, że Skywalker go nie interesuje ale gdy jego rozmówczyni zaczyna razić swojego więźnia błyskawicami Mocy, wtedy powstrzymuje ją. Morne proponuje Kraytowi układ: ten przyleci sam na Had Abbadon, a ona odda mu Cade'a i pomoże go uleczyć. Krayt przystaje na jego warunki.

Krayt i jego Sithowie wyruszają na spotkanie z Muurem. Darth Stryfe rozmawia z Darth Talon. Jest zdziwiony, że pomimo tego, iż zawiodła Krayta, ten pozwolił jej żyć. Talon odpiera, że na jego słowo byłaby skłonna wyrwać sobie własne serce - albo serce Stryfe'a. Krayt tymczasem rozmawia ze swoim wiernym sługą, Darthem Wyyrlokiem. Pyta go co właściwie wiadomo o tym Sithu. Wyyrlok wspomina, że natknął się na wzmianki o nim w księgach, które znalazł w grobowcu Dartha Andeddu. Mówi, że Muur żył około siedmiu tysięcy lat wcześniej, był jednym z pierwszych Sithów - podobnie jak XoXaan, nauczycielka Krayta. Wyyrlok wspomina, że Muur musiał być jednym z Sithów, którzy przeżyli atak Jedi na planetę Corbos, który zakończył Stuletnią Ciemność. Ocalali udali się na Korriban, gdzie tamtejsza rasa Sithów powitała ich niczym bogów. Sługa Krayta mówi też o talizmanie Muura, który zawiera jego "esencję" i każdy kto go założy, zostanie "opętany" przez niego. Krayt zastanawia się, czy Muur będzie skłonny uleczyć go, Wyyrlok wierzy, że tak. Krayt obawia się, że jeśli tak się nie stanie, to wkrótce umrze, a wraz z nim jego wizja porządku w Galaktyce. Wyyrlok przysięga, że zrobi wszystko, by go ocalić.

Wkrótce Krayt, Stryfe, Talon i Maladi lądują na planecie. Morne, ciągle udająca opętaną przez Muura, ma pretensje do Krayta, że nie przyszedł sam, ale nie zabija Cade'a, tak jak ostrzegała. Nazywa Krayta tchórzem, ale składa mu propozycje. Uleczy go, ale zawrzą sojusz i razem zapanują nad Galaktyką. Krayt żąda dowód, że "Muur" potrafi go uleczyć i nakazuje Darth Talon pilnować Skywalkera. "Muur" zaczyna leczyć Krayta, który jest przekonany. W tym momencie rozpoczyna się pułapka, którą zastawiła Morne i Skywalker. Cade uwalnia się z więzów i przyzywa swój miecz świetlny i daje sygnał do ataku. Z ukrycia wyskakują Rycerze Imperialni, Shado Vao, Wolf Sazen i Azlyn Rae. Morne przestaje udawać Muura i atakuje Krayta. Przyzywa na pomoc rakghule, które potrafi kontrolować. Jest ich tyle, że zakrywają go w całości, nie wiadomo czy w ogóle żyje. Lord Stryfe próbuje je odgonić, ale bezskutecznie. Walka ciągle trwa. Shado Vao toczy bój z Maladi, a Cade z Darth Talon, która wypomina mu, że ciągle jest w nim ciemność. Mówi, że czuje to wszystko, ponieważ gdy Skywalker uleczył ją, powstała między nimi swego rodzaju więź. Cade odpycha ją z pomocą Mocy. Tymczasem Rycerz Imperialny, Ganner Krieg, mówi o ukrytym celu ich misji: mają zdobyć talizman Muura dla Roana Fela. Alzyn Rae próbuje ich powstrzymać, ale to na nic. Morne wyczuwa jego intencje i atakuje go. W tej chwili władzę nad Morne przejmuje Muur, tym razem na prawdę. Szybko oszałamia Kriega i zdradza swoje pragnienie: zamierza uczynić ze Skywalkera i reszty rakghule, a później przejąć ciało Krayta. Tymczasem wściekły Krayt odpycha wreszcie bestie i rusza do ataku...

Zawartość

W tym haśle należy dodać lub uzupełnić spis zawartości.
[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Galeria

Wydania

Data premiery Kraj wydania Numer ISBN Wydawnictwo Objętość Format Cena
2008, 26 listopada USA --- Dark Horse Comics 40 stron Druk (miękka) 2,99 USD
2011, 7 lutego
(w Wektor: Tom 2)
Polska --- Egmont Polska 144 strony Druk (miękka) 39,99 PLN

Linki zewnętrzne

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Dziedzictwo 30: Wektor, część 11.


Wektor
[Pokaż/Ukryj]
Dziedzictwo i Legacy II
[Pokaż/Ukryj]