Darth Andeddu

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Darth Andeddu
Data i miejsce śmierci: Nieznana
(dusza 137 ABY, Prakith)
Miejsce pochodzenia: Prakith
Przynależność: Sithowie
Profesja: Mroczny Lord Sithów
Darth Andeddu był starożytnym Mrocznym Lordem Sithów, żyjącym na Prakith w nieznanym okresie czasu. Wiadomo, że stworzył swój holokron, w którym zawarł nie tylko swoje mądrości, ale i esencję duszy. Holokron został pochowany wraz z ciałem w twierdzy Andeddu na Prakith.

Biografia

Darth Andeddu urodził się i żył w nieznanym przedziale czasowym. Nieznane jest również jego poprzednie imię (sprzed przybrania tytułu Dartha). Wiadomo, że interesowała go kwestia oszukania śmierci, uzyskania nieśmiertelności. Skonstruował swój holokron, w którym zawarł nie tylko to, czego się nauczył (między innymi o żywocie i osiągnięciach lorda Karnessa Muura oraz jego talizmanu), ale i esencję swojej duszy, dzięki czemu przeżył biologiczną śmierć swojego ciała. Z czasem powstały legendy jakoby Andeddu rzeczywiście udało się uzyskać nieśmiertelność. Bojąc się, że jego wrogowie go odnajdą i wykradną bezcenny sekret, ukrył się w fortecy na planecie Prakith, gdzie następnie zostało pochowane jego ciało. Holokron Andeddu w nieznany sposób znalazł się później w symbolicznym grobowcu na Korribanie.

W 980 BBY na Prakith przybył Darth Bane w poszukiwaniu holokronu starożytnego Sitha. Poleciał w góry, gdzie była usytuowana świątynia Andeddu. Stoczył tam walkę z kultystami Sitha, a następnie poszedł do komnaty, w której spoczywał Darth Andeddu wraz z holokronem. Bane odebrał go, po czym odleciał z planety, czerpiąc wiedzę z zawartych w nim informacji.

W szesnastym miesiącu wojen klonów, holokron Andeddu odnalazł na Korribanie Quinlan Vos. Następnie przekazał go hrabiemu Dooku, o przychylność którego walczył. Darth Tyranus po przestudiowaniu części zapisów holokronu wydobył z niego ciemnoczerwony kryształ, który wcześniej zasilał miecz świetlny Andeddu. Podarował kryształ Quinlanowi, a następnie rozkazał mu udać się na Coruscant, w celu zabicia senatora Viento. Później jakikolwiek ślad po holokronie Andeddu zaginął na długi okres czasu, a Quinlan Vos po powrocie na jasną stronę zrezygnował z używania w mieczu jego kryształu.

Strażnik Andeddu z jego holokronu.

Przed rokiem 37 ABY w twierdzy Dartha Andeddu na Prakith zamieszkali członkowie sekty Ciemnej Strony znanej jako Wrogość. Poświęcili się oni badaniom nad Mocą oraz rozwijaniu swoich umiejętności w posługiwaniu się nią.

Około sto lat później w posiadanie holokronu Andeddu wszedł Darth Krayt. Lord Sithów od lat zmagał się z postępującym rozwojem yuuzhańskiej zbroi, stopniowo pochłaniającej jego ciało. Zaczął więc szukać informacji, które pomogłyby mu w walce z pasożytem. Poznał legendę o Andeddu, mówiącą że gdy jego ciało umarło, ten użył Mocy aby utrzymać je przy życiu, dowiedział się o doświadczeniu Dartha Bane'a z orbaliskami oraz o Darthu Nihilusie, który podobno oszukał śmierć zawierając swoją esencję życiową w zbroi. Zabrał holokrony całej trojki i udał się z nimi na Korriban, gdzie je aktywował. Starożytni lordowie wyśmiali go i odmówili pomocy, nazywając go fałszywym Sithem.

Gdy Krayt został ranny w pojedynku z Cade'em Skywalkerem, bezpośrednio po jego zakończeniu pogrążył się w leczniczym transie. Jego najbliższy współpracownik - Darth Wyyrlok - postanowił znaleźć sposób na uleczenie swojego pana. Dowiedział się, że grobowiec Andeddu na Korribanie był fałszywy, a jego ciało tak na prawdę spoczywało w jego twierdzy na planecie Prakith w Głębokim Jądrze. Udał się tam, mając nadzieję na przebudzenie Mrocznego Lorda i uzyskanie od niego informacji niezbędnych do uleczenia Krayta. Na miejscu napotkał członków Wrogości, wciąż żyjących w twierdzy Andeddu.

Hrabia Dooku z holokronem Andeddu.

Pokonał ich wszystkich w walce, oszczędzając jedynie Gerluna - potrzebował kogoś jako przewodnika po ogromnym zamku. Wspólnie doszli do komnaty w której pochowany był Andeddu. Tam, Gerlun obrócił się przeciwko Wyyrlokowi i położył holokron starożytnego Sitha na piersi jego leżącego w grobowcu ciała. Andeddu przebudził się i wyssał energię życiową ze swojego sługi. Kolejny raz odmówił przekazania informacji Wyyrlokowi, naubliżał mu i zaatakował go. Między dwoma lordami Sithów rozpoczął się mentalny pojedynek - Wyyrlok wiedział, że cała potęga Andeddu tkwiła w jego umyśle. Stworzył iluzję ogromnego pożaru niszczącego bibliotekę starożytnego lorda, a następnie jednym potężnym uderzeniem Mocy unicestwił swojego przeciwnika.

Konfrontacja Dartha Wyyrloka (III) z Darthem Andeddu na Prakith w 137 ABY.

Darth Wyyrlok nie pozyskał od Andeddu informacji, których potrzebował: musiał zadowolić się sithiańskimi zwojami z jego biblioteki. Powróciwszy na Coruscant zajął się badaniem ich, dowiadując się między innymi o pochodzeniu Karnessa Muura, kolejnego Sitha który próbował oszukać śmierć.

Ciekawostki

  • Nieznany jest okres czasowy, w którym Andeddu żył. Najpewniej był lordem Sithów po okresie Stuletniej Ciemności, o czym może świadczyć fakt posiadania kryształu do miecza świetlnego, ciężko jednak powiedzieć, czy żył on za czasów Imperium Sithów, po wojnie domowej Jedi, czy też jeszcze później. Jeśli prawdziwa jest pierwsza opcja, mogłoby to oznaczać, że nosił on tytuł "Darth" jeszcze przed Revanem i Malakiem, co kłóciłoby się ze stwierdzeniem, że Revan był pierwszym Sithem tytułującym się w ten sposób.
  • W październiku 2006 roku na stronie oficjalnej miała miejsce ankieta: "Są już powieści o Darthu Bane'ie oraz Darthu Plagueisie, którego jeszcze lorda Sithów chciałbyś/chciałabyś zobaczyć w książce?". Mając za konkurentów Siona, Nihilusa, Vectivusa oraz Freedona Nadda, Andeddu wygrał z 45% ogółu głosów.

Źródła